Győztesnek kiáltották ki Karzait

2009. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törölte az afganisztáni elnökválasztás második fordulóját az afgán választási bizottság, egyben Hamid Karzai államfőt nyilvánította győztesnek. Erre a döntésre egy nappal azután került sor, hogy Karzai egyetlen kihívója, Abdullah Abdullah volt külügyminiszter lemondta részvételét a második fordulóban. Visszalépését azzal indokolta, hogy Karzai nem váltotta le a választási bizottság vezetőjét annak ellenére, hogy bebizonyosodott: az első fordulóban tömeges csalásokat követtek el országszerte. Az ENSZ egyébként tartott attól, hogy egyetlen jelölt részvételével bonyolítják le szombaton a második fordulót, hiszen annak kimenetele egyértelmű, ráadásul a voksolást tálib lázadók merényletekkel zavarták volna meg.
Egyes szakértők továbbra sem zárják ki annak lehetőségét, hogy Karzai és Abdullah titokban megegyezett egymással egy hatalommegosztáson alapuló egységkormány felállításáról, ezért léphetett vissza az államfő riválisa. Más elemzésekben az olvasható, hogy Karzai győzelmének kinyilvánítása egyrészt a Nyugat kudarca, amiért Afganisztánból nem sikerült demokratikus államot alkotnia, másrészt azt jelenti, hogy Karzait a lakosság nagy része nem tekinti majd legitim vezetőnek.
Nem könnyű Barack Obama amerikai elnök helyzete sem, aki november végére ígért döntést a csapaterősítésről. A New York Times szerint Washington a háborús győzelem helyett ma csak arra törekszik, hogy a kabuli kormányt megvédeni képes afgán hadsereget képezzen ki, majd minél előbb kivonja katonáit az országból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.