Amerikai terjeszkedés

Valószínű, hogy az Egyesült Államok ismét támaszpontokat akar építeni a „csatornaországban”, pedig még véget sem ért az elmérgesedő kolumbiai–venezuelai vita az Egyesült Államoknak bérbe adandó hét kolumbiai támaszpontról. A Fehér Ház eközben elbizonytalanodott azzal kapcsolatban, hogy mikor zárják be a guantánamói fogolytábort.

2009. 10. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a panamai kormány minapi közleményéből nem derült ki, melyik állammal kötnek szerződést október végén, a közvélemény biztosra veszi, hogy az Egyesült Államokról van szó, és máris az ellenzők és a támogatók táborára szakadt. A júliusban hivatalba lépett új elnök, Ricardo Martinelli külügyminisztere úgy érvelt, hogy a térségben zajló kábítószer-kereskedelem miatt van szükség egyelőre két haditengerészeti bázis építésére a kolumbiai határ közelében, a Pina-öbölben és a fővárostól délnyugatra fekvő Punta Cocánál. Ha mégis a kormány akarata érvényesül, akkor az ellenkezője történik majd, mint három évtizede: az 1977-ben kötött Carter–Torrijos-szerződés értelmében a két elnök közösen elhatározta, hogy az Egyesült Államok fokozatosan kivonul 14 panamai bázisáról. A szerződésben arra is kötelezte magát az amerikai fél, hogy felszámolja a rossz emlékű Amerikai Akadémiát, ahol számos latin-amerikai diktátort képeztek ki.
A Fehér Ház közben jelezte, nem vehető biztosra, hogy a guantánamói tábort már januárban sikerül bezárni, noha Barack Obama elnök közvetlenül beiktatása után erre tett ígéretet. „Nem arra koncentrálunk, hogy tudjuk-e tartani a határidőt” – mondta a Fehér Ház szóvivője, Robert Gibbs, egy nappal azután, hogy Robert Gates védelmi miniszter úgy vélekedett, nehéz lesz tartani a 2010. január 22-i határidőt.
Az amerikai hadsereg egy szóvivőjének közlése szerint a guantánamói táborban jelenleg őrzött 223 terroristagyanús fogoly közül eddig 75-ről állapította meg egy vizsgálócsoport, hogy szabadon engedhető. A Barack Obama utasítására létrehozott munkacsoport minden rab ügyét külön-külön megvizsgálja. A 75 elengedhető fogoly között van az a harminc is, köztük 13 kínai ujgur, akinek a szabadon bocsátásáról korábban döntöttek. Az igazságügyi minisztérium szerint a hét végén három foglyot engedtek szabadon, két üzbég férfit Írországba, egy jemeni állampolgárt saját hazájába szállítottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.