Hátralék miatt tegnap reggel kikapcsolták az áramot a lábatlani Piszke Papír Zrt.-nél, a több mint négyszáz embert foglalkoztató üzem ezzel leállt – jelezte egy névtelenséget kérő gyári munkás az MTI-nek. Az áramot később viszszakapcsolták, ahogy arról az E.ON áramszolgáltató képviselője beszámolt, ugyanis a cég rendezte hátralékát. A közüzemi tartozás újabb bizonyítéka annak, hogy a nagy múltú papírgyár komoly anyagi nehézségekkel küzd, netán már végnapjait éli. Azt a hónap elején jelentették be, hogy a 431 dolgozóból minden harmadik embert elbocsátanak. A vezetőség indokolásként csupán annyit közölt: „bizonyos tevékenységeket csökkenteni kell, hogy profitábilis maradjon a vállalat”. Akkor Kreiter József, a Piszke Papír Zrt. kereskedelmi vezetője kérdésünkre elmondta: 104 fővel csökken a létszám november végétől. Az utcára kerülő dolgozóknak a megyei munkaügyi hivatal bevonásával próbálnak segíteni, miközben a tulajdonos a bankokkal és a potenciális nagybefektetőkkel tárgyal. – Ameddig viszont nincs konkrét megoldás illetve segítség, marad a szigorú költségcsökkentés és a racionalizálás – jelentette ki a kereskedelmi vezető, hozzátéve: nincs tervben további leépítés, de csökkentett kapacitással működnek.
Az újabb fejlemények kapcsán ezúttal nem sikerült szóra bírnunk a gyár képviselőit, lapzártánkig sem telefonon, sem e-mailben nem reagáltak kérdéseinkre. Úgy tűnik viszont, hogy nem a tegnapi volt az első eset, amikor a gyárban közműtartozás miatt kikapcsoltak valamely szolgáltatást. Lábatlan város internetes honlapján olvasható az az Index-értesülés, miszerint a vállalat több millió forintos tartozása miatt november első napjaiban a vízszolgáltatást is szüneteltették az üzemben. A papírgyár azóta kifizette adóssága felét, és ígéretet tett, hogy a maradék ötven százalékot is teljesíti még novemberben – mondták el a szolgáltató Hétforrás Kistérségi Vízmű Kft.-nél.
Az Indexnek nyilatkozó panaszos dolgozók elárulták azt is, hogy fél éve tisztálkodószert, másfél éve pedig munkaruhát sem kaptak. Állítólag fűtés és világítás is csak elvétve szokott lenni, és a létesítményi tűzoltók (akik mind gyári dolgozók) sem kapják meg jó ideje havi illetményüket, harminc embernek pedig 15-40 ezer forintokkal tartozik a társaság. A helyiek közül egyre többen úgy vélik: a gazdasági válság csak ürügy a görög tulajdonosnak a leépítésre, a pénzügyi problémák ugyanis jóval korábban kezdődtek.
A gyár egyébként az 1993-as privatizáció során került állami kézből a görög Zeritis-csoport tulajdonába, amely közép- és kelet- európai hídfőállását helyezte ezzel a lépéssel Magyarországra. A csoport érdekeltségi körébe tartozik a Szentendrei Papírgyár Rt. és a papírhulladék-gyűjtéssel foglalkozó Budafok Recycling Rt. A Piszke Papír 2000-ben a Zeritis-csoport bevételének csaknem harmadát adta.
Emlékezetes, az évek során ellehetetlenült hazai papíripar egy másik jelentős szereplője, a szolnoki Mondi Business Paper Hungary Zrt. még tavasszal lehúzta a rolót, és nemrégiben a kínai konkurencia küldte padlóra a fűzfői gyárat üzemeltető Papírfeldolgozó Kft.-t, amely a csőd miatti leállásig önálló volt. Ismert, a rendszerváltás után privatizálták az ágazatot összefogó Papíripari Vállalat üzemeit, amelyek közül sokat tőkeerős külföldi befektetők vásároltak meg. Nem kizárt, hogy hamarosan a Piszke Papír Zrt. is beáll a becsődölt üzemek sorába.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó