Polgári peres úton akarja érvényesíteni igazát a Tescóval szemben az a pórul járt beszállító, aki évekkel ezelőtt a brit kiskereskedelmi lánc által rákényszerített vállalásai miatt csődbe ment. A vállalkozó szerint a multiáruház sorozatosan visszaélt piaci erejével, nyomást gyakorolt a beszállító áraira, és olyan feltételeket kényszerített cégére, amelyek a kereskedő érdekeit szolgálták, őt viszont ellehetetlenítették. A Kalmár Nagyker Egyéni Cég tulajdonosa szerint a Tesco – nem egyedüliként a piacon – azzal szorította sarokba, hogy folyamatos és nagy mennyiségű megrendeléssel kecsegtette, miközben olyan engedményeket harcolt ki, amitől ráfizetésessé vált a termék előállítása. Ahogy arról hírt adtunk: az ügy kivizsgálására indított, több mint egy éve húzódó versenyhatósági eljárás nemrég jogsértés megállapítása nélkül zárult, az ítélet szerint a Tescónak „csupán” annyi a feladata, hogy átfésüli beszállítói szerződéseit. A károsult cég vezetője, Kalmárné Kádár Zsuzsa nem nyugszik bele a szerinte túl enyhe döntésbe, ezért bírósághoz fordul.
– Jövőre indítom a pert, akkorra ugyanis már érvényben lesz egy olyan jogszabály, amely lehetővé teszi, hogy a gazdasági perben a felek közötti levelezés is konkrét, döntő bizonyítékként szolgáljon – mondta el lapunk kérdésére Kalmárné, aki hozzátette: több száz oldalnyi anyaga van arról, miként bánt el vele a Tesco. Az időközben a Multinacionális Cégek Károsultjainak Egyesületét is megalakító vállalkozó szerint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) „nem tudta konkrétan, mit vizsgáljon”, ezért született az enyhe döntés, noha a bejelentést az ő konkrét ügyében tették meg. Az eljárást lezáró jegyzőkönyv viszont ügyéről egy szó említést sem tesz.
Megalakulása óta az egyesület óriási népszerűségnek örvend, sok olyan kisvállalkozás keresi meg a szervezetet, amely szintén valamelyik multilánc beszállítójaként kénytelen elszenvedni a kiszolgáltatottságot. Kalmárnétól azt is megtudtuk, hogy a beszállítók nem mernek nyíltan kiállni a multikkal szemben, holott erre lehetőséget ad a tavaly életbelépett kereskedelmi törvény. A kis cégek azonban félnek attól, hogy a nyílt ellenállás miatt kilistázzák őket, többé nem kapnak megbízást az amúgy évek óta telített piacon. – Egy szerződéskötéskor mindkét fél érdekeit érvényesíteni kellene, ám a Tescónál nem ezt tapasztaltuk, hiszen évről évre kedvére változtatott a feltételeken, ami végül anyagi összeomláshoz vezetett. Az biztos, hogy a külföldi cégek önös érdekeiket figyelve csak két-három évre szerződnek le egy hazai beszállítóval, addig, amíg kiszívják a vérét, és dagasztják saját profitjukat, amit viszont nem is Magyarországon költenek el – fogalmazta meg véleményét a károsult. A Tescónál Kalmárné ügyét mégsem kommentálták lapunknak. A kereskedők úgy vélik, az nem ütközik törvénybe, ha a túlkínálatban a számukra elfogadható beszállítói ajánlatot fogadják el.
Ismét az utakon az állattartók. Ma ismét félpályás útlezárással tiltakoznak a hazai állattartók érdekvédelmi szervezetei két multilánc ellen. A Baromfi Terméktanács, a Vágóállat- és Hús Terméktanács, az Iparos Húscéh, a Magyar Állattenyésztők Szövetsége és tagszervezetei, illetve a Tej Terméktanács második alkalommal tiltakozik a gyáli Tesco és a Penny Market Alsónémediben lévő logisztikai telepei előtt. A tüntetéshez csatlakozott a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége is. – A demonstrációt attól függetlenül megtartjuk, hogy csütörtökön a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) egy jövő szerdára kitűzött tárgyalást kezdeményezett az ellenérdekelt felek között – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács alelnöke. Elmondása szerint az FVM megoldási tervezete követeléseik 20 százalékát sem tartalmazza, ráadásul az elmúlt fél évben megtett próbálkozásaik sem vezettek eredményre. A hazai piacról is folyamatosan kiszoruló magyar termelők többek között az importáruk visszaszorítását, a beszerzési ár alatti értékesítés és a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés megszüntetését, a beszállítóktól elvárt visszatérítések arányának csökkentését követelik az áruházláncoktól. A hatóságtól pedig elvárják a folyamatos minőségi kontrollt a külföldi termékek esetében is. Bárány László, a Baromfi Terméktanács ügyvezető igazgatója szerint a lakosság megdöbbenne, amennyiben látná, hogy milyen hangnemben folytatják a tárgyalásokat a multinacionális láncok a hazai termelőkkel, akikkel általában felmossák a padlót is. (D. Z.)
A 2025-ös büdzsé megalapozza a dinamikus bérnövekedést