Az értékes műszereket már elvitték

A svábhegyi gyermekgyógyintézet krumplihámozójára licitáltak legtöbben azokon az árveréseken, amelyeken a megszűnésre ítélt állami kórházak ingóságait próbálták értékesíteni – tudtuk meg a lebonyolítással megbízott Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet vezetőjétől. Kárpáti Zsuzsa lapunknak elmondta: három intézmény vagyontárgyai kerültek már kalapács alá, ám meglepő módon eddig mindösszesen néhány tíz millió forint volt a bevételük.

2008. 11. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mennyi pénz folyt be eddig a bezárt kórházak ingóságainak elárverezéséből?
– A svábhegyi gyermekgyógyintézet ingóságai a gépkocsikkal együtt körülbelül 10 millió forintért keltek el. Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) vagyontárgyainak eladásából 17,7 millió folyt be, míg az Országos Gyógyintézeti Központból (OGYK) származó tételekért 25 millió forintot fizettek.
– Mely tárgyak voltak a legkelendőbbek és kik vásároltak leginkább?
– A svábhegyi gyermekgyógyintézet krumplihámozójára volt a legtöbb licitáló, de nagyon sok textília és ágy is elkelt. Leginkább kórházak, háziorvosok és járóbeteg-szakrendelők licitáltak. Az OPNI konyháját például sikerült egyben értékesítenünk. A pszichiátriai intézetből összesen 3633, az OGYK-ból 1515, míg a gyermekintézetből 2450 tétel került kalapács alá.
– Nem irreálisan kevés a befolyt összeg?
– Ha laikus állampolgárként nézzük, akkor valóban feltűnhet, hogy milyen kevés a befolyt pénz. Joggal feltételezné az ember, hogy az országos gyógyintézetek tulajdonában nagy értékű eszközök vannak. Csakhogy a megszüntetésükkor azt tapasztaltuk, hogy az értékes orvosi berendezések nem voltak a kórházak tulajdonában, így a várt bevétel nem realizálódhatott. Az ultrahang, az EEG, az EKG készülékek, a porlasztó vagy vesekőzúzó berendezések, illetve a digitális képalkotó diagnosztikai eszközök mind-mind más tulajdonában, magáncégek és alapítványok birtokában voltak.
– Nem gyanakodtak arra, hogy ezeket az eszközöket így „mentették ki” a köztulajdonból? Nem tettek feljelentést ilyen ügyben?
– Az EKI-nek az a felelőssége, hogy az állami vagyonnal megfelelő módon bánjon, ezért mi minden egyes gép kivitelekor azt is vizsgáltuk, kinek a birtokában van. Mielőtt bárki bármit kivitt volna a bezárt épületekből, hitelt érdemlően kellett igazolnia a tulajdonjogát. Ebből voltak konfliktusok, személyes haragok, néhány orvos meg is sértődött, de sikerült később tisztázni ezeket az átmeneti érzelmi viharokat.
– Csakhogy már régen lehetett tudni, melyik intézményre kerül lakat, amikor az EKI-nek még mindig nem voltak megfelelő jogosítványai az eszközállomány öszszesítésére, leltárba vételére. A köztes időben nem történt mégis vagyonkimentés?
– Egyelőre senkiről nem szeretnék rosszat feltételezni. Talán hamarosan, a leltári záráskor kiderül, hogy korábban vittek-e ki valamit ezzel a technikával az intézményekből. Jövő hónap végén leszünk abban a helyzetben, hogy meg tudjuk mondani, mekkora a leltárhiány. Sajnálatos módon az EKI-t valóban csak ez év júliusától ruházták fel teljes jogkörrel, ezt a kincstári biztosi jogkört korábban nem kaptuk meg. A gépek elszállításakor az EKI-nek az volt a felelőssége, hogy az őrzés-védelmet megerősítse, másrészt pedig, hogy a megfelelő bizonylatokat átnézze, s nyomon tudja követni, melyik gép hová kerül. Már az is nagy felzúdulást váltott ki, amikor első körben az őrzés-védelmet megerősítettük, s átvizsgáltattuk a gépkocsik csomagtartóját.
– Szerepelt nagy értékű orvosi műszer az árveréseken?
– Egy 8 millió forintot érő röntgenberendezés azért szerepelt a listán, ez volt a legdrágább eszköz. Nem is kelt el. A legnagyobb érték, amit egyben elvittek, az az OPNI konyhája volt, azért körülbelül 8 millió forintot fizettek. Egy nagy értékű digitális röntgenberendezést találtunk még, ám ez banki lízinggel terhelt, így nem tudtuk börzére bocsátani.
– Mi történik azokkal az eszközökkel, amelyeket nem tudnak értékesíteni?
– Januártól a készletgazdálkodási intézet ismét elkezdi ezeknek az értékesítését, de előbb megvizsgáltatjuk, van-e még használati értékük. Ha már nem hasznosíthatók, akkor selejtezés, illetve selejtértékesítés vár rájuk. Bútorok is kerülnek hozzánk, ezeket szintén szakcégekkel felértékeltetjük, majd eladjuk. Saját honlapunkon folyamatosan jelentetjük meg az értékesítésre váró eszközöket, tárgyakat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.