Klaus is aláírta az uniós szerződést

Lezárult a lisszaboni szerződés ratifikációs folyamata, így december elsején életbe léphet az EU intézményrendszerét átalakítani hivatott okmány.

2009. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cseh alkotmánybíróság tegnap délelőtt úgy döntött, az ország alkotmányával összhangban van a lisszaboni szerződés, amelyet délután Václav Klaus államfő aláírt. Mivel a dokumentumot 26 uniós tagállam, illetve a cseh parlament alsó- és felsőháza is ratifikálta, csak Klaus aláírása hiányzott a szerződésről.
Az euroszkepticizmusáról elhíresült cseh államfő tegnap elfogultsággal vádolta az alkotmánybíróságot, de mint mondta, döntését tiszteletben tartja. Václav Klaus szerint Csehország többé nem szuverén állam, a lisszaboni szerződés életbelépésével ugyanis az EU-nak túl nagy beleszólása lesz az egyes tagországok belügyeibe. Klaus mindig is ellenezte a dokumentumot, legutóbb attól tette függővé aláírását, hogy Nagy-Britanniához és Lengyelországhoz hasonlóan Csehország is kapjon mentességet a lisszaboni szerződéshez csatolt emberi jogi charta hatálya alól. Az államfő úgy vélte, a charta hatálybalépésével a Benes-dekrétumok alapján Csehszlovákiából kitelepített szudétanémetek és magyarok leszármazottai kárpótlást igényelhetnének elkobzott vagyonaikért a cseh (és szlovák) államtól.
Diplomaták szerint a pénteki uniós csúcsértekezleten elfogadott formula biztosítja azt, hogy a Benes-dekrétumokat az európai jog nem nyilváníthatja érvénytelennek.
*
Klaus egyébként még pénteken kijelentette, az EU vezetői által elfogadott javaslat megerősíti Csehország alapvető védelmét anélkül, hogy megkérdőjelezné a Benes-dekrétumok érvényességét. A csehek mentességét előreláthatólag egy olyan jegyzőkönyv rögzíti majd, amelyet az unió következő bővítésének szerződéses szövege tartalmaz.
Mint korábban megírtuk, Bajnai Gordon úgy fogalmazott: a cseh mentességre tett uniós ígéret olyan tartalmú, amely kielégíti a kérdéssel kapcsolatban megfogalmazott magyar követelményeket, s a lisszaboni szerződésnek nincs semmi köze a Benes-dekrétumokhoz. A Fidesz ugyanakkor úgy vélte, a hatály alóli kivétel közvetett módon mentességet ad a Benes-dekrétumok alapján elkövetett jogsértések jogi következményei alól.
– A múlt heti csúcsértekezleten lényegében a benesi dekrétumok XXI. századi legitimálásáról döntöttek. A tagországok állam- és kormányfői – beleértve Bajnai Gordon miniszterelnököt –, figyelembe sem vették azon több millió ember – köztük több tízezer magyar – emberi jogait, akiket e jogszabályok nevében elűztek szülőföldjükről, vagyonukat elkobozták – áll a KDNP tegnapi közleményében.
David Cameron, a brit konzervatívok vezetője tegnap csalódottságának adott hangot. Elmondta, a lisszaboni szerződésről nem írnak ki népszavazást, ha jövőre a toryk kerülnek kormányra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.