Éttermek újabb terhe

Hamarosan újabb ágazat csatlakozik a kormány döntései miatt tiltakozó demonstrálókhoz. A feketegazdaság visszaszorításának jegyében ugyanis ismét egy teljesíthetetlen jogszabály készült, amely sokadik szigorításként végképp ellehetetlenítheti a vendéglősöket. Újra bevezetik ugyanis a kötelező napi standolást, öt-tíz milliárd forintnyi pluszkiadást okozva a cégeknek.

2008. 12. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb teljesíthetetlen jogszabály borzolja a hazai vendéglátóhelyeket üzemeltető 57 ezer vállalkozás kedélyeit. Már a végrehajtási rendeletét fogalmazzák ugyanis annak a februártól kötelező jövedéki szigorításnak, miszerint az alkoholos italok forgalmáról naponta kell jelentést tenni a vámhatóságnak. Aki ezt elmulasztja, annak súlyos büntetést jár. – A kötelező napi standolás évente 5-10 milliárdos pluszterhet jelent a túlszabályozással már egyébként is a szürkegazdaságba hajszolt cégeknek – mondta a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Háber Tamás kifejtette: a napi italforgalomról való jelentés 1-2 óra többletmunkával jár a jellemzően éjszakáig nyitva tartó üzletekben, amire ma a legtöbb helyen a horribilis bérjárulékok miatt megtizedelődött alkalmazotti létszám már nem is elegendő. A tavaly 30-40 százalékos forgalomzuhanást elszenvedő éttermekben tehát nincs kapacitás arra, hogy a műszak elején és végén nyomtatványokkal vesződjenek, ráadásul Háber szerint mindez az italok minőségromlásával is járna. Hiszen a méricskélés óhatatlanul cseppvesztéssel jár, emiatt pedig a fogyasztóvédelem sarcolhatna a vendég megkárosításáért. – Így az egyik törvény miatt más jogszabály megsértésére kényszerítenének, ami abszurd, de nem kizárt, hogy szándékos – mondta, hozzátéve: a túlzott adminisztráció miatt sokfelé előbb-utóbb biztosan szűkülne az italkínálat. Ily módon visszájára sülne el a rendelkezés, forgalomvesztést okozva a szeszipari gyártóknak.
Ez történt négy évvel ezelőtt is, amikor szűk egy hónapon keresztül érvényben volt a kötelező napi standolás. A szigorítás már akkoriban össznépi felháborodást váltott ki, mondván, nem ez a módja az alkoholtermék-hamisítás megelőzésének és a forgalom ellenőrzésének. 2004-ben végül a Fidesz kezdeményezésére eltörölték a jövedéki törvény ezen paragrafusát, amit az is igazolt, hogy akkoriban a pénzügyőrség egyetlen vendéglőben sem bukkant hamis vagy tisztázatlan eredetű italra.
– Már így is állandó hatósági nyomás alatt állunk, ezért ez a szabály a vendéglősök meghurcolásával csak a hatóságok bírságbüdzséjének kedvezne – véli Háber Tamás. Így az sem kizárt, hogy a jövőben a magyar vendéglátók jelképesen elhelyezik üzleteik kulcsát a Kossuth téren, tiltakozva a kormány lehetetlen lépései ellen.
A napi standolási kötelezettséget egyébként a szeszipar nyomására hozná vissza a pénzügyi tárca, szerintük ugyanis túl nagy itthon az adóelkerülés aránya, amelynek egyik módja az is, hogy a vendéglők nem minden megvásárolt termék után adóznak, vagyis trükköznek az eladáskor. A Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója, Nagy András lapunknak elmondta: a szigorítás 2004-es bevezetésekor a rendelések ugrásszerű, vagyis 20-30 százalékos bővülését tapasztalták a vendéglátásból. Szerinte ez önmagáért beszél, pláne, hogy a szabály törlése után vissza is estek a rendelések a korábbi szintre. Elmondta, a kellő kontroll alatt álló gyártók azóta is ragaszkodnak a napi standolás bevezetéséhez, abban bízva, hogy így tovább tisztul a piac.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.