
origo.hu
Orbán Viktor: Ukrajna pénzt és fegyvert, az európai adófizetők pedig a számlát kapnak Brüsszeltől
Kritikus sajtó. Nincs megelégedve az európai sajtó az EU döntésével, s igen erőteljesen bírálták a lapok Herman Van Rompuy és Catherine Ashton jelölését. A német Süddeutsche Zeitung elsősorban azt emeli ki: annyi ideig vitatkoztak a tagországok Tony Blair volt brit miniszterelnök esetleges EU-elnökként történő kinevezéséről, hogy meggátolta őket abban, hogy a legkompetensebb politikusokat bízza meg a két feladattal. A spanyol El Pais szerint rossz jelzést küld Ashton kinevezése, mert az Egyesült Királyság nem tagja sem az euró-, sem a schengeni zónának. És éppen a britek heves ellenállásának köszönhető, hogy az EU-nak nem lehetett egy több jogosultsággal rendelkező külügyminisztere, csak külügyi főképviselője. „Nemcsak hogy közéleti személyiségnek nem lehet nevezni, de sosem volt magas rangú tagja a brit kabinetnek és kevés tapasztalata van a politikai frontvonalban. Kinevezése tehát egy olyan posztra, amelyet azért terveztek, hogy megerősítse az EU befolyását a világban, nem más, mint elképesztő” – írja Catherine Ashtonról az Irish Times. A francia Libération szerint Van Rompuy és Ashton nem létező, karizma nélküli politikusok a nemzetközi színtéren. Az unió kormánya a két új tisztségviselővel és José Manuel Barrosóval az Európai Bizottság élén nem az a trojka, amelyről Európa legambiciózusabbjai álmodtak – olvasható. A Libération szerint minden csütörtök délután dőlt el, amikor hat baloldali kormányfő – a brit, a görög, a magyar, a portugál, a spanyol és a szlovén – egyhangúlag Ashtont támogatta a külügyi posztra. A lap szerint a csúcsra akkreditált brit újságírók azonnal katasztrofális választásnak nevezték Ashtont, aki szerintük nem ért a diplomáciához. A Financial Times úgy tudja: Washington első reakciója a sokk és a csalódottság volt, és amerikai tisztviselők elképedésüknek adtak hangot e viszonylag ismeretlen figurák felbukkanása láttán.
Bölcs döntést hoztak az Európai Unió tagországainak vezetői azáltal, hogy nem az egyik legfontosabb állam politikusát jelölték az EU elnöki posztjára – összegezte Nicolas Sarkozy francia államfő a Herman Van Rompuy belga miniszterelnök kiválasztása mögött rejlő legfőbb okot. Hogy Sarkozy véleményével, miszerint a legnagyobb tagországok a legfontosabbak-e, a többi uniós vezető egyetért-e, kétséges, ám az biztos, hogy a lisszaboni szerződés életbe lépésével létrejövő uniós elnöki tisztség betöltésére olyan személyre esett a választásuk, akit konszenzusként az összes EU-tagállam elfogadott.
Angela Merkel kancellárral az élen a vezető politikusok üdvözölték az új tisztségviselők – Van Rompuy, illetve Catherine Ashton brit politikus uniós külügyi főképviselői posztra történt – kijelölését. Merkel méltatta a két politikus felkészültségét, szerinte Van Rompuy kinevezésével olyan elnöksége lesz az EU-nek, amely konszenzusra törekszik és politikailag kompetens.
Miközben az uniós államok hangosan üdvözölték saját döntésüket, számos bírálat is érte a kinevezéseket, a kritikusok többsége Ashton tapasztalatlanságáról beszél. A német ellenzéki Zöldek úgy vélekedtek: Van Rompuy és Ashton olyan szürke politikusok, akiknek kinevezése nem járul hozzá az uniós intézmények tekintélyének erősödéséhez. Catherine Ashton erre reagálva azt mondta, ő a legjobb ember a posztra, s új állásában csendes diplomáciát folytat majd. Diszkrét politizálást ígért maga Van Rompuy is, aki szerint az EU rendkívül nehéz időket él át, a pénzügyi és a klímaválság létünket veszélyeztetik, s ezeket a problémákat összefogással lehet csak megoldani.
Obama amerikai elnök szerint a változások az EU-t alkalmassá teszik arra, hogy az Egyesült Államok erősebb partnerévé váljon.
Orbán Viktor: Ukrajna pénzt és fegyvert, az európai adófizetők pedig a számlát kapnak Brüsszeltől
Kiheréli a férfiakat és rabszolgahajcsár – mondják az olimpiai bajnokról
„Kár érte, fantasztikus játékos” – eldőlt Kerkez Milos sorsa
Orbán Viktor megszólalt az olasz villaügyről – perelni fog
Vámpírnaplók kvíz! Csak az igazi rajongók érik el a 10/10 pontot!
Közleményt kellett kiadnia a Szentszéknek a konklávé előtti bonyodalmak tisztázására + videó
Véget vet a rolleresek száguldozásának az új KRESZ
A sztárok nélküli Paris Saint-Germain erőlködés nélkül jutott be a BL-döntőbe
Cseh Katalinon nevet az egész internet, beleszaladt egy méretes pofonba
Liverpool: Kerkez átigazolása izgalmas fordulatot vehet, Szoboszlai szava dönthet
Polt Péterék ott szúrtak vissza Magyar Péternek, ahol a legjobban fáj neki
Vádat emeltek Varga Zoltánnal szemben
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.