Amerikai jogsértések

Két olyan jelentés is napvilágot látott tegnap, amelyek erősen megkérdőjelezik a Bush-rezsim demokratikus értékek iránti elkötelezettségét. Míg egy független emberi jogi szervezet szerint a terrorizmus elleni háború aláásta a nemzetközi jogrendet, addig a The Independent brit napilap az évtized egyik legnagyobb, amerikai tisztviselők Irakban elkövetett csalásáról rántotta le a leplet.

2009. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washington és London terrorizmus elleni háborúja révén aktívan aláásta a nemzetközi jogrendet – olvasható a Jogászok Nemzetközi Bizottságának (ICJ) napokban közzétett jelentésében. A szakmájukban elismert ügyvédek és bírák alkotta nem kormányzati szervezet szerint míg a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek előtt létező nemzetközi jog hatékonyan és egészségesen működött, addig a törvénytelen, és a kívánttal ellentétes hatást elérő terror elleni harc felborította a rendszert. Az ICJ jelentése többek között azt veti az Egyesült Államok és szövetségesei szemére, hogy számos nem demokratikus ország, az emberi jogok védelme terén nem jeleskedő rezsim saját elnyomó politikájának jogosságát a 9/11-es merényleteket követő amerikai külpolitikával igazolta. Amint Arthur Chaskelson, az ICJ egyik vezető tagja fogalmazott, „számos kormány (…) engedett annak, hogy a terrorizmus elleni harcra adott válaszként elsiettetett reakciókba hajszolják őket, melyek révén megsértették az emberi jogokat”. A jelentéstevők megállapították, hogy néhány állam a terrorcselekményektől való félelmet saját törvénytelen intézkedéseinek – például a kínzás alkalmazásának – legitimálása érdekében használta fel. Az ICJ több mint negyven ország terrorellenes gyakorlatait vizsgálta meg, s kormányzati tisztviselőkkel, terrortámadások áldozataival és terrorizmussal gyanúsított személyekkel folytatott beszélgetéseket.
Megkérdőjelezi George W. Bush kormányának Irakkal kapcsolatos szándékait a The Independent brit napilap tegnapi értesülése is. Az újság az iraki újjáépítést felügyelő amerikai hatóságok jelentésére hivatkozik, amely szerint akár 50 milliárd dollárnak is nyoma veszhetett azokból a pénzekből, amelyeket a rekonstrukcióra szántak. A csalásban magas rangú amerikai tisztviselők is részt vehettek, illetve a Republikánus Párthoz közel álló személyek, akik Washingtontól kaptak megrendeléseket. Amerikai források gyanúsnak nevezik, hogy 2003 óta nem sok darut látni Bagdad horizontján, csupán azokat, amelyek az új amerikai nagykövetség felépítésén dolgoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.