Ismét leszavazták Szabó Mátét

2009. 05. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igen a többi ombudsman beszámolójára. Ahogy eddig minden bizottság, az oktatási is alkalmasnak találta a kisebbségi ombudsman és az adatvédelmi biztos beszámolóit. Kállai Ernő meghallgatásán elmondta: létezik etnobiznisz Magyarországon, s fájónak tartotta a kisebbségi helyzettel való visszaélést. Kisebb vita alakult ki Kormos Dénes szocialista képviselő szavai kapcsán, aki azt mondta, hogy az egyházi intézményekben alulreprezentáltak a hátrányos és a halmozottan hátrányos diákok, s szerinte „kifinomult technikákkal” elzárják az utat beiskolázásuktól. A biztos az MSZP-s képviselő felvetésére azt mondta: nincs erre a kérdésre hatásköre, de amit ő lát, az nem működik rosszul. Szóba kerültek a romák elleni közelmúltban elkövetett támadások is. Kállai Ernő azt mondta, hogy a legnagyobb bizonytalansági pont, hogy nincsenek meg az elkövetők, nincs eredmény. Jóri András adatvédelmi biztos meghallgatásán beszélt az oktatási intézmények bekamerázásával kapcsolatos megkeresésekről. Elmondta, még hallgatólagosan sem támogatja a kamerák felszerelését, mert ez a magánszféra indokolatlan zsugorodásával járna, s a gyermekek személyiségfejlődését is befolyásolná. (MN)


Nem tartotta általános vitára alkalmasnak az állampolgári jogok országgyűlési biztosának beszámolóját tegnapi ülésén az Országgyűlés oktatási bizottsága. Szabó Máté beszámolójára a Fidesz és a KDNP képviselői igennel szavaztak, míg a szocialista képviselők nemmel, illetőleg tartózkodtak. A helyenként személyeskedéstől sem mentes vita során kormánypártiak azt rótták fel a biztosnak, hogy jelentésében olyan mondat szerepel, amely szerint az egypárti kormánytól féltené a demokráciát. Szabó Zoltán (MSZP) szerint ezzel direkt politikai véleményt fogalmazott meg az ombudsman. – Ez nem elfogadható, súlyos arány- és szereptévesztés – mondta.
Szabó Máté a vita során kifejtette: az adott évben az emberi jogok szempontjából releváns kérdésekre kívánta felhívni a figyelmet. Úgy gondolta, ha a kormány szerkezete változik, az a politikai keretfeltételeken is változtat, s ez az emberi jogok szempontjából nem mindegy. Az ombudsman hozzátette: egy kormány politikai összetétele önmagában sehol sem magyarázza, hogy az emberi jogok jobban vagy kevésbé sérülnek. Hangsúlyozta, az emberi jogok nem jobb- és baloldalt vannak, hanem elöl.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának beszámolóját korábban a honvédelmi és rendészeti, valamint az önkormányzati bizottság sem támogatta. Utóbbi testület nem rejtette véka alá,
hogy Szabó személye és a cigánybűnözéssel kapcsolatos nyilatkozata miatt utasította el az ombudsman beszámolóját. Mint mondták, nem annak tartalmát kifogásolták, s azt szakmailag elfogadhatónak tartják. Az ombudsman beszámolója egyedül az egészségügyi bizottságtól kapott támogatást.
Szabó Máté lapunknak kifejtette: szomorú, hogy a szerinte magas szintű szakmai beszámolójukat az oktatás és a gyermekjogok területén csak politikai szempontból értékelték, és elutasították. – Nem lep meg azonban, hiszen a Legfelsőbb Bíróság, az ügyészség és a többi intézményekkel kapcsolatosan is ezt a tendenciát látom az MSZP részéről – fakadt ki.

Sérül a jogbiztonság. Jogszabályi hiányosságok miatt a Nemzeti Kulturális Alap támogatási rendszerében elutasított pályázókat nem tájékoztatják a döntés indokairól, s nem biztosított a jogorvoslat sem – tudatta tegnap az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. Szabó Máté szerint így sérül a jogbiztonság és a tisztességes eljáráshoz való jog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.