Új cég működteti a pölöskei szörpgyárat

Nagyot fordult a világ a Zala megyei Pölöskén, néhány hete még Bognár Kálmán, a szörpgyárat alapító vállalkozó volt az üzem ura, ma már a postáját sem veszik át. Egy hete több sajtótermék is hírt adott arról: bezárja pölöskei üzemét a Bognár Szörp Kft. Kiderült, a hír félig igaz: a gyár ugyanis tovább működik, de azt már nem a régi társaság, hanem egy másik vállalkozás működteti. Lapunk munkatársai a helyszínen kerestek választ a Bognár Szörp Kft. ellehetetlenülésének okaira, illetve arra, mi lesz az üzem és az eddig benne dolgozó több mint 140 alkalmazott sorsa.

2009. 04. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy Németországban feladott levél kézbesítőjével egyszerre érkezünk a pölöskei szörpgyárhoz, az illető fülünk hallatára „kap kosarat” az új biztonsági szolgálattól. Közlik vele, hogy Bognár Kálmán itt már nem illetékes, majd aztán mégis türelmet kérnek, és megpróbálnak olyan személyt előkeríteni, aki át tudná venni a küldeményt. A párbeszéd végét azonban nem várjuk meg, miután be nem engednek a gyár területére, és tájékoztatásért egy cégnevet és egy mobiltelefonszámot ajánlanak figyelmünkbe, a közelben levő presszó felé vesszük az irányt.
A szolgáltatóegységben déltájban nem sok vendég van, csak néhány férfi, köztük szállítók kávéznak egy asztal körül, náluk is éppen a pölöskei szörpgyár a téma. Megtudjuk, hogy ők egy Boszi Drink Kft. nevű céggel állnak kapcsolatban. Később derül csak ki, hogy egy egészen friss társaságról van szó, a szombathelyi székhelyű vállalkozást 2009. február 24-én jegyezték be a cégbíróságon. Erről azonban nem beszélnek a szállítók, arról viszont annál inkább van véleményük, hogy minek köszönheti vesztét a Bognár Szörp Kft. Többen is a multinacionális cégeket teszik felelőssé, akik csak 30-60 napra fizetnek az átvett áruért. Egyikük kifejezetten drasztikus eszközöket emleget, hozzátéve: nem érti, hogy a magyarok miért tűrik, hogy egyesek azt tegyenek velük, amit akarnak.
Miután elhagyjuk a presszót, megfogadjuk az üzem biztonsági személyzetének tanácsát, tárcsázzuk a kapott mobilszámot. Janicsek Béla, a Janicsek Kft. ügyvezetője veszi fel a telefont. Amikor a szörpgyár felől érdeklődünk, türelmet kér, közli, hogy később írásban ad tájékoztatást a kialakult helyzetről. Érdeklődünk a Boszi Drink Kft.-ről is, és megtudjuk, Janicsek Béla ismeri a céget, de hangsúlyozza, hogy a társaságnak már semmilyen szerepe nincs a szörpgyárban. Ez már csak azért is érdekes, mert a cég alig egy hónapja alakult. Egy nappal később megkaptuk a tájékoztató elektronikus levelet is, ebben az áll: „a pölöskei szörpüzemet bérlő cég újraindította a tevékenységet, a szörpüzem ismét termel”. – A bérlő visszaállította az áram- és gázszolgáltatást, tehát elviekben minden akadály elhárult a működtetés folytatása elől. A korábbi dolgozói létszámból egyelőre 30-40 fő dolgozót tudunk folyamatosan alkalmazni. A pölöskei szörpüzem a korábbi termékkört állítja elő, változatlan, jó minőségben – áll a levélben, amiből kiderül az is, hogy a bérlő szándéka szerint középtávon az előző időszaknak megfelelő nagyságrendre kívánja felfuttatni a termelést. – Rövid távú cél a folyamatos termelés fenntartása, a piacok megőrzése. Várhatóan az illetékes munkaügyi központ támogatja a dolgozók munkahelyeinek megőrzését, továbbfoglalkoztatását. A bérlő célja a pölöskei szörpüzem hosszú távú és eredményes működtetése – hangsúlyozza Janicsek Béla.
Úgy tűnik hát, hogy a pölöskei üzem megmenekülhet, de azt még mindig nem tudni, miért került veszélybe a szörpgyár és padlóra a vállalkozást eddig működtető Bognár Szörp Kft. Az okokról Nagy Tamást, a szörpüzem egyik gyárrészlegének korábbi vezetőjét faggatjuk. A férfi otthonában fogad minket, hiszen nem dolgozhat, a gyárba nem engedik be őt sem. Megtudjuk tőle, hogy ő már másfél éve rendelkezett információval arról, hogy a Bognár Szörp Kft.-nek nehézségei vannak. A vállalkozás forgótőkehiányban szenvedett, érezték, hogy nem mindig van alapanyag. Nagy Tamás szerint elsősorban azért voltak pénzügyi gondjaik, mert főként multinacionális cégeknek szállítottak, akik harminc, de sok esetben hatvan napra fizettek. – Folyamatosan érzékeltük a problémákat, de hogy ilyen súlyos bajok vannak, arra nem számítottunk. Igazából idén januárban fordult elő először, hogy a decemberi béreket néhány nappal késve kaptuk meg. Februárban pedig még nagyobb késéssel jutottunk hozzá a januári fizetésekhez. A következő hónapban pedig már egy fillért sem adtak, egy időre március elején még a villanyt is kikapcsolták a gyárban. A dolog azért furcsa, mert mindeközben a cég januárban rekordot döntött a szörpgyártásban – mutat rá a Bognár Szörp Kft. fokozatos ellehetetlenülésére Nagy Tamás. Ezt követően Bognár Kálmán március 18-án összehívta a dolgozókat, hogy tájékoztassa őket a kialakult helyzetről. Az alkalmazottakkal azt közölte, hogy az utóbbi hónapokban rossz döntéseket hozott és rossz tanácsadói voltak, ezért aki tud, keressen magának más munkahelyet. Azt állította, azért nem tudnak fizetni, mert a számlavezető pénzintézet zárolta a cég számláit, amin volt ugyan pénz, de most már nem férnek hozzá. Bognár Kálmán azóta gyakorlatilag saját volt munkatársai számára is elérhetetlen.
Nagy Tamás a CIB Bank Zrt. intézkedéséről annyit mondott, hogy a pénzintézet február elején egy hétre egy 290 millió forintos adósság miatt zárolta a cég számláit. A volt gyárrészlegvezető ezt roppantmód furcsállja, mert úgy tudja, a kft. mindig időben törlesztette a hitelét. – Az viszont biztos, hogy a bank lépése mindent borított. A dolog ugyanis úgy nézett ki, hogy a számlánk zárolása miatt nem tudtunk gyártani, emiatt nem voltunk képesek szállítani a multinacionális cégeknek, akik viszont emiatt nem fizettek. Az ördögi kör bezárult – fakad ki Nagy Tamás.
Az ex-gyárrészlegvezető Bognár Kálmán legnagyobb hibájának azt tartja, hogy nem tájékoztatta időben a dolgozókat a bajokról, így az embereknek nem volt idejük felkészülni a helyzetre. Mint mondja, most mindenki a fejleményeket várja.
Szmodics Gyuláné volt laborvezetőt, aki három gyermekét egyedül neveli, rendkívül megviselte a szörpgyár körüli hercehurca. Elmondása szerint ő akkor érzékelte először a cég gondjait, amikor múlt év végén két ízben mintegy 30 főt építettek le a gyárban, köztük több kolléganőjét is áthelyezték szalag mellé. Ő is azt nehezményezi, hogy Bognár Kálmán nem tárta időben a dolgozók elé az igazságot, így szinte mindenkit váratlanul ért a tulajdonos múlt szerdai bejelentése. Megjegyzi, elhiszi, hogy Bognár Kálmánt megviselik az események, de ő is roppant elkeseredett a történtek miatt. Miután többen is a CIB Bank Zrt. számlazárolásában látják a cég vesztét, megkerestük kérdéseinkkel a pénzintézetet. Egy rövid választ kaptunk: „a kérdések megválaszolásával kapcsolatban ezúton tájékoztatom, hogy a CIB Banknak a hatályos jogszabályok rendelkezései alapján – tekintettel arra, hogy azok üzleti, illetve banktitoknak minősülő információkat tartalmaznak – a kért válaszokat kiadni nem áll módjában”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.