Elárasztja hazánkat a korrupció

Szakértők szerint idehaza egy esztendő leforgása alatt nagyjából hétezermilliárd forint cserélhet gazdát feketén – hozzávetőleg annyi, mint amennyit az adóhivatal évente közteherként beszed a lakosságtól és a cégektől. E hatalmas summának a jelentős része, több száz milliárd forint csúszópénzként vándorol a döntéshozók, hivatalos személyek zsebébe.

Jakubász Tamás
2010. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a szocialista vezetésű kormányoktól az elmúlt nyolc évben csupán hangzatos bejelentésekre futotta a korrupció és a feketegazdaság visszaszorításának fontosságáról, megdöbbentő méreteket öltött idehaza az illegális szféra. Szakértők állítják: minden elköltött tíz forintból három feketén vagy csúszópénz formájában cserél gazdát. – Bár pontos adatok nincsenek, becsléseink szerint évente öszszesen hétezermilliárd forintot visz el a feketegazdaság és a korrupció – mondta lapunknak Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers cégtársa. A szakember, aki a Bölcsek Tanácsának munkájában is részt vett, összehasonlításképpen megemlítette: évente hozzávetőleg ennyi pénzt szed be az adóhivatal közteher címén a lakosságtól és a vállalkozásoktól.

*

A hétezermilliárdos summa nagyobb részét a feketegazdaságban forgó összegek adják, de a korrupció is hatalmas összegeket mozgat: az egy évben kifizetett csúszópénzek nagyságát a hozzáértők több száz milliárd forintra teszik.
– Csak a közbeszerzéseknél 150-200 milliárd forintnyi közpénz kerülhet egy esztendőben illetéktelenül magánszemélyek zsebébe – mondta Lőcsei Tamás. Emellett nem hanyagolhatók el azok a kenőpénzek sem, amit a rendőrség vagy az önkormányzatok munkatársainak adnak, vagy más hivatalos emberek zsebébe dugnak az ügyüket egyszerűbben elintézni kívánók. A szakértő mindezzel együtt a politikai korrupciót nevezte a legveszélyesebbnek, s a közelmúlt botrányos ügyeit hozta fel példaként. Bizonyos esetekben már a bíróság is megállapította, hogy a politikusok és a politika köreihez szorosan kapcsolódó személyek szervezetten és törvényellenesen tették rá a kezüket a közpénzekre. – Csak örülhetünk annak, hogy ilyen ügyekre fény derül, s azt is fontos, hogy az elkövetőkre kellő súlyú büntetést szabjanak ki – fogalmazott Lőcsei. A szakember szerint szemléletváltás kell, ami csak úgy érhető el, hogy a kirívó jogsértéseket feltárják és szigorúan megtorolják.
Lőcsei Tamás a megoldásokról szólva hangsúlyozta: olyan szervezeteket kell kialakítani, amelyek kizárólag a korrupció és más közpénzekkel kapcsolatos visszaélések felgöngyölítésére specializálódnak.
– A nyomozó hatóságoknál, az ügyészségen és a bíróságon is külön korrupcióellenes egységeket lenne célszerű létrehozni, s a Bölcsek Tanácsa úgy véli: a vesztegetés elleni küzdelmet koordináló szervezetre is szükség lenne – vázolta a fellépés egyik lehetséges módját Lőcsei Tamás. Elengedhetetlen ugyanis – folytatta a szakértő –, hogy ennek a területnek gazdája legyen. Az új szervezet azonban – szemben a szocialista vezetésű kormányok által megálmodott közérdekvédelmi hivatallal – nem kapna kiterjedt jogkört, csupán az lenne a feladata, hogy fogadja, továbbítsa a korrupcióról szóló bejelentéseket, összehangolja az igazságszolgáltatás munkáját, s folyamatosan ellenőrizze, véleményezze a vesztegetések ellen meghirdetett intézkedések hatásait. Nagy kérdés persze, hogy ki vezetné ezt a hivatalt. Lőcsei Tamás a Bölcsek Tanácsának véleményét közölve elmondta: olyan személyre lenne szükség, aki feddhetetlen, biztos egzisztenciális háttérrel bír, és hitelesen képviselhetné a korrupció elleni fellépést.
– Vállalatvezető vagy a társadalom által elismert más szakember tölthetné be e tisztséget – mondta Lőcsei, ám arra a kérdésre, lenne-e jelöltje, úgy fogalmazott: a megfelelő személyt a megfelelő pillanatban kell megtalálni. Megítélése szerint elérkeztünk ehhez a pillanathoz.
Jobb híján az új hivatal felállításában látja a megoldást a Transparency International (TI) ügyvezető igazgatója is. Alexa Noémi kérdésünkre kifejtette: egy új hatóság nem mindig váltja be a hozzá fűzött reményeket, ám jelenleg nem kínálkozik ennél hatásosabb lépés. A TI elképzelése szerint majdan létrehozandó hivatal nem nyomozna, nem vizsgálna, csak segítené az igazságszolgáltatás munkáját. A nemzetközi korrupcióellenes szervezet hazai vezetője ugyanakkor rámutatott, hogy az új hivatal önmagában feltehetőleg semmit nem oldana meg. Alexa Noémi fontosnak nevezte, hogy a szervezeti átalakítások előtt a döntéshozók feltárják annak okait, miért harapózott el idehaza a vesztegetés, s a rendvédelmi szervek a jelenlegi helyzetükben miért nem tudnak eredményesen fellépni a visszaélések ellen. – Ha az okokat megismerjük, a probléma könnyebben oldható meg – véli a szakember. Ezzel párhuzamosan viszont elengedhetetlen – tette hozzá –, hogy az igazságszolgáltatást megerősítsék. Az igazgató szerint pénzt, embert, infrastruktúrát kell biztosítani a bűnüldözésnek; enélkül nem várható, hogy jobbra forduljon az igencsak elkeserítő helyzet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.