Energiabiztonsági háromszög kialakítását támogatják azok a kelet-közép-európai államok, amelyek energiaellátása leginkább függ Oroszországtól. A visegrádi négyek (V4) kezdeményezésére tegnap Budapesten tartott csúcstalálkozón a V4 tagországainak – Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia –, illetve Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Románia, Szerbia és Szlovénia kormányfői, illetve magas rangú képviselői zárónyilatkozatukban megállapodtak: a térségben több lábra kell állítani az energiaellátást, ennek eléréséhez pedig energiabiztonsági háromszöget hoznak létre. A szóban forgó államok keleten a Nabucco gázvezeték megépítését, északon a lengyelországi LNG- (cseppfolyós gáz-), délen pedig a horvátországi LNG-terminál megvalósulását támogatják. A háromszög csúcsai között az energia szabad áramlását a közép-európai országokat összekötő gázvezeték-hálózat, az észak–dél energiafolyosó biztosítja majd.
Horvátországban a tervek szerint 2014-re fejezik be az úgynevezett Adria LNG-t, vagyis azt a Krk szigetre tervezett terminált, amely alkalmas tankerhajón szállított cseppfolyós gáz fogadására (a szállítók közül szóba jöhet Katar, Irán, az Egyesült Arab Emírségek,
Omán, Algéria, Egyiptom vagy Líbia). A terminálba érkező gázból Olaszországnak, Ausztriának, Szlovéniának, Romániának és Magyarországnak is jutna, hiszen 2011-re elkészül a magyar–horvát gázvezeték. Az Adria LNG-projektben tervezettekhez hasonlóan a Balti-tengernél fekvő lengyelországi Swinoujsciében felépítendő terminál is 2014-re lenne működőképes, amelyet főleg katari gázzal látnának el, s amelyből Csehország és Szlovákia is részesülne. A Nabucco vezeték pedig a Kaszpi-térségből szállítana gázt Törökországon keresztül Bulgáriának, Romániának, Magyarországnak és Ausztriának. Kelet-Közép-Európában különösen megnőtt az igény az energiaforrások diverzifikálására az utóbbi évek orosz–ukrán gázkrízisei után.
Bajnai Gordon tegnapi sajtótájékoztatóján – amikor ismertette a zárónyilatkozat tartalmát – kevés konkrétum hangzott el. A miniszterelnök közölte, hogy mérföldkőhöz érkezett a térség energiabiztonsági együttműködése, s annak fontosságát hangsúlyozta, hogy az országok közös energiapolitikát dolgozzanak ki. Mint fogalmazott, létrejött egy kritikus tömeg, amely együttműködve jobban tudja képviselni érdekeit a nemzetközi porondon. Az MTI birtokába jutott tervezet szerint mihamarabbi politikai megállapodást várnak a visegrádi négyek az Európai Parlamenttel a gázszállítás biztonságáról. A négy visegrádi ország és a nyilatkozathoz csatlakozó országok szerint a politikai megállapodásnak szavatolnia kellene az EU hatékony fellépését azokban a helyzetekben, amikor az EU-gázpiac nem képes egymagában kezelni a gázszállítás szüneteltetéséből adódó gondokat.
Bajnai Gordon fogadta tegnap Richard L. Morningstart, aki Hillary Clinton külügyminiszter megbízásából segíti az Egyesült Államok energetikai célkitűzéseinek megvalósulását az eurázsiai térségben.
A megbeszélésen Morningstar kifejezte az Egyesült Államok támogató álláspontját. Bajnai Gordon a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntette ki Morningstart az energiabiztonság érdekében végzett munkájáért.
A külföld várakozását jelzi, hogy több szomszédos ország kormányfője is megbeszélést folytatott tegnap Orbán Viktorral. A Fidesz elnöke tárgyalt Mirko Cvetkovics szerb miniszterelnökkel, Tomiszlav Nikoliccsal, a Szerb Haladó Párt elnökével, Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével és Emil Boc román miniszterelnökkel. Orbán Viktor Cvetkovicsnak elmondta: nagyra értékelik a nemzeti tanácsokról elfogadott törvényt. Az ellenzéki párt vezetője és Jadranka Kosor horvát kormányfő fontosnak nevezte a Horvátországban létesülő LNG-terminálhoz kapcsolódó fejlesztési terveket, a két ország gázvezetékeinek összeköttetését.

Több száz tacskó döntött rekordot Budapesten