Megismétlődhet az ír forgatókönyv

Rossz ómen lehet a lisszaboni szerződést támogatók számára, hogy a szerződés ratifikálási folyamatát megállító tavalyi írországi népszavazás előtti eseménysor feltűnően hasonlít az utóbbi napok, hetek fejleményeire, mindössze néhány héttel az újabb, október 2-án sorra kerülő referendum előtt.

2009. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akadályok. Írországon kívül Németországban, Lengyelországban és Csehországban sem zárult még le a lisszaboni szerződés ratifikálása. A Bundestag a német alkotmánybíróság határozatának megfelelően kiegészítő törvényt fogadott el tegnap a szerződéshez. Az alkotmánybíróság korábban úgy határozott, hogy az EU-szerződés ugyan nem mond ellent az alkotmánynak, de a bírói testület feltételhez szabta annak ratifikálását azzal a nyilvánvaló céllal, hogy törvényes úton megerősítse a berlini törvényhozás hatáskörét. Horst Köhler államfő mindaddig nem írhatta alá a dokumentumot, amíg a parlament nem hozott olyan törvényt, amely garantálja a német nemzeti érdekek védelmét a brüsszeli adminisztrációval szemben. Csehországban a parlament ratifikálta a szerződést, ám az euroszkepticizmusáról ismert Václav Klaus államfő egyelőre az ír referendum eredményétől teszi függővé annak aláírását. Hasonlóan vélekedik Lech Kaczynski lengyel elnök is, noha Lengyelországban a szejm már ratifikálta a reformszerződést. A lisszaboni szerződés a tagállamok képviselőit magában foglaló tanácsban 2014-től bevezeti a kettős többség elvét: egy javaslat akkor megy át, ha a tagállamok 55 százaléka és az uniós népesség 65 százaléka támogatja. Az Európai Tanács két és fél éves időtartamra állandó elnököt kap. Összevonják az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, illetve a külügyi biztos posztját. Bár a nemzeti parlamentek nem vétózhatnak meg közvetlenül jogszabályokat, ellenvéleményüket fokozottan figyelembe kell venniük majd az uniós jogalkotóknak. A szerződés 61 új területen számolja fel a vétójogot, alapvetően bel- és igazságügyi kérdésekben. (MN)


Erre elsősorban az a felmérés utal, amelyet a napokban tett közzé az Irish Times. Eszerint a megkérdezettek 46 százaléka helyesli a szerződést, ami nyolc százalékpontos visszaesést jelent a májusi felméréshez képest. Az ellenzők tábora mindössze egy százalékkal bővült (29 százalék ellenzi a szerződést), ám egyre több a bizonytalan szavazók száma (25 százalék), ami azért aggályos a dublini kormány számára, mert a tavalyi júniusi népszavazást a számos bizonytalan szavazó döntötte el az utolsó pillanatban, az elutasítók javára.
A több mint egy évvel ezelőtti kampányhoz hasonlóan most is ugyanazon pártok és szervezetek csoportosultak az egymással rivalizáló táborokba. A parlamenti pártok – kormánypártiak és ellenzékiek egyaránt – egyetlen kivételével (Sinn Féin) támogatják az Európai Unió intézményrendszerét átalakítani hivatott, azt szerintük hatékonyabbá és átláthatóbbá tévő lisszaboni szerződést, mondván, Írország gazdaságilag rá van utalva Európára, különösen a válság idején. Az okmány ellen kampányolók – köztük baloldali és katolikus csoportok, szakszervezetek – arra figyelmeztetnek, hogy a szerződés felfegyverzi az EU-t, nagyobb beleszólást ad az európai intézményeknek a tagállamok nemzeti ügyeibe, amely aláássa a demokráciát.
– Kemény feladat lesz elfogadtatni a lisszaboni szerződést az október 2-i népszavazáson – ismerte el nemrégiben Micheál Martin ír külügyminiszter. Miután az írek 54 százaléka voksolt nemmel a tavalyi referendumon, Dublin engedményeket csikart ki Írország számára olyan kérdésekben, mint az ország semlegessége, az adózás kérdése, a művi abortusz tilalma és az ír EU-biztos megőrzése. Az ír követelmények figyelembevétele többek között arra késztette az uniót, hogy minden tagállam számára megtartson egy európai biztosi posztot legalább 2014-ig, noha a lisszaboni szerződés eredetileg kétharmadára csökkentette volna az Európai Bizottság létszámát.
A biztosítékok ellenére elemzők szerint a választók nagy része most arra készül, hogy a népszavazáson büntesse meg a népszerűtlen dublini kormányt, illetve annak válságkezelő intézkedéseit. Brian Cowen kormánya decemberben a közkiadások drasztikus csökkentésére készül, s ez az írek többségének nem tetszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.