Romlott a gyógyfürdők helyzete idén, ugyanis a jogszabályban előírt, kétévente kötelező ártárgyalásokra, amelyek a gyógykezelések egészségbiztosítási támogatásáról szólnak, eddig sem került sor – holott arra februárban ígéretet tett az egészségügyi tárca. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által támogatott gyógyfürdői szolgáltatások finanszírozását a kormányzati megszorítások jegyében tavaly májusban jócskán megkurtították, amivel számítások szerint nagyjából egymilliárd forintot spórolt az állam. Az új rendszer a fürdők szerint szakmailag megalapozatlan, kaotikus, komoly pénzeket von el a zsebükből, ráadásul méltatlan is a betegekre nézve. Mert míg korábban az ellátás minisztérium által megszabott árainak 85 százalékát az OEP finanszírozta, és csak 15 százalékot kellett a betegekkel megfizettetni, addig ma a szabadárasnak kikiáltott gyógykezelésekhez jóval kevesebbel járul hozzá az állam. A fürdők emiatt jó ideje kénytelenek több pénzt elkérni a beutaltaktól, mindez viszont ügyfeleik lemorzsolódásával jár.
Az évek óta húzódó lobbitárgyalások és be nem váltott kormányzati ígéretek következményei mára nyilvánvalók: csaknem ezer dolgozó került utcára a belföldi turizmust is életben tartó gyógyfürdőkből. – Mostanra tizenötezernél is többen vannak azok a betegek, akik a csökkentett támogatás miatt drágult szolgáltatásokat már nem tudják megfizetni, s kiszorultak a gyógykezelésekből – tudtuk meg a Magyar Fürdőszövetségtől. Ákos-hegyi György főtitkár lapunknak rámutatott, hogy az egészségügyi tárca a szövetség sürgető levelére sem reagált mind a mai napig, sőt nem hivatalos jelzésekből arra lehet következtetni, hogy további elvonások jönnek.
Tegnap a tárca beszámolót tartott a parlament turisztikai szakbizottsága előtt a gyógykezelések OEP-támogatásáról. A jelentésből kiderül: a gyógyvizes medencék és az orvosi gyógymasszázs esetén a korábbiakhoz képest valóban csökkent az egy főre jutó támogatás mértéke. Ám tekintettel arra, hogy a biztosítottak ellátása csupán töredéke a gyógyfürdők által nyújtott szolgáltatásoknak, nem lehet cél, hogy a turizmus fellendítése a társadalombiztosítás által támogatott gyógyellátások finanszírozásának növelésével oldódjon meg – véli az Egészségügyi Minisztérium.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó