A cowboy és a világháború

Egy amerikai zsidókból verbuvált kommandó a nácik által megszállt Franciaországba érkezik. Brutálisan levadásszák a németeket, majd kinyírják Hitlert. Az amerikai kultrendező, Quentin Tarantino új filmje alapos munka. Húzóneve Brad Pitt, motorja pedig a brillírozó osztrák színész, Christoph Waltz. Bosszú és igazságtétel a moziban.

Tölgyesi Gábor
2009. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balul végződő konspirációs találkozó, valahol egy francia kocsma mélyén. Az egyik asztalnál az amerikaiak kommandósai, német egyenruhában, társaságukban az ünnepelt színésznő, Bridget von Hammersmark (Diane Kruger), akiről senki sem feltételezné, hogy angol kém. Közéjük tolakszik egy ittas német katona, játszani akar. Barkochbát. Mindenki kap egy kártyát a homlokára, úgy, hogy csak a partnerei lássák, mi van arra írva. Kezdődhet a kitalálósdi.
Brigantik képében jött el az új Tarantino. Bosszú fűtötte, groteszk, ironikus álom a mozivásznon, védjeggyel ellátva, valamivel kevesebb erőszakkal, mint azt a rendezőtől korábban megszokhattuk, és több dialógussal. Spagettiwesternek, háborús drámák, gengszterfilmek, a negyvenes évek valóságának citálása egy kissé véres mesében, amely a kizökkent világot hivatott utólag helyrehozni. Ennek feladatát a film egyik főszereplőjére, az Aldo Raine hadnagy (Brad Pitt) vezetésével francia földre érkezett kommandóra bízta Tarantino. A csapat amerikai „nindzsákból” áll, tagjai csak odafelé váltották meg a jegyüket. Ölnek és skalpolnak. Kivéve az egyik legkarakteresebb figurát, Donnie Donowitz őrmestert (Eli Roth), aki baseballütővel teszteli a germán bátorságot. A babonás Hitler – akit Martin Wuttke a végletekig karikíroz, remekül – az életre kelt gólemként féli ezt az óriást. A kommandósok másik erőssége Hugo Stiglitz őrmester (Til Schweier), aki német katonaként szerzett elévülhetetlen érdemeket a gestapósok módszeres kinyírásában. Ha nagy ritkán a brigantik valakit mégis életben hagynak, azt megjelölik a homlokán.
A bosszú másik eszköze is főszereplő: Shosanna Dreyfus (Mélanie Laurent) családját bestiális módon gyilkolták le a nácik, mégpedig a harmadik főszereplő, Hans Landa ezredes (Cristoph Waltz) parancsára. A César-díjas színésznő erőtlen alakítása csalódás, ám az osztrák színész, Cristoph Waltz nem csak jól megírt figurája miatt brillíroz a zsidóvadász SS-tiszt szerepében. Művelt, intelligens és szadista, próbál stílusos „úriember” lenni, miközben teljesen érzéketlen: gyűlöletes alak. További szórakoztató túlzása a filmnek a német nemzet büszkeségéről, Frederick Zoller orvlövészről (Daniel Bruhl) készült goebbelsi propagandafilm, ennek a bemutatójára gyűlnek öszsze a náci fejesek abban a párizsi moziban, amelyet Shosanna vezet, és ahová éppen a brigantik is igyekeznek.
Az öt fejezetre osztott, stílusbravúrokban bővelkedő film szálai itt futnak össze. Ám a bosszú és az igazságtétel még a filmvásznon, Tarantino szerint sem lehet teljes. Akad olyan förtelmes figura, aki majd a „rendszerváltás” nagy túlélője lesz. Még ha a múltját nehezebb is lesz takargatnia.
(Becstelen Brigantyk – Színes, feliratos amerikai akciófilm, 153 perc, 2009. Rendezte Quentin Tarantino. Forgalmazza a UIP-Duna Film.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.