Veres János, a Gyurcsány-kormány pénzügyminiszterének felelőssége is felvetődött a moszkvai magyar kereskedelmi kirendeltség épületének értékesítésével kapcsolatos, korrupciógyanús ügyben. Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője tegnap felszólította az MSZP-t, mindaddig, amíg az ügyben elrendelt legfőbb ügyészségi nyomozás nem zárul le, vonja vissza Veres János európai biztosként történő jelölését. – Egy antikorrupciós programot hirdető párt nem teheti meg, hogy a nyomozás szereplőjét megpróbálja külföldre menekíteni – hangoztatta.
A moszkvai magyar kereskedelmi képviselet épületét 2005-ben pályázat kihirdetése nélkül, jóval a piaci áron alul adta el Székely Árpád akkori moszkvai nagykövet egy Diamond Air nevezetű luxemburgi bejegyzésű cégnek. Németh szerint több törvénysértés is történt, és tízmilliárdos kár érte az államot.
*
Németh Zsolt elmondta: „Az Állami Számvevőszéknek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) működésének vizsgálatakor tudtuk azt meg, hogy 2005-ben Székely Árpád eladta a 17 ezer négyzetméteres moszkvai képviselet épületét. Ez jogtalan volt, a nagykövetnek erre felhatalmazása nem volt. Érezték, hogy erre szükség van, tehát 2006-ban utólagosan, törvénysértő módon született egy felhatalmazás. Amikor világossá vált, hogy ez vállalhatatlan, 2008-ban egy zártkörű pályázatot írtak ki, ezt ugyanaz a cég és ugyanannyiért nyerte el, mint 2005-ben.” A 3,5 milliárd forintos vételárat a luxemburgi Diamond Air egy ciprusi offshore cégen keresztül fél évvel az eredményhirdetés előtt átutalta – emlékeztetett Németh Zsolt.
– Az ügyben felmerül a KVI-t (Kincstári Vagyon Igazgatóság) és annak utódját, az MNV-t felügyelő Pénzügyminisztériumnak, illetőleg pénzügyminiszternek a felelőssége – közölte Németh Zsolt, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy „a világ legdrágább városában egy központi ingatlan olyan vételáron kelt el, mint egy rosszabb minőségű nyolcadik kerületi lakás”. A Fidesz politikusa arra utalt, hogy 2001-ben egy orosz könyvvizsgáló cég 9,5 milliárd forintra értékelte ugyanazt az épületet, amelyet végül 3,5 milliárd forintért sikerült értékesíteni. – Ha ez megfelel a valóságnak, nagyságrendileg tízmilliárdos kár érte a magyar államot. Felmerül tehát a nagy vagyonvesztést okozó hűtlen kezelésnek a gyanúja – mondta.
A Külügyminisztérium belső vizsgálatot rendelt el, a Fidesz kérte a minisztériumot, hogy ennek eredményeiről mielőbb tájékoztassa a külügyi bizottságot.

Újra féláron fagyizhat az ország!