Kétségekben Debrecen

Varga Attila
2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Debrecen az ország legjobban fejlődő városa, százezreket vonzó virágkarneválja van, a debreceni focicsapat, a Loki bravúros sportsikereket ér el – hideg zuhanyként éri az embereket ez a cigánygyilkosságokról szóló rendőrségi bejelentés.


Durran a pezsgőspalack dugója, amikor belépek a Perényi 1 nevű debreceni szórakozóhely pincehelyiségébe. Klasszikus vendég nincsen, egy asztalnál ül négy-öt hölgy, köztük a koncertek műsorszervezője a felszolgáló fiatalember társaságában – lassan csordul le a habzó nedű az üveg nyakán.
Sötét falú, oszlopos, diszkógömbbel s reflektorokkal felszerelt, hosszú bárpultos pince ez a város múzeumi negyedében, az egykori MSZMP-székház, ma városi cégbíróság épületében, melynek három faajtaja tele van graffitivel. Hosszú ideig a Hangfogó nevű rockklub, majd az Orange Music Club működött az oldalbejárós helyiségben, a város harmincas-negyvenes korosztályának nagy örömére. Mivel a Perényi utca 1. szám alatt található, így lett mostanság Perényi 1 a klub neve. (És nem Patriota 1, ahogy a Népszava keresztelte át az elmúlt napok eseményeit követően a szórakozóhelyet.) „Lehetőséget szeretnénk adni a megszólalásra amatőr, helyi zenekaroknak, amelyek már eddig is több ízben felléptek nálunk, akár önálló koncerttel, akár egy ismertebb csapat előzenekaraként. Fontosnak tartjuk a különböző rétegzenei produkciók bemutatását is” – olvasható a klub internetes oldalán.
Mint ismert, augusztus 20-ról 21-re virradó éjszaka itt s a szomszédos karaokebárban csapott le a rendőrségi kommandó a romák elleni sorozatgyilkosság elkövetésével gyanúsítható fiatalemberekre. Aznap éppen „senor Grabovsky underground dj”, a house és a funk zenei stílus kedvelője, a latin érzésű „balearic disco” népszerűsítője nyomta a talpalávalót. A nyomozók földre fektették a vendégeket, mindenkit igazoltattak, majd tíz órán keresztül helyszíneltek; megbontották a falakat, amelyek mögött lőfegyvereket, köztük állványos mesterlövészpuskát találtak.
A négy elfogott férfi közül több a szórakozóhely biztonsági őre volt; kihallgatták Ny.-t, a koncertszervező hölgyet is, aki tíz nappal a történtek után e hét hétfőjén barátnői társaságában éppen pezsgőt bontott a szórakozóhely pincehelyiségében.
– Mit ünnepelnek? – kockáztatom meg a kérdést.
– Semmi közöd hozzá, de miattad nem tudok beszélni a barátaimmal, nemkívánatos személy vagy itt az összes újságíróval együtt – dörög rám a klubmenedzser. Azt még hozzáteszi: elegük van a sajtóból, napokig hallgatták ki a rendőrök, s én is ideges lennék, ha az életemről lenne szó. Félnek a médiától, a megmagyarázhatatlan dolgoktól, hiszen elképzelni sem tudják, hogy az általuk ismert fiatalemberek nőkre, gyermekekre lőttek, s öltek – mondja már elcsendesedve.
Az óriáskivetítőn új műsor kezdődik, a Szökés című bűnügyi sorozattal.
Amikor kimegyek, a pincér gondterhelt arccal utánam jön, majd belülről bezárja a klub ajtaját.
Nem vonom kétségbe: joguk van pezsgővel ünnepelni – talán azt, hogy a hölgyet kiengedték a rendőrségről, véget ért több napig tartó tanúként való meghallgatása.
Hétfőnként táncház van itt, de a nyári szünet miatt ez most elmaradt, szerdánként drum and bass és elektro balkan partikat tartanak, szombatonként telik meg igazán a klubhelyiség, így még igazán nem mérhető le, hogy a történtek miatt elpártolt-e a törzsközönség a népszerű helytől – tudom meg Barabás Zoltán ismert (és elismert) debreceni vendéglátóstól, a klub tulajdonosától, aki a megyei bíróságtól öt éve bérli a pincehelyiséget.
Barabás Zoltán, ahogy már a héten számtalanszor, nekem is elmondja: neki és alkalmazottjainak semmi közük a rendőri akcióhoz, az őrizetbe vettek közül egyik személyt sem foglalkoztatta, őket alkalmanként, a nagyobb tömeget vonzó rendezvényeken bízták meg kidobói tevékenységgel, biztonsági szolgáltatással. Az üzletember nem tudott arról, hogy az akció előtt napokig rendőrségi megfigyelők jártak a szórakozóhelyen, csak az akció után, már a helyszínelés alatt, augusztus 21-én, péntek kora délelőtt értesült az eseményekről.
– Ez a klub békés hely, eddig évente egyszer fordultak elő rendőrök – jelenti ki.
Mint ismert, a négy férfi közül K. Árpádot tartják a romák elleni támadássorozat értelmi szerzőjének, aki 1994 és 1998 között a debreceni Replika együttes dobosa volt. Az együttes azóta elhatárolódott volt dobosától. K. Árpád az együttesből való kilépése óta több szórakozóhelyen dolgozott zenei technikusként. Öccse, K. István érintett volt a debreceni zsinagóga tóratekercsek őrzésére szolgáló szekrényének 1995 januárjában történt felgyújtásában. Cs. István Koszovóban szolgált, volt szerződéses katona. P. Zsoltról keveset lehet tudni a rendőrségi közlemények és a sajtóhírek alapján.
A Perényi 1 üzemeltetője, Barabás Zoltán szerint a szórakozóhelyen egy hónapja műszaki, zenetechnikai jellegű felújítás történt, ezért közreműködött K. Árpád is a munkálatoknál – így akár el is rejthették ott a fegyvereket. Mindenesetre nem csodálkozik azon, hogy munkatársai nem örülnek az újságírói kérdéseknek, hiszen ez a történet a debreceniekben súlyos kérdéseket vet fel. Egyrészt a gyanúsítottakról sokan a rendőrségi DNS-tesztek azonossága ellenére sem tudják elképzelni a rettenetes bűncselekmények elkövetését, másrészt – miközben Debrecen az ország legjobban fejlődő városa, százezreket vonzó virágkarneválja van, a debreceni focicsapat, a Loki bravúros sportsikereket ér el – hideg zuhanyként éri az embereket ez a cigánygyilkosságokról szóló rendőrségi bejelentés, s ez összeesküvés-elméleti feltevéseknek ad táptalajt.
Való igaz, akiket hétfőn, tehát a keddi DNS-egyezőség ismertetése előtt K. Árpád ismeretségi köréből megkérdeztem, nem tartották hihetőnek, hogy a bandavezérként s értelmi szerzőként ismertetett férfi gyilkos lenne. Váradi Ferenc ismert rádiós zenei műsorvezető elmondta: 1994-ben a Replika zenekar fellépéseit szervezte, s értelemszerűen többször találkozott a tagokkal, de a visszafogott, halk szavú fiatalemberként megismert K. Árpádtól semmiféle fajgyűlölő szöveget nem hallott, de még káromkodni sem hallotta. H. T., az egyik neves debreceni söröző felszolgálója mind a négy gyanúsítottat ismeri, s elképzelhetetlennek tartotta, hogy ők követték el a bűncselekményeket.
Miután kedden a rendőrség egy budapesti sajtótájékoztatón bejelentette: a DNS-minták azonosságot mutatnak, azt hittem, ez már meggyőzi a kétkedőket is. A Hajdú-bihari Napló épületének közelében található értelmiségi találkahelyen a Debreceni Zsidó Hitközség korábbi vezetőségi tagja, amikor az ügyet felhozom, felfelé mutat: lehet, hogy ők gyilkoltak, de a szálak felfelé vezethetnek, azt pedig lehet, soha nem tudjuk meg, hogy kik az elméleti szerzői ennek a rettenetes gyilkosságsorozatnak.
Ez a vélekedés tapasztalatom szerint általános a cívisvárosban, sőt többen azt is felvetették: egy megtépázott presztízsű, sok esetben ártatlanokat elfogó, börtönbe csukató (lásd Mór és Tarnabod) rendőrség nyugodtan cserélgethet úgy DNS-mintákat, hogy annak semmiféle szakmai, társadalmi kontrollja sincsen.
Az ügy megítélésébe, bár egyelőre semmiféle ilyen vonatkozása nincs, beszüremkedik a politika. Ismeretes a város kiemelt szerepe ezekben a csatározásokban. Nemrégiben Kósa Lajos debreceni polgármester nyilatkozata kavart vihart, ahogy Szabó Zoltán szavaira reagált. Az MSZP-s politikus azt találta mondani: „Aki meg akarja tudni, hogy milyen lenne a Fidesz kormányon, nézze meg, mit művel az általa vezetett önkormányzatokban, mit tesz az adófizetők pénzével!” Kósa azt válaszolta: „A Fidesz úgy kormányozna, ahogy Debrecent is irányítja.”
Egyes debreceniek így a belpolitika felé szövögetik elméleteiket. Nem értik, miért pont ebben az időszakban változott meg a rendőrségi stratégia. Azé a rendőrségé, amely többször is bebizonyította, hogy a politikai nyomás elviselésére is hajlandó. Manapság – amikor az igazságügyi miniszter egy kísérleti robbantásra azt mondja, hogy azt egy szélsőjobboldali terrorista szervezet követte el, majd kiderül, hogy hazudott – mind gyakrabban elhangzik: „Semmi sem elképzelhetetlen ebben az országban.”
A rendőrségi kommunikáció eközben vérszegény, hiányos. Például azt állítják, nem volt informátoruk, de akkor honnan tudhattak a befalazott fegyverekről? Miért csak most kerültek elő az állítólagos tanúk? Az izraeli kibucban is dolgozó K. Árpád szerény anyagi körülmények között élt, s nem volt pénze autókra, mégis kinek a pénzéből vehette a támadásban használt gépkocsikat? Ezer kérdés vár még válaszra, s hol lehet az igazság?
Szállásadó panzióm tulajdonosa volt az egyetlen, aki Debrecenben hitt a rendőrségi bejelentéseknek.
– Amikor meghallottam, hogy elkapták a feltételezett gyilkosokat, nagyon megörültem, de amikor hozzátették, hogy Debrecenben, libabőrös lettem. Itt a százezreket vonzó virágkarneválunk sikere s a Loki bravúros szereplése. Előfordulhat, hogy ez direkt így lett kitalálva! De nem, mégsem, a rendőrség ekkorát már nem tévedhet.
A héten kiengedték a tarnabodi gyilkosságok korábban gyanúsított és őrizetbe vett „elkövetőit”. No meg a Loki feliratkozott a Bajnokok Ligája főtáblájára.
Mi jöhet még?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.