Harc a legfőbb európai tisztségekért

Mintegy száz európai külügy-, védelmi és fejlesztési miniszter gyűlt össze tegnap Brüszszelben, ahol az európai intézmények folyosóin az utolsó egyeztetések zajlanak arról, ki lesz az Európai Unió elnöke, illetve „külügyminisztere”. A lisszaboni szerződéssel létrejövő új posztok betöltésével válik lehetővé az Európai Bizottság feltöltése is, illetve az EU egységesebb fellépése a világban, akár – Olaszország kezdeményezésére – egy közös hadsereg felállításával.

2009. 11. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken dönthetnek az EU-tagországok vezetői arról, hogy ki tölti be a december elsején életbe lépő lisszaboni szerződéssel létrejövő két új posztot. Mivel az EU irányvonalát és gazdaságpolitikáját meghatározó nagyobb tagállamok – elsősorban Franciaország és Németország – olyan politikust szeretnének az elnöki tisztségre jelölni, aki közepes méretű tagországból származik, s akit kompromisszumként minden tagország elfogadna, az első számú jelölt a posztra Herman van Rompuy belga miniszterelnök. A kereszténydemokrata politikus otthonában sikeresen egybekovácsolta a flamand és vallon pártokból álló koalíciót, tapasztalt politikus, aki nem szókimondó, s nem kelt botrányt, inkább a háttérben húzódik meg – jellemzik szakértők. Esélyeit támasztja alá az a tény, hogy a múlt héten felszólalhatott a világ-összeesküvéssel vádolt, befolyásos személyiségekből álló, titokzatos Bilderberg-csoport tanácskozásán is, amelyen felvázolta gazdaságpolitikai elképzeléseit. Elmondta, hogy a jóléti állam finanszírozásához új források szükségesek, nem zárta ki többek között az úgynevezett zöldadó bevezetését, amelyre szerinte az unió történetében először a legtöbb tagállam nyitott.
A belga miniszterelnök mellett a holland és a luxemburgi kormányfő – Jan Peter Balkenende és Jean-Claude Juncker –, Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár, Felipe González volt spanyol és John Bruton volt ír miniszterelnök, Toomas Hendrik Ilves észt elnök, illetve Vaira Vike-Freiberga egykori lett államfő neve is felmerült. Utóbbi a napokban bírálta, szovjet típusúnak nevezte az elnökválasztási folyamatot, mondván, az sötétségben, zárt ajtók mögött zajlik, amelyről a nyilvánosság nem értesül. Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke közben José María Aznar nevét is bedobta a köztudatba mint lehetséges jelöltet, de a volt spanyol kormányfő Tony Blair egykori brit miniszterelnökhöz hasonlóan megosztó személyiségnek számít Európában az iraki háború melletti korábbi kiállása miatt.
A tagországokon belül heves vita zajlik arról is, hogy kiket jelöljenek az új összetételű Európai Bizottságba, amelyet újabb öt évre a portugál José Manuel Barroso vezet. A biztosok minden országban politikai kinevezettek, akiket a kormány az ellenzékkel kialakított konszenzus alapján vagy anélkül nevez ki. Magyarország biztosjelöltje Andor László közgazdász, akinek sem diplomáciai, sem államigazgatási tapasztalatai nincsenek. A jelenlegi biztosok közül minden bizonnyal a helyén marad többek között a spanyol Joaquín Almunia pénzügyi biztos, az olasz Antonio Tajani közlekedési biztos, a lett Andris Piebalgs energiaügyi biztos, a finn Olli Rehn bővítési biztos és a szlovén Janez Potocnik kutatási biztos. Új személyt jelöl azonban Németország (Günther Oettinger baden-württembergi miniszterelnököt), Csehország (Stefan Füle Európa-ügyi minisztert), Románia (Dacian Ciolos korábbi agrárminisztert) és Szlovákia (Maros Sefcovic egykori uniós nagykövetet) is.
Ezzel párhuzamosan Franco Frattini a Timesnak nyilatkozva közölte: Olaszország arra fog törekedni, hogy a lisszaboni szerződés érvénybelépését követően felállítsák az európai hadsereget. Az olasz külügyminiszter szerint a szerződés – csakúgy mint az euró bevezetése és a tagállamok közötti határőrizet megszüntetése esetében – lehetővé teszi, hogy az erre hajló tagországok a védelem terén is a jelenleginél szorosabb együttműködést alakítsanak ki. Magas röptű víziót felvázolva azt mondta, hogy ha Európa nem képes közös külpolitika kialakítására, akkor eljelentéktelenedhet. „Az Amerika és Kína alkotta G2, hogy úgy mondjam a csendes-óceáni tengely, le fog minket hagyni, és az atlanti-óceáni tengelyt elfelejtik” – mondta Frattini. Az olasz külügyminiszter szerint az unió elnökét a középjobb, külügyminiszterét a középbal erők adják majd. Ez utóbbi poszton – egyezve a találgatások többségével – a római kormány Massimo D’Alemát, korábbi miniszterelnököt látná szívesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.