Sem a szlovákiai nyelvtörvényről, sem a magyar belpolitikai helyzetről nem kívánt tegnap nyilatkozni Guido Westerwelle, miután magyar kollégájával, Balázs Péterrel tárgyalt Budapesten. A nyelvtörvénnyel kapcsolatban a német külügyminiszter csupán annyit mondott, nem az ő tiszte véleményt nyilvánítani a Szlovákia és Magyarország közötti bilaterális kérdésekről. „Nem kételkedem abban, hogy két szuverén állam párbeszéden keresztül képes megoldani felmerülő problémáikat” – ismételte meg korábbi kijelentését. Újságírói kérdésre válaszolva Guido Westerwelle azt sem kívánta kommentálni, nem aggasztja-e, hogy a Jobbik esetleg parlamenti mandátumokat szerez az április választások eredményeként. A német diplomácia vezetője tudatta, „kizárólag a magyar választók joga, hogy kit szeretnének a magyar parlamentben látni”.
Guido Westerwelle és Balázs Péter ugyanakkor bővebben beszélt a két ország szoros kapcsolatairól, amelyeket a német külügyminiszter barátságnak nevezett. „Németországban sosem felejtjük el azt a bátor kiállást, amelyet Magyarország tanúsított a rendszerváltás idején” – mondta. Hangsúlyozta, hogy a német nyelvterületen kívül egyedül Magyarországon működik német nyelvű egyetem, az Orbán-kormány idején alapított Andrássy Egyetem, amely kiemeli, mennyire fontosak kapcsolataink. A külügyminiszterek gazdasági és energiakérdésekről is tárgyaltak, Westerwelle szerint „öröm és megnyugvás, hogy milyen profi módon készíti elő Magyarország az európai uniós elnökségét”.
Lapunk kérdésére, miszerint támogatná-e a tálibok bevonását az afganisztáni konfliktus esetleges tárgyalásos rendezésébe, Guido Westerwelle a londoni konferenciára hivatkozott, ahol szerinte a nagyhatalmak és a kabuli kormány abban állapodtak meg, hogy a katonai megoldás önmagában nem lehetséges, a hangsúlyt a polgári újjáépítésre kell helyezni.
Guido Westerwelle Bajnai Gordon miniszterelnökkel és Orbán Viktorral is találkozott tegnap. A Fidesz elnöke és a német diplomácia vezetője egyetértett annak fontosságában, hogy Németország fenntartsa a rendszerváltoztatás óta folytatott piacerősítő beruházási politikáját a térségben.

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!