„Látszatintézkedések helyett megoldások”

Az április 25-i második forduló előtt is csak az emberek véleményére vagyunk kíváncsiak, akiknek döntő többsége változást vár az új kormánytól – nyilatkozta lapunknak Vas Imre, a Fidesz–KDNP képviselőjelöltje. A pesterzsébeti jogásznak, önkormányzati képviselőnek konkrét javaslatai vannak a városrész, Külső-Ferencváros és a József Attila-lakótelep közbiztonságának, közlekedésének javítására, a környezeti károk enyhítésére. Szerinte a város szélén élők közös érdeke, hogy itt is minél nagyobb legyen a nemzeti egység, és minél átfogóbb, gyorsabb a változás.

2010. 04. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két kerületet is átölel választókörzete, amelyben az első forduló eredményei alapján nyerésre áll. Korábban a szocialisták hitbizományukként kezelték Budapest külvárosát, MSZP-s ellenfele egy ilyen, megszorító kormányzás után is több mint harmincszázaléknyi támogatást kapott. Mit tesz a következő napokban, hogy az országhoz hasonlóan itt is teljes legyen a változás?
– A Fidesz egy héttel ezelőtti elsöprő győzelme akkor hozhat gyors változást a város szélén is, ha minél nagyobb lesz a nemzeti egység. Ehhez arra van szükség, hogy április 25-én minél többen újra a Fideszre adják le a voksukat. Pesterzsébetnek, Ferencvárosnak, különösen a József Attila-lakótelepen élőknek közös érdeke, hogy kormánypárti országgyűlési képviselőjük is legyen a parlamentben. Nem az a dolgunk, hogy más pártokkal vitatkozzunk, mi a választók véleményére vagyunk kíváncsiak. Nagyon sok emberrel beszéltem már, döntő többségük változást akar.
– A távozó hatalom kifejezetten épített a távfűtéses lakásokban, a panelépületekben lakókra. Az MSZP még óriásplakátjaira is radiátorszelepeket rakott, áfacsökkentést reklámozva. Azóta megjöttek a számlák…
– Az áfacsökkentést a Fidesz már évekkel ezelőtt javasolta. A kormánypártok minden évben leszavazták. Amikor végre csökkentették a forgalmi adót, amely az államnak 17 milliárd forintos bevételkiesést jelentett, elvették, utóbb meg is szüntették a távhő- és gázártámogatást. Csaknem 50 milliárdot vettek ki az emberek zsebéből. Ráadásul a távozó kormány tervei alapján június 30-tól teljesen megszüntetnék a gáz és a távhő árának támogatását is. Emellett folyamatosan emelik a gáz és az áram árát, a távhődíjcsökkentést pedig a lakossággal fizettetik meg, csak az most a villanyszámlán jelentkezik.
– Van, aki már azt sem tudja kifizetni. Sokakat kergettek hitelcsapdába, a pénzintézetek családok ezreit tennék utcára. Mi lehet a megoldás?
– A válság ellenére forrást kell biztosítani az önkormányzatoknak. Hiába tették bele a végrehajtási törvénybe, hogy az önkormányzatoknak elővásárlási joguk van az árverésen kényszerértékesített ingatlanokra, arra viszont nincs keretük, hogy éljenek is a jogukkal. Látszatintézkedések helyett olyan megoldásokat kell kitalálni, mint például a „zöld bank”, amely a panelfelújításokat önerő, a lakók eladósítása nélkül tenné elérhetővé. Az energiamegtakarításból lehetne fizetni a törlesztőrészleteket.
– Megtakarítást hozhat a Fidesz elsők között ígért törvényjavaslatai közül a parlamenti és az önkormányzati képviselők számának csökkentése is. Nem tart attól, hogy akár ön is munka nélkül maradhat?
– Nem, mert a létszámcsökkentésnek, a tényleges megtakarításon kívül, jóval nagyobb jelentősége van. Bizony, a politikának példát kell mutatnia, hogy saját magán is tud takarékoskodni.
– Vannak-e olyan területek Pesterzsébeten vagy Külső-Ferencvárosban, ahol nemhogy megtakarítani nem lehet, de máshonnan kellene még több pénzt átcsoportosítani?
– A közbiztonság katasztrofális, ezen mindenképpen javítani kell. Ott tartunk, hogy ma már gyógyszertárakat, sőt plébániákat rabolnak ki. A rendőrök számát növelni kell, a rendőrség átszervezése halaszthatatlan, a közterületi térfigyelőkamera-rendszert pedig fejleszteni kell. A közállapotokkal szorosan összefügg a növekvő munkanélküliség. A munkaügyi hatóság kirendeltségvezetője a napokban egészen elképesztő adatokat közölt: azok többsége, akiknek ebben a helyzetben mégis sikerül elhelyezkedniük, rövid időn belül újra állástalanok lesznek.
– A IX. kerületi Illatos úton az elmúlt években három kerület lakóinak mindennapjait is megkeserítette bűzével az egykori Budapesti Vegyiművek. A közelmúltban az első fordulóban bejutott Bácskai Jánossal együtt nyílt levélben fordultak a környezetvédelmi hatóság vezetőihez. Volt eredménye?
– A vegyiművek körüli helyzet bonyolult és elkeserítő is egyben. Nincsenek pontos adatok az üzem által az elmúlt 120 évben okozott környezeti károk mértékéről, a jelenlegi tulajdonosok és a bérlők pedig a jelek szerint a kármentesítés „eltussolására” játszanak. A megoldáshoz mindenképpen egy teljes körű állapotfelmérésre lenne szükség. Célunk, hogy a gyár területének kárfelmérése és kármentesítése mindenképpen megtörténjen, majd a későbbiekben olyan tevékenység folyjon a területen, ami a környék lakóinak életét semmilyen formában nem zavarja. Jelenleg szakértők dolgoznak ezen.
– Vannak-e már a két kerületet érintő konkrét tervei, javaslatai, amelyeket parlamenti képviselőként szorgalmazna?
– A közlekedés autóval, de BKV-val is szinte lehetetlen. Az utak állapota minősíthetetlen, a József Attila-lakótelepen óriási az átmenő forgalom, elviselhetetlen a zaj. A megoldás egyszerű: az átjáróutak csomópontjait térré kell alakítani, és akkor majd nem éri meg bemenni. Aki Pesterzsébeten például vasárnap délután BKV-busszal ki akar menni a helyi temetőbe, a Határ úttól ezt az alig hat kilométeres szakaszt csak többszöri átszállással, háromnegyed óra alatt teheti meg. A villamosok zömmel 5 kilométer/órás sebességgel haladnak, a veszélyes, rozsdamarta sínek és a házak között csupán 5 méter a távolság, a lakóknak pokol az életük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.