Tizennyolc Somogy megyei személy kapott kormánykitüntetést a március 15-i nemzeti ünnepen: közülük tizenketten kötődtek vagy kötődnek a Somogyért Egyesülethez, amelynek alapítója és egyben elnöke Gyenesei István, a második Gyurcsány-kormány független tagja. A „tizenkettek” közül a legmagasabb kitüntetést – a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt polgári tagozata – Bollók Sándor, az ÁNTSZ marcali intézete tiszti főorvosa, Balatonmáriafürdő község korábbi polgármestere és Molnár József Béla, Böhönye község nyugalmazott polgármestere kapta. A megyéből három személyt tüntettek ki a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt polgári tagozatával, közülük ketten – Bihariné Asbóth Emőke Erzsébet, Csurgó város volt polgármestere és Nyitrai István, Bőszénfa község polgármestere, a Kaposvári kistérség alelnöke – hozhatók összefüggésbe a Somogyért Egyesülettel. Rajtuk kívül a többi nyolc kitüntetett a Köz Szolgálatáért Érdemjel arany fokozatán, dísztőrön, a Magyar Köztársaság címerével ékesített aranygyűrűn és aranyláncon osztozott.
Megkerestük az ügyben Gyenesei István önkormányzati tárcavezetőt, hogy megtudjuk, mivel magyarázza az egyesület kitüntetettjeinek nagy számát. A tárca sajtóosztálya írásban kérte kérdéseinket, ám azokra lapzártánkig nem érkezett reagálás. Nem kaptunk választ arra a kérdésünkre sem, hogy Gyenesei István miniszterként közbenjárt-e azért, hogy a Somogyért Egyesülethez köthető személyek kormánykitüntetést kapjanak.
Ismert, az önkormányzati tárcavezető 1994-ben hozta létre a civil szervezetet, két cikluson keresztül (1998 és 2006 között) a Somogyért Egyesület színeiben a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke is volt. A 2006-os választásokon a Somogyért Egyesület pártot alapított Somogyért Szövetség néven, amelynek Gyenesei volt az egyetlen jelöltje Somogy megye 6. választókerületben, ahonnan bejutott az Országgyűlésbe.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is