Megcáfolt magyar idegengyűlölet

Nem igaz, hogy a magyar lakosság idegengyűlölő lenne, ugyanakkor határozottan rendpárti. Ez derül ki a baloldali Progresszív Intézet (PI) legfrissebb közvélemény-kutatásából, amelyet a napokban tett közzé a szervezet.

2009. 05. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A balliberális politikai oldalról érkezett vádakkal ellentétben a magyar lakosság nem xenofób, azaz nem idegengyűlölő. Ezzel szemben határozottan elítéli a gazdasági bűncselekményeket, a korrupciót és a szervezett bűnözést. A baloldali, általános vélemény szerint Gyurcsány Ferenc volt kormányfőhöz köthető PI felmérése szerint a megkérdezettek csupán 4 százalékának álláspontja az, hogy a bevándorlók jelentik a legnagyobb veszélyt a hétköznapok biztonságára. Ennél alig valamivel többen (5 százalék) gondolják azt, hogy a Magyar Gárdától és a hasonló szervezetektől félni kell. A szélsőséges pártokat is csak a megkérdezettek 7 százaléka tartja veszélyesnek, míg a pártpolitikai csatározásoktól 8 százalék tart.
Ugyanakkor sokkal többen látják úgy, hogy a kormányzati megszorítások veszélyeztetik a hétköznapok biztonságát, a válaszadóknak 14 százaléka van ezen a véleményen. A felmérésből kiderül az is, hogy négyszer annyian (16 százalék) félnek a cigányok által elkövetett bűncselekményektől, mint a bevándorlóktól. A válaszadók több mint a negyede (27 százaléka) állítja, hogy a politikai korrupció miatt van félnivalója, 40 százalék viszont a szervezett bűnözés miatt nem érzi magát biztonságban. A legtöbben úgy gondolják, hogy a legnagyobb veszélyt az egzisztenciális problémák jelentik számukra. A megkérdezettek 41 százaléka fél az állások megszűnésétől, míg az emberek 42 százaléka véli úgy, hogy a gazdasági válság jelenti a legnagyobb gondot. A legtöbben a szegénység növekedésétől tartanak, a lakosság majdnem fele (48 százalék) gondolja úgy, hogy számára az anyagi biztonság csökkenése jelentheti a legnagyobb problémát.
A Progresszív Intézet rákérdezett arra is, hogy a lakosság miként látja a közbiztonság helyzetének elmúlt fél éves alakulását. A többség (62 százalék) úgy érzi, hogy az utóbbi hat hónapban romlott a közbiztonság Magyarországon, a megkérdezettek csaknem harmada (32 százalék) változatlannak tartja a helyzetet. A Fidesz szavazói még ennél is sötétebben látják ezt a kérdést: ebben a körben 70 százalék szerint romlott a közbiztonság. A szocialistáknál is többségben vannak azok, akik szerint rosszabb lett a helyzet, de itt lényegesen kisebb ez az arány: „csak” 53 százalék látja negatívan ezt a kérdést. Kevesen vannak azok, akik szerint javult a helyzet, a megkérdezettek 4 százaléka gondolkodik így, míg 2 százalék bizonytalan, nem tudja megmondani, hogy az elmúlt fél évben hogyan alakult a közbiztonság Magyarországon.
A kutatás alapjául szolgáló felmérést a PI felkérésére a Publikációs Intézet készítette március 23. és április 7. között az ország felnőtt lakosságát reprezentáló 2500 fő személyes megkérdezésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.