Vesztegetési botrány a fővárosban

Őrizetbe vette a rendőrség péntek éjjel a BKV tízmilliós vesztegetésen ért jogi igazgatóját és a szintén hasonlóan súlyos bűncselekményekkel gyanúsított volt kolléganőjét a Budapest Airportnál. Őket és három társukat a napokban előzetes letartóztatásba helyezheti a bíróság. A gyanú szerint egymással összejátszva, mindkét cégnél el nem végzett teljesítéseket számláztak ki ügyvédi irodáknak, amelyek ebből visszajuttattak nekik. A Fidesz az újabb botrányban az MSZP szerepét is vizsgálná.

2009. 12. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bűnszövetségben elkövetett vesztegetés, hűtlen kezelés és más bűncselekmények megalapozott gyanúja miatt a Fővárosi Főügyészség ma kezdeményezheti a péntek éjjel őrizetbe vett Sziebert György, a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) Zrt., valamint Rényi-Vámos Krisztina, a Budapest Airport (BA) Zrt. jogi igazgatóinak, valamint három további gyanúsított előzetes letartóztatását – közölte lapunkkal Horváth Katalin Fanni, a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) sajtószóvivője. Elmondta: a hónapok óta tartó nyomozásban december 4-én tetten érték a BKV jogi igazgatóját, amint egy óbudai bevásárlóközpont mélygarázsában csaknem tízmillió forint összegű kenőpénzt vett át a cégével szerződésben álló társaság munkatársától. Hozzátette: a nyomozás eredetileg egy magánszemély feljelentése alapján áprilisban indult, korrupciót feltételezve a BA Zrt.-nél. A büntetőeljárás eddigi adatai szerint a nagy erőkkel folytatott nyomozás során a rendőrség súlyos bűncselekményekre talált bizonyítékokat.
*
Eszerint Rényi-Vámos Krisztina, összejátszva korábbi beosztottjával, Sziebert Györggyel, a BA-val szerződésben álló ügyvédi irodáknak teljesítés címén kifizetett öszszeg jelentős részét jogtalan előny formájában visszakapta, illetve a megbízottak el nem végzett teljesítést is kiszámláztak a Ferihegyi repülőteret működtető, korábban állami kézben lévő, mára privatizált cégnek. A nyomozók a tettenéréssel arra is bizonyítékot találtak, hogy a BKV-nál is hasonló jellegű bűncselekményeket követtek el. Információnk szerint az akcióval egy időben a BKV Akácfa utcai székházában is házkutatást tartottak, és ott számos hatályos szerződést is lefoglaltak a nyomozók.
Az RRI szóvivője a legújabb korrupciós botrány részleteit ismertetve elmondta, az elfogáskor az egyik gyanúsított passzív ellenállást tanúsított a rendőri intézkedéssel szemben, illetve a pénzt átadó személy megpróbált a helyszínről gépkocsijával elmenekülni, ám őt a Nemzeti Nyomozó Iroda speciális egységének segítségével ismét elfogták. A házkutatás során az egyik gyanúsítottnál csekély mennyiségű saját fogyasztásra szánt kábítószert is talált a rendőrség – ismertette a részleteket Horváth Katalin Fanni.
Érdekesség, hogy a rendőrség közleményében kiemelte: „a nyomozás kezdeti szakaszától a Budapest Airport Zrt. minden támogatást megadott az RRI részére a nyomozás eredményes lefolytatásához”. Ugyanezt a BKV esetében nem írták le, és a három, egyelőre ismeretlen gyanúsított, köztük a Sziebertet megvesztegető nevét sem hozzák nyilvánosságra a nyomozás érdekeire hivatkozva.
Az Index információi szerint egy 28 millió forintos, informatikai szerződést kerestek először a BKV-nál, amelyet még korábban a Quartit Kft.-vel kötöttek, ám az már októberben lejárt. Egy másik megbízás szintén érdekes lehet. Ez a Klecsics–Tuller ügyvédi iroda megbízása, ugyanis az Index emlékeztetett: Tuller András párja nem más, mint az őrizetbe vett Rényi-Vámosi Krisztina. A BA jogi igazgatója 2003-tól tölti be a posztját. Székelyné Pásztor Erzsébet, a BKV kommunikációs igazgatója lapunknak elmondta: már intézkedtek Sziebert rendkívüli felmondással való elbocsátásáról. – A házkutatásról előre értesítettek minket, az őrizetbe vételről nem tudtunk – fűzte hozzá. Elismerte: a százszázalékos fővárosi önkormányzati tulajdonú közlekedési társaság számos hatályos szerződését is érinti a nyomozás.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint teljessé válhat az MSZP bukása: a sok milliárd forintos végkielégítési és tanácsadói ügyek után a legújabb korrupciós botrány arra mutat, hogy a szocialisták semmiféle rendet nem tettek a BKV-nál.
Horváth Csaba (MSZP) fővárosi képviselő és kormánybiztos szerint az újabb botrány ugyan nem tesz jót a főváros és a kabinet tárgyalásainak, de hamarosan hivatalosan is „transzparens” lesz a BKV. Steiner Pál fővárosi szocialista frakcióvezető közölte: ő a nemrég felállt BKV-s botrányokat vizsgáló bizottság azonnali összehívását sürgeti, mert az ellenzék nem tesz semmit.
– Miután a BKV-vizsgálóbizottság az MSZP-s politikusok felelősségét, az általuk patronált ügyvédi irodákhoz vezető szálakat is vizsgálni fogja, érthető az aggodalmuk – szögezte le György István, a többpárti fővárosi testület fideszes elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.