Napi sajtószemle

2009. 02. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

THE IRISH TIMES
Az Ír Köztársaság második legnagyobb napilapja arról számolt be, hogy a hét végén Dublin központjában kísérleti jelleggel megnyitott új éjszakai hajléktalanszállót szombaton hatan keresték fel, közülük öten
kelet-európaiak voltak, ketten magyar állampolgárok. A magyarok azért érkeztek Írországba, hogy munkát vállaljanak. Az új menhely megnyitása mellett azért döntött a város vezetése, mert kiderült, naponta mintegy hatvan hajléktalan tölti a fagyos éjszakákat a város parkjaiban. A már meglévő szállókra viszont nem szívesen mentek az angolul nem jól beszélő külföldiek, mert problémát okozott nekik a formanyomtatványok kitöltése.


guardian.co.uk
Európa-szerte rettegnek a kormányok, miközben a dühös emberek az utcákra vonulnak címmel közöl összeállítást a brit baloldali napilap arról, hogy a gazdasági válság és a kormányok tehetetlensége milyen reakciókat váltott ki Franciaországban, Görögországban, Izlandon, Lettországban, Ukrajnában és hazánkban. Az újság megjegyzi, hogy a fiatal, szegény, sebezhető kelet-közép-európai államokban különösen súlyos a gazdasági összeomlás okozta trauma. „Pontosan húsz évvel ezelőtt (…) szabadultak meg a kommunizmustól, hogy abba a kapitalizmusba vessék bizalmukat, amely most válságban van, és amely szerintük elárulta őket.” Míg Athénban, Párizsban, Reykjavíkban és Rigában egymást követik a tüntetések, addig „Budapesten viszonylag csendesek az utcák” annak ellenére, hogy drasztikusan növekszik a munkanélküliség, gyengül a forint, tizenhat éve nem volt ilyen alacsony szinten az ipari termelés, s az IMF-hitel kevés jelét mutatja annak, hogy működne.


Telegraph.co.uk
A konzervatív brit napilap egyik tegnapi publicisztikájában az olvasható, hogy a gazdasági válság miatt az ellenállás más-más formáit választják a különböző európai országok lakosai, de a kormányok azonos módon reagálnak: merész protekcionizmussal és rasszista nacionalizmussal vádolják meg a tüntetőket. Az Európai Unióban ma az számít „illegálisnak, ha egy ország kormánya saját állampolgárainak szükségleteit és aggodalmait helyezi előtérbe”. A protekcionizmustól óvó európai vezetők azonban nem határolódnak el Barack Obama protekcionista politikájától, mely arra ösztönzi az amerikai állampolgárokat, hogy odahaza előállított termékeket vásároljanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.