Németország hallgat és kivár

Németország és Magyarország barátságát, a két ország szoros politikai és gazdasági kötelékeit emelte ki tegnapi budapesti bemutatkozó látogatásán az októberben hivatalba lépett új német külügyminiszter. Guido Westerwelle ugyanakkor diplomatikusan kerülte a véleménynyilvánítást több kérdésben, így a szlovák–magyar viszályt illetően is.

2010. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem a szlovákiai nyelvtörvényről, sem a magyar belpolitikai helyzetről nem kívánt tegnap nyilatkozni Guido Westerwelle, miután magyar kollégájával, Balázs Péterrel tárgyalt Budapesten. A nyelvtörvénnyel kapcsolatban a német külügyminiszter csupán annyit mondott, nem az ő tiszte véleményt nyilvánítani a Szlovákia és Magyarország közötti bilaterális kérdésekről. „Nem kételkedem abban, hogy két szuverén állam párbeszéden keresztül képes megoldani felmerülő problémáikat” – ismételte meg korábbi kijelentését. Újságírói kérdésre válaszolva Guido Westerwelle azt sem kívánta kommentálni, nem aggasztja-e, hogy a Jobbik esetleg parlamenti mandátumokat szerez az április választások eredményeként. A német diplomácia vezetője tudatta, „kizárólag a magyar választók joga, hogy kit szeretnének a magyar parlamentben látni”.
Guido Westerwelle és Balázs Péter ugyanakkor bővebben beszélt a két ország szoros kapcsolatairól, amelyeket a német külügyminiszter barátságnak nevezett. „Németországban sosem felejtjük el azt a bátor kiállást, amelyet Magyarország tanúsított a rendszerváltás idején” – mondta. Hangsúlyozta, hogy a német nyelvterületen kívül egyedül Magyarországon működik német nyelvű egyetem, az Orbán-kormány idején alapított Andrássy Egyetem, amely kiemeli, mennyire fontosak kapcsolataink. A külügyminiszterek gazdasági és energiakérdésekről is tárgyaltak, Westerwelle szerint „öröm és megnyugvás, hogy milyen profi módon készíti elő Magyarország az európai uniós elnökségét”.
Lapunk kérdésére, miszerint támogatná-e a tálibok bevonását az afganisztáni konfliktus esetleges tárgyalásos rendezésébe, Guido Westerwelle a londoni konferenciára hivatkozott, ahol szerinte a nagyhatalmak és a kabuli kormány abban állapodtak meg, hogy a katonai megoldás önmagában nem lehetséges, a hangsúlyt a polgári újjáépítésre kell helyezni.
Guido Westerwelle Bajnai Gordon miniszterelnökkel és Orbán Viktorral is találkozott tegnap. A Fidesz elnöke és a német diplomácia vezetője egyetértett annak fontosságában, hogy Németország fenntartsa a rendszerváltoztatás óta folytatott piacerősítő beruházási politikáját a térségben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.