Az egészségügy lesz a jövő év fő vesztese

A jövő évre tervezett járulékcsökkentés elmaradása miatt hiába lesz több bevétele az egészségbiztosítási kasszának, a pluszpénzt elvonja a kormány az ágazattól, s nem közvetlenül egészségügyi célokra, hanem a gyed kifizetésére fordítaná – állították lapunknak szakértők a jövő évi büdzsé újonnan benyújtott tervezetére hivatkozva.

2008. 11. 01. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

AB-hez fordulnak a gyógyszergyártók. Alkotmánybírósághoz (AB) fordulnak a gyógyszergyártók, ha a kormány ismét bevezeti a gyógyszerismertetők vagy más néven orvoslátogatók után fizetendő pluszdíjat – közölte Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. A személyenként évi ötmillió forintos befizetési kötelezettséget jogszabályellenesnek tartják, és annak visszavonását kérik. Úgy látják: ez sérti a munkához, az egyenlő bánásmódhoz, valamint a munkaerő szabad áramlásához való jogot. Az Alkotmánybíróság formai hibákra hivatkozva nemrég megsemmisítette ezt a paragrafust, ám akkor a gyártók tartalmi kifogásait nem vizsgálta. Most a formai hibákat kijavítva ismét bevezetnék ezt a tételt. (Z. N.)


Emiatt az egészségügyet a 2009-es költségvetési javaslat vesztesének nevezték.
Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője kérdésünkre úgy magyarázta meg, hogy az ágazat finanszírozása reálértéken mindenképpen csökken az ideihez képest, ám a helyzetet súlyosbítja, hogy a kormány az ágazati büdzséből, azaz az Egészségbiztosítási Alapból (E-Alap) több tíz milliárd forintot nem közvetlenül természetbeni egészségügyi szolgáltatásokra használna fel. A szakember az ellátórendszer jelenlegi állapotában ezt abszurdnak nevezte.
*
Ugyanerre figyelmeztetett Baraczka Mariann, a Health Capital elemzőcég ügyvezetője is, aki egyébként nemrég még az Egészségügyi Minisztérium szakállamtitkáraként dolgozott. Ő így vázolta fel a jelenséget: körülbelül hatvanmilliárd forintos többletre számíthat az E-Alap amiatt, hogy a kormány a nemzetközi pénzpiaci válság miatt letett az egészségbiztosítási járulék jövőre tervezett csökkentéséről. Csakhogy míg az első, azóta már visszavont büdzséterv szerint a központi költségvetés még 45 milliárd forintot utalt volna az egészségbiztosítás kasszájába a gyermekgondozási díjak (gyed) kifizetésére, addig ez a tétel a második javaslatból eltűnt. Azaz a központi költségvetés jövőre egyáltalán nem járulna hozzá a gyed kiadásaihoz, amit technikailag az E-Alapból fizetnek ki. Erre korábban soha nem volt példa, hiszen a gyed valójában a családtámogatás egy formája, amely idegen az egészségbiztosítás rendszerétől, és ezt elismerve eddig a költségvetés fedezte az egészségbiztosító gyeddel kapcsolatos kiadásait, korábban száz százalékban, az idén már csak fele részben. Baraczka Mariann hozzátette azt is, hogy további 21 milliárd forintot kell kifizetni az E-Alapból a gyed utáni nyugdíjjárulékra. Így összességében tehát az egészségbiztosítás kasszájából 66 milliárd forintot vonna el a kormány a közvetlen egészségügyi céloktól. Ha azt feltételezzük, hogy a gyeddel kapcsolatos összes kiadást a központi költségvetésnek kellene állnia, akkor az elvonás meghaladja a százmilliárd forintot. Baraczka Mariann felhívta a figyelmet arra, hogy biztosítási járulékot azért fizetnek az emberek (illetve utánuk a munkaadók, vagy bizonyos esetekben az állam), hogy betegség esetén megkapják a szükséges természetbeni és pénzbeli ellátásokat. Ám ha a parlament így fogadja el a törvényt, akkor az egészségügy működtetése érdekében beszedett járulékokból több tízmilliárd forintot nem egészségügyi ellátásra használnak majd fel.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke a következőképpen reagált a jövő évi tervezetre: jelenlegi állapotában az ellátórendszernek minden fillérre szüksége van. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke is hasonlóképpen nyilatkozott. Mint mondta: ettől a költségvetéstől semmit sem javulna, sőt inkább tovább romlana a gyógyítás színvonala hazánkban. Álságosnak nevezte a büdzsé tervezését, hiszen azzal a járulékcsökkentés elmaradása miatti többletet elvonnák az ellátórendszertől. Hozzátette: jövőre várhatólag nő az intézmények eladósodottsága, s fokozódik a munkaerőhiány. Ugyan szerepel a tervezetben némi bértöbblet, de egyelőre nem tudni, ez kiknek mekkora emelést jelent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.