Álom marad az álomút

Óvatos kivárás jellemzi a magyarországi utaztató piacot, ahol a válság egyelőre nem közvetlenül, de már érezhetően megérintette a vállalkozásokat. Több iroda fontolgatja, hogy önként felhagy tevékenységével, mielőtt a világszintű spórolási hullámban csőd miatt kellene lehúznia a rolót.

2008. 11. 22. 20:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonytalanná vált itthon az utazási irodák piaca, s a legoptimistább előrejelzések szerint is legfeljebb stagnálásra számíthatnak az elkövetkező téli szezonban a gazdasági válság által több szempontból is érintett turisztikai cégek. A drága, 500 ezer forintnál kezdődő luxusutak helyett immár az olcsóbb, közelebbi nyaralóhelyeket keresik a tehetősebb magyarok is, és még az eddig jól jövedelmező üzleti utaztatás terén is megszorításokra számítanak – tudtuk meg a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnökétől. Molnár Gabriella vázolta: itthon óvatosak az irodák, csakúgy, mint az ügyfelek, ami jól látszik az előzetes felmérésekből és az eddigi foglalásokból. Habár az utazási kedv nem lanyhult, a téli pihenésre szánt források jócskán leapadtak, amit éreznek az utazásszervezésből élő cégek is. Úgy tűnik, idén a luxusutak iránti kereslet is visszaesik, bár nem kizárt, hogy a diszkrét pihenni vágyók még mindig a határon túl fizetik be a drágább nyaralásokat. Keresettebbek lettek viszont az olcsó, 120-150 ezer forintból megoldható, egyhetes kiruccanások valamely közeli tengerpartra. Így Törökország, Egyiptom, Tunézia, Marokkó már a télen profitálhat a válság miatti spóroláson, míg a síelők leginkább Szlovéniát, s az évek óta legnépszerűbb Ausztriát keresik fel. Bár a rendszeresen síelő családok nem a legszegényebb rétegből kerülnek ki – mondta az elnök –, a szolgáltatók e téren is arra számítanak, hogy az olcsóbb szálláshelyek és a megszokottnál rövidebb kiutazások lesznek kelendők.
A Magyar Turizmus Zrt. korábbi felmérése szerint idén a lakosság 18 százaléka indulna útnak az év végi ünnepek idején, ám az újabb megszorítások és a dráguló hitelek, s az elmaradó prémiumok miatt ez az arány jelentősen kisebb lesz. Már most összehúzták a nadrágszíjat az üzleti utazók is. A szakember rálátása szerint ugyanis a nagy itthoni és külföldi cégek év végi kiadásaikon a jutalomutak, s a konferenciák, rendezvények tekintetében is faragnak. Ez komoly veszteséget jelent a hazaiaknak, mivel általában az üzleti céllal érkező külföldiek választják a drágább kategóriájú szállodákat, s ők sorolhatók a magasabb költésű turisták közé. A forint árfolyamának drasztikus változásai kapcsán Molnár Gabriella elmondta: a gyenge magyar fizetőeszköz a kiutaztatóknak hátrány, hiszen az előre lefoglalt és kifizetett nyaralások árait utólag nehezebb az utasok felé emelni – bár az utazási szerződés lehetőséget ad rá. A nyári csődök után újabb pénzügyi összeomlásra utaló jelek egyelőre nincsenek a magyar piacon, ám a megnöve-kedett vállalkozói költségek és a kereslet lanyhulása miatt sokan gondolkodnak azon, hogy felhagynak tevékenységükkel, s valami egészen más megélhetési forrás után néznek – mondta a szövetség elnöke. Eddig az 1200 bejegyzett utaztató- cég közel öt százaléka jelezte e szándékát, pedig még csak a téli szezon, s a válság okozta reálgazdasági bizonytalanság elején járunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.