Felperzseli Budapestet a bukott koalíció?

Akár 60-70 százalékos csatornadíj-emelés lehet Budapesten a jövőben, ha a főváros jelenlegi MSZP–SZDSZ-es többsége a csepeli, más néven központi szennyvíztisztító működésének költségeit teljes egészében a lakosságra, a budapesti fogyasztókra hárítja – értesült lapunk.

2009. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belső forrásokból származó értesülésünket a Fővárosi Közgyűlés holnapi ülésére beterjesztett drasztikus közműdíj-emelési csomag dokumentumai is alátámasztják. A mostani, 2010-re szóló 17,1 százalékos díjnövelést tartalmazó előterjesztéshez csatolt könyvvizsgálói jelentés összefoglalója szerint „az elkövetkező években jelentős díjnövekedések várhatók”.
Palkó György, a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) Zrt. vezérigazgatója lapunknak elmondta: a fővárosi előterjesztésben szereplő 36,3 százalékos csatornahasználati díjnövekedést csak az önkormányzattal kötött szerződés alapján készítették el, a részben francia és német tulajdonú, 1997-ben privatizált fővárosi cég igazgatósága a város vezetői által javasolt 17,1 százalékos emelést támogatta.
*
– A kétszeres mértékű lakossági terhet a 8,8 milliárdos fővárosi követelésre számították ki az eddigi megszokott 4,9 milliárdos átadott pénz helyett – fűzte hozzá.
Úgy tudjuk, a főváros vezetői szinte minden felszabaduló pénzt az újabb és újabb hitelekre költenének.
Zsinka László, az FCSM Zrt. ellenzék által delegált felügyelőbizottsági (fb) tagja szerint reális annak a veszélye, hogy a fogyasztókkal fizettetik meg a több mint 120 milliárd forintos uniós beruházást, ugyanis 2010-re csak 153 napos elszámolást készítettek. Az elképzelések szerint jövő augusztusban indulna be hivatalosan a jelenleg próbaüzemelés alatti szennyvíztisztítómű. Az fb-tag emlékeztetett: az elmúlt években a szintén privatizált vízművek, illetve az FCSM külföldi tulajdonosai milliárdokat vittek ki az országból menedzsmentdíj vagy osztalék címén. A csatornázási cégnél ez évre 3,8 milliárdos az osztalék.
A szakértők egyfajta díjprognózis felállítását javasolják a fővárosnak, ám a városvezetés tegnap nem reagált kérdéseinkre, e helyett mára meghirdettek egy sajtótájékoztatót Összességében nem emelkedik a rezsi Budapesten címmel. Ehhez képest John Emese, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője azt közölte lapunkkal: még nem dőlt el semmi, a BKV-tarifák és a víz díjának több mint négyszázalékos emelésén kívül más közszolgáltatók javaslataival várhatólag csak decemberben foglalkoznak. – Ugyanakkor annak az árát, hogy tiszta lesz a Duna vize, mindenkinek meg kell fizetni – hangoztatta.
Steiner Pál (MSZP) képviselőcsoportja lapzártakor is tartó ülésére hivatkozva nem nyilatkozott az ügyben.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője kérdésünkre leszögezte: a Fidesz semmilyen intézkedést nem támogat, amely az embereket megnyomorítja, legyen az az infláció nyolcszorosát meghaladó csatornadíj-emelés vagy később a „kampánykommunikációs” tétel. – A mára nyilvánvalóan megbukott városvezetés nemcsak az önkormányzatot, hanem az itt élő embereket is csődbe viszi – tette hozzá. Mint arról beszámoltunk, az MSZP és az SZDSZ javaslatai szerint a húsz százalékot közelítő csatornadíj-emelésen túl a többi közszolgáltatás ára is infláció fölött drágulna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.