Bíróság elé citálják a Tescót

Perre készül a Tesco egyik csődbe ment beszállítója, mivel a tavaly általa indított versenyhivatali eljárás nem hozott számára megnyugtató döntést. Büntetés nélkül úszta meg ugyanis a brit multikereskedő az erőfölénnyel való visszaélés gyanúja miatt kezdeményezett vizsgálatot.

2008. 12. 08. 20:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Polgári peres úton akarja érvényesíteni igazát a Tescóval szemben az a pórul járt beszállító, aki évekkel ezelőtt a brit kiskereskedelmi lánc által rákényszerített vállalásai miatt csődbe ment. A vállalkozó szerint a multiáruház sorozatosan visszaélt piaci erejével, nyomást gyakorolt a beszállító áraira, és olyan feltételeket kényszerített cégére, amelyek a kereskedő érdekeit szolgálták, őt viszont ellehetetlenítették. A Kalmár Nagyker Egyéni Cég tulajdonosa szerint a Tesco – nem egyedüliként a piacon – azzal szorította sarokba, hogy folyamatos és nagy mennyiségű megrendeléssel kecsegtette, miközben olyan engedményeket harcolt ki, amitől ráfizetésessé vált a termék előállítása. Ahogy arról hírt adtunk: az ügy kivizsgálására indított, több mint egy éve húzódó versenyhatósági eljárás nemrég jogsértés megállapítása nélkül zárult, az ítélet szerint a Tescónak „csupán” annyi a feladata, hogy átfésüli beszállítói szerződéseit. A károsult cég vezetője, Kalmárné Kádár Zsuzsa nem nyugszik bele a szerinte túl enyhe döntésbe, ezért bírósághoz fordul.
– Jövőre indítom a pert, akkorra ugyanis már érvényben lesz egy olyan jogszabály, amely lehetővé teszi, hogy a gazdasági perben a felek közötti levelezés is konkrét, döntő bizonyítékként szolgáljon – mondta el lapunk kérdésére Kalmárné, aki hozzátette: több száz oldalnyi anyaga van arról, miként bánt el vele a Tesco. Az időközben a Multinacionális Cégek Károsultjainak Egyesületét is megalakító vállalkozó szerint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) „nem tudta konkrétan, mit vizsgáljon”, ezért született az enyhe döntés, noha a bejelentést az ő konkrét ügyében tették meg. Az eljárást lezáró jegyzőkönyv viszont ügyéről egy szó említést sem tesz.
Megalakulása óta az egyesület óriási népszerűségnek örvend, sok olyan kisvállalkozás keresi meg a szervezetet, amely szintén valamelyik multilánc beszállítójaként kénytelen elszenvedni a kiszolgáltatottságot. Kalmárnétól azt is megtudtuk, hogy a beszállítók nem mernek nyíltan kiállni a multikkal szemben, holott erre lehetőséget ad a tavaly életbelépett kereskedelmi törvény. A kis cégek azonban félnek attól, hogy a nyílt ellenállás miatt kilistázzák őket, többé nem kapnak megbízást az amúgy évek óta telített piacon. – Egy szerződéskötéskor mindkét fél érdekeit érvényesíteni kellene, ám a Tescónál nem ezt tapasztaltuk, hiszen évről évre kedvére változtatott a feltételeken, ami végül anyagi összeomláshoz vezetett. Az biztos, hogy a külföldi cégek önös érdekeiket figyelve csak két-három évre szerződnek le egy hazai beszállítóval, addig, amíg kiszívják a vérét, és dagasztják saját profitjukat, amit viszont nem is Magyarországon költenek el – fogalmazta meg véleményét a károsult. A Tescónál Kalmárné ügyét mégsem kommentálták lapunknak. A kereskedők úgy vélik, az nem ütközik törvénybe, ha a túlkínálatban a számukra elfogadható beszállítói ajánlatot fogadják el.

Ismét az utakon az állattartók. Ma ismét félpályás útlezárással tiltakoznak a hazai állattartók érdekvédelmi szervezetei két multilánc ellen. A Baromfi Terméktanács, a Vágóállat- és Hús Terméktanács, az Iparos Húscéh, a Magyar Állattenyésztők Szövetsége és tagszervezetei, illetve a Tej Terméktanács második alkalommal tiltakozik a gyáli Tesco és a Penny Market Alsónémediben lévő logisztikai telepei előtt. A tüntetéshez csatlakozott a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége is. – A demonstrációt attól függetlenül megtartjuk, hogy csütörtökön a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) egy jövő szerdára kitűzött tárgyalást kezdeményezett az ellenérdekelt felek között – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács alelnöke. Elmondása szerint az FVM megoldási tervezete követeléseik 20 százalékát sem tartalmazza, ráadásul az elmúlt fél évben megtett próbálkozásaik sem vezettek eredményre. A hazai piacról is folyamatosan kiszoruló magyar termelők többek között az importáruk visszaszorítását, a beszerzési ár alatti értékesítés és a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés megszüntetését, a beszállítóktól elvárt visszatérítések arányának csökkentését követelik az áruházláncoktól. A hatóságtól pedig elvárják a folyamatos minőségi kontrollt a külföldi termékek esetében is. Bárány László, a Baromfi Terméktanács ügyvezető igazgatója szerint a lakosság megdöbbenne, amennyiben látná, hogy milyen hangnemben folytatják a tárgyalásokat a multinacionális láncok a hazai termelőkkel, akikkel általában felmossák a padlót is. (D. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.