Nem Afganisztán, Irak vagy Irán, hanem Pakisztán jelenti a legnagyobb külpolitikai kihívást Barack Obama kormánya számára – ez derül ki abból a kiszivárgott amerikai katonai jelentésből, amely David Petraeus tábornok, az amerikai középső parancsnokság vezetőjének felügyelete alatt készült el. Petraeus véleményére sokan adnak Washingtonban, az ő nevéhez fűződik ugyanis az úgynevezett surge (roham) csapaterősítési stratégia, amellyel 2007-ben az amerikaiaknak sikerült drasztikus mértékben csökkenteniük az erőszakot a polgárháború sújtotta Irakban. Az arab országban azóta jóval kevesebb alkalommal hallani öngyilkos merényletekről, síiták és szunniták közötti összecsapásokról. Nemrég békésen lezajlott helyi választásokat rendeztek, a megbékélés tartósnak tűnik, a háborúban részt vett országok többsége pedig mára kivonta, illetve kivonni készül csapatait.
Barack Obama és kormánya most Afganisztán felé fordítja tekintetét, ahol az iraki eseményekkel szinte párhuzamosan romlott a biztonsági helyzet. Az ázsiai országban állomásozó koalíciós csapatok és a tétlenséggel vádolt kabuli kormány képtelen megfékezni az egyre élelmesebb tálib lázadókat, a külföldi katonai és afgán civil áldozatok száma egyre csak nő. Ám mint a Barack Obamához közel álló források arról beszámoltak, az elnök nem Afganisztántól, hanem annak sorsát egyre határozottabban befolyásoló szomszédjától, Pakisztántól tart igazán. Az új washingtoni kormányzat szerint Pakisztánnak kulcsszerepe lehet az afganisztáni háború befejezésében, a térség stabilitásának megteremtésében, az al-Kaida meggyengítésében.
Az al-Kaida tagjai – köztük lehet a 2001. szeptember 11-i merényletek állítólagos kitervelője, Oszama bin Laden is – Pakisztán törzsi, Afganisztán határához közeli területein bujkálnak a gyanú szerint, innen indítanak gyakran támadást az afgán biztonsági erők és a NATO alakulatai ellen. Hasonlóképpen cselekszenek a pakisztáni tálib harcosok is, akik határon átnyúló akcióik mellett Pakisztánon belül is felfokozták támadásaikat.
Az új amerikai elnök korábban már figyelmeztetett arra, hogy az afganisztáni háború határon átnyúló kiterjedése destabilizálhatja Pakisztánt, ami egy nukleáris fegyverzettel rendelkező ország esetében nem nevezhető szerencsésnek. Az ország nem csupán biztonsági szempontból, de politikailag és gazdaságilag is igen instabil állapotban van. A Nemzetközi Valutaalap nemrég mentette meg a teljes gazdasági csődtől, de a koalíciós kormány pártjai sem tudnak közös nevezőre jutni többek között a terrorizmus elleni harc kérdésében. Az elit tagjai eközben folyamatosan attól rettegnek, hogy a hadsereg – Pervez Musarraf elnöksége alatt nyolc éven át irányította az országot – elmozdítja őket vezető tisztségükből.
Amint Afganisztán, úgy Pakisztán belügyeibe is egyre kevesebb beleszólása van Washingtonnak, s az amerikai csapatok közelsége ellenére csökken az amerikai befolyás a térségben. Éppen ezért tegnap legelőször Pakisztánba menesztette különmegbízottját, Richard Holbrooke-ot Obama, hogy új síkra terelje a két ország kapcsolatát.

Már ügyészségi ellenőrzés mellett zajlik a nyomozás Márki-Zay Péter főtérfelújítási botrányában