Javier Tebas
Botrány készülőben? Döbbenetes ok miatt maradhatott le a Barcelona a sztárigazolásról

Szenny a hajtóvízben. Románia területén jelenleg egyetlen atomerőmű működik, a cernavodai, amelyet még Ceausescu idején kezdtek építeni. Első reaktorát 1996-ban helyezték üzembe, a másodikat több mint tíz évvel később, 2007 őszén. A következő évtized közepéig, 2015-ig további két reaktor megépítését tervezik. Az atomerőmű jelenleg az ország energiaigényének 17 százalékát fedezi, a két második reaktor átadásával pedig ez az érték elérné a 40 százalékot. A jelenleg üzemelő blokkok azonban teljesítőképességük határán vannak, két éve például az egyiket le kellett állítani a turbina hajtóvizében észlelt vegyi szennyeződés miatt, de baleset nem történt. (B. A.)
Erdélyben építhetik fel Románia második atomerőművét: a kiválasztási folyamat kezdetén száz lehetséges helyszínt felsoroló listán most már csak négy város, Brassó, Nagyszeben, Arad és Kolozsvár neve szerepel – adta hírül a kitekinto.hu. A háromezer megawatt összkapacitású atomerőművet a tervek szerint 2020-ban adják át, és két vagy három nukleáris reaktora lesz.
A helyi zöldek tiltakoznak az ellen, hogy a beruházást Erdélybe telepítsék. – Nem bízunk a tervekben. Több mint valószínű, hogy a zöldszervezetek komoly tiltakozó megmozdulásokat fognak szervezni, hogy elejét vegyék az atomerőmű megépítésének – nyilatkozta Kovács Zoltán Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke. Szerinte igen nagy kockázattal jár egy atomerőmű működtetése. Elmondta, jelenleg a környezetvédők megítélésében kétféle álláspont létezik. – Az egyik szerint az atomenergia használata az egyik legkörnyezetkímélőbb megoldásnak minősül. Azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a lakosságra nézve számos kockázattal jár, egy esetleges baleset nagyon komoly következményekkel járhat, a zöldek ezért sem támogatják a hasonló létesítmények megépítését – részletezte Kovács Zoltán Csongor.
A romániai atomenergia-hivatal nem tart katasztrófától. Zsombori Vilmos, a hivatal Maros, Hargita és Kovászna megyéért felelős vezetője a biztonsági kockázatról úgy nyilatkozott, hogy egy újabb Csernobil teljes mértékben kizárható.
– A bécsi székhelyű atomenergia- ügynökség szakembereinek is ellenőrizniük kell a létesítményt. Az Európai Unió tagállamaiban 150 atomreaktor működik, s nem voltak gondok. Ez pedig azzal magyarázható, hogy annyira szigorú a feltételrendszer, hogy gyakorlatilag nem lehetnek problémák – szögezte le a szakember. Zsombori szerint azonban még korántsem lehet biztos helyszínekről beszélni. A Nukleáris tevékenységeket felügyelő országos bizottság még nem kapta meg a hivatalos dokumentációt a helyszíneket illetően, ezért még semmit nem lehet biztosra venni – szögezte le a szakember.
Ámon Ada, az Energia Klub igazgatója közölte, a románok egyelőre a meglevő atomerőművük két új reaktorának megépítéséhez is forrásokat keresnek. Amíg ez nem áll rendelkezésre, addig egy új atomerőmű építésének ötlete nem több mint álom, vagy egy elterelő hadművelet Cernavodról – fogalmazott a környezetvédő, hozzátéve: ha a románok megtalálják a két reaktor megépítéséhez a finanszírozást, és be is fejezik az elkezdett beruházást, akkor kifejtik véleményüket egy lehetséges erdélyi atomerőművel kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.