Több verzió van napirenden, így számolnak azzal is, hogy az alacsonyabb értékű ingatlanoknál kisebb, a nagyobb értékűeknél magasabb kulcsot, sávos, progresszív adózást alkalmazzanak – nyilatkozta Oszkó Péter pénzügyminiszter a Népszabadságnak. De az is lehet, hogy mégis egykulcsos marad az ingatlanadó – tette hozzá a tárcavezető, érzékeltetve az érdekcsoportok háttérben folyó küzdelmét. Lapunk egy vezető szocialista politikustól úgy értesült: a jelenlegi állás szerint az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy első lépésben egységesítik az önkormányzatok által kivetett, ingatlanhoz kapcsolódó adókat: építmény, telek, kommunális, idegenforgalmi stb.
*
Egyúttal kötelezővé teszik annak bevezetését. – Gondot jelent ugyanis, hogy számos településen az önkormányzat – hol a polgármester, hol a képviselő-testület többségének ellenállása miatt – nem mer ilyen adót kivetni, attól félve, hogy nem választják újra őket. Ha lesz az adó mértékéről és kötelező kivetéséről törvény, az önkormányzatokat nem terheli politikai felelősség, s a központi költségvetés is részesedhet a bevételből – érvelt a politikus. Ezzel is magyarázható Bajnai Gordon kormányfő napokban tett kijelentése, miszerint az ingatlanadóból már jövőre több tíz milliárd forint bevételre számítanak.
Az igazságosabb közteherviselést jelentő, valódi, értékalapú ingatlanadó bevezetése azonban a távoli jövőbe vész. Vagyis a „fizessenek a gazdagok” elv érvényesítésének hangoztatása a kormányzat részéről pusztán politikai PR-fogás. Önkormányzati vezetők és pénzügyi szakemberek is egyaránt arra figyelmeztetnek: hiteles, pontos ingatlan-nyilvántartás nélkül lehetetlen értékalapon adóztatni az ingatlanokat.
– Az ingatlanokhoz kapcsolódó helyi adók egységesítése alapja lehet egy új rendszernek. Le kell szögezni azonban azt is, hogy ha a kormányzat a nagyjából 550 milliárd forint bevételt jelentő iparűzési adó csökkentésével 300 milliárd forintot elvenne az önkormányzatoktól, azt más forrásból pótolni kell – nyilatkozta lapunknak Gy. Németh Erzsébet (MSZP), a parlament önkormányzati bizottságának elnöke. Páva Zoltán, Komló MSZP-s polgármestere szerint alapos elemzésnek kell megelőznie az adó bevezetését. A kormánypárti városvezető hozzátette: náluk csak kommunális adó van, s egyik oldalról jó lenne, ha nőne a bevétel, de meg kell nézni azt is, hogy mekkora az emberek teherbíró képessége. – Erre vonatkozóan még nem végeztünk számításokat – figyelmeztetett.
Kivitelezhetetlennek tartja Bajnai Gordon tervét Vantara Gyula, Békéscsaba fideszes polgármestere, mert az önkormányzatoknak nincsen ingatlankataszteri felmérése. – Az sem világos, hogyan kívánják megállapítani az ingatlanok értékét. Ezeket a munkákat lehetetlen elvégezni – tette hozzá. Kitért arra is, hogy a lakosság nem tud további terheket elviselni, elég csak arra gondolni, hogy több család már most sem tudja fizetni a szemétszállítási díjat.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha