Borúlátók a szállodások, mivel több nemzetközi felmérés arról szól: a globális pénzügyi bizonytalanság miatt a jövőben jóval kevesebb külföldi turista tervez nyaralást valamely távoli országba, s már idén is többen választottak belföldi vagy hazájukhoz közeli úti célt, mint korábban.
A válság tovagyűrűző hatásai sokak szerint végzetesek lehetnek a magyarországi turizmusra. Első körben ugyanis a nyaraláson spórolnak az emberek, ráadásul a szigorodó hitelfeltételek és az elmaradt megrendelések miatt jó néhány hazai cégre borús időszak vár – jósolják a magyar piacon. Mivel az idegenforgalmi devizabevételek háromnegyed része nálunk is a külföldiektől származik, félő, hogy komoly veszteségekkel zárja az évet az itthon 400 ezer embernek megélhetést biztosító ágazat. Ez pedig hamarosan elbocsátásokhoz, csődökhöz vezet, főként a kisebb tőkeerejű cégeknél.
A statisztikák is azt mutatják, hogy kátyúban a magyar turizmus, mivel a Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi jelentése szerint az év első kilenc hónapjában a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák mindössze 60 százalékos kihasználtsággal működtek. A folyó áron számított bruttó szobaárbevétel pedig 4, míg a vendégéjszakák száma szeptember végéig 2 százalékkal csökkent.
– A nyár elmúltával 2008-ra már nem sok jóra számítanak a szállásadók, így szinte biztos, hogy mínuszban zárjuk az évet, ami a szűkös év után drasztikus lépésekre kényszerít majd sokakat – mondta egy neve elhallgatását kérő nyugat-dunántúli szálloda vezetője, utalva arra, hogy ennek főként a dolgozók ihatják meg a levét. Hozzátette: jó ideje nem futja már fejlesztésre, és ha a nadrágszíj tovább szorul, kénytelenek lesznek a bérterheken is spórolni.
– Gyors felmérésünkből kiderült: az aggodalom immár országszerte érezhető, főként a zömmel családi vállalkozásban működtetett éttermekben. Ezeknél a veszteség már tavaly is tízmilliókban volt mérhető. A kereslet ugyanis évek óta zuhan, a megnövekedett terheket pedig nem lehet tovább hárítani a vendégekre – fejtette ki lapunknak Háber Tamás. A Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke felhívta a figyelmet: erre jött a mostani recesszió, ami súlyos válságba, tömeges csődökbe sodorhatja a vendéglősöket, s közülük is elsőként a vidéki társaságok vannak veszélyben. – Vidéken a munkapiaci helyzet egyébként is rosszabb, mint a fővárosban, ráadásul a kormányzat gazdaságpolitikája, főként a magas élőmunkaterhek és horribilis adók is megakadályozzák a túlélést – tette hozzá.
Bebiztosítják az utasokat. Október 31-én jár le a határideje, hogy az utazásszervező cégek és irodák ebben az évben is megújítsák kötelező vagyoni biztosítékaikat – közölte Horváth Péter, a QBE biztosító szakértője közleményében. Magyarországon 675 vagyoni biztosítékra kötelezett, regisztrált utazásszervező működik, a cégek összes kockázata 20,9 milliárd forint. Az idén is több iroda ment csődbe, emiatt utasok százai rekedtek külföldön, illetve bukták el befizetett útjaik árát. – Fizetésképtelenség esetén első körben az utasok hazahozatalát, majd a még el nem utazott utasok részvételi díját térítik meg – tájékoztatott a QBE biztosító. Aki a jövőben külföldi utazásra készül, feltétlenül tájékozódjon a hatósági nyilvántartásban, utazásszervezője rendelkezik-e vagyoni biztosítékkal.
Szentkirályi Alexandra: A városházi szappanopera újabb felvonásához érkezett