Tömeges csődökre számít jövőre a Coface Hungary. Az elemzőház legfrissebb tanulmányában rámutat: az idei év első kilenc hónapjában 2007 hasonló időszakához képest 11 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója. Azonban a növekvő csődök, a romló fizetési morál már most is megfigyelhetők nemzetközi és hazai viszonylatban, emiatt várhatólag a 2009-es esztendő lesz a válság tetőpontja.
A Coface megállapítja: a leginkább kockázatos iparágaknak változatlanul az építőipar, valamint a kis- és nagykereskedelem minősülnek. Ezek mellett az eljárás alá vontak között a turisztikában, az ingatlangazdálkodási, valamint a gépjárműiparban tevékenységet folytató vállalkozások vannak nagy számban.
Kockázatosak még a biztonsági, valamint a textilipari tevékenységet folytató vállalatok, de az országos átlag felett található számos ágazat, mint a fa- és bútoripar, élelmiszeripar, papír- és csomagolóipar, az acél- és fémipar. – Különösen nagy veszélyben vannak a lakossági fogyasztás szűkülése miatt a háztartási elektronikai cikkek kereskedelmével foglalkozó cégek – hangsúlyozta Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója, hozzátéve: rossz gazdasági helyzetben a kultúrára és a turizmusra is kevesebbet költünk, így az ezen a területen működő vállalkozásoknak hosszú távon számolniuk kell a bevételcsökkenéssel. A hagyományosan erős területek, mint az energia- vagy a műanyagszektor – biztosabb hátterük miatt – jobban állják majd a sarat, és most minden nehézségük ellenére relatíve jobb helyzetű cégek között vannak az élelmiszer-ipari vállalkozások is. – Magyarországon 2005–2006 óta folyamatosan nő a fizetésképtelenségi eljárások száma, s ez a megszorító intézkedések miatt kezdődött, amelyek a GDP-növekedés lassulását és a belső kereslet visszaesését hozták magukkal. Az EU-tagországok között évek óta az élbolyban álltunk ezen a területen – jegyezte meg az igazgató.
Minimális reálbér-emelkedés. Összességében 8 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek szeptember végéig a legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél, míg a nettó fizetések 7,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte a statisztikai hivatal. A január–szeptemberi reálkereset (a fogyasztóiár-index 6,7 százalékos növekedése mellett) fél százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó