Vegyi szennyezés az Illatos úton

Két éve bűzben élnek a ferencvárosi Illatos úton felszámolás alatt álló Budapesti Vegyiművek környékén az emberek, a területen elhelyezett veszélyes hulladékok mértékéről pedig a mai napig nincsenek hiteles adatok. Az érintett három fővárosi kerület és a Fidesz tiltakozása ellenére a hatóságok a telepen albérlőként működő cég kérelmére hivatkozva felfüggesztették a környezetvédelmi eljárást. Bejelentések szerint már nemcsak a Duna vize, hanem Budapest levegője is veszélybe került.

2010. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter a múltba tekint. A Budapesti Vegyiművek környezetszenynyező tevékenysége egy közel 120 éves ipari, vegyipari múlttal hozható összefüggésbe – jelentette ki 2009. szeptember 8-án Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter. Szerinte a hátrahagyott környezeti károkért való felelősség és a helytállási kötelezettség a felszámolót terheli, a szennyező fizet elv érvényesítése mellett. A tárca vezetője tavaly ősszel a kárelhárítás befejezési határidejeként 2011. március 31-ét jelölte meg.


Három éve kezdődött, mégis hetekkel ezelőtt félbemaradt a Budapesti Vegyiművek Zrt. által okozott környezeti károk felmérése, a hatóság felfüggesztette a teljes körű környezetvédelmi felülvizsgálati eljárást – közölte lapunkkal Bácskai János (Fidesz–KDNP) országgyűlési képviselő, Ferencváros alpolgármestere, aki a napokban párttársával, Vas Imre pesterzsébeti önkormányzati képviselővel együtt a nyilvánosság előtt is bemutatta az ügyben még március közepén a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséghez (KDVKTVF), illetve a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumhoz elküldött kérdéseket. Mint elmondta, a mai napig nem kaptak hiteles választ arra, hogy mi történik az Illatos úton, ahol az egykori nagyvállalat felszámolása, tervezett privatizációja körül egyre gyanúsabb jelek mutatkoznak. Korábban sikertelen volt az ingatlanok értékesítése, ezt azonban idén újra meghirdette a felszámoló, az előző árnál olcsóbban, nettó 2,6 millió forintért. Az eddig ismertté vált adatok szerint a csődbe ment társaság ugyanakkor összesen 4,7 milliárd forint adósságot halmozott fel mintegy 150 hitelezővel szemben.
A felszámolás megindításakor a hatóságok a telephelyen található 600 műanyag hordónyi DNBS veszélyes hulladék tárolására adtak engedélyt, miközben párhuzamosan elindították a környezetvédelmi felülvizsgálatot. Azóta a IX., a XIX. és a XX. kerület lakói – széljárástól függően – bűzben élnek, az önkormányzatokhoz folyamatosan érkeznek panaszok.
A polgármesteri hivatalokban fellelhető dokumentumok szerint tavaly januárban a vegyiművek befejezte időszakosan végzett termelési tevékenységét, és a telephelyét bérbe adta a Finomvegyszer Gyártó Kft.-nek.
A bérlő akkor egységes környezethasználati engedélyért fordult a hatóságokhoz. Az engedélyt első fokon megkapta, de a kerületek fellebbezést nyújtottak be ez ellen. A hatóság úgy hozta meg a környezetvédelmi felülvizsgálat felfüggesztéséről szóló határozatát 2010. március 24-én, hogy két nappal ezelőtt megjelent a Magyar Közlönyben: a Fővárosi Bíróság elrendelte a Finomvegyszer Gyártó Kft. felszámolását.
Bácskai János szerint a napokban olyan lakossági bejelentés is érkezett, amely szerint a felszámolás során értékesített berendezésekből származó azbeszt is a levegőbe kerülhetett.
A KDVKTVF tájékoztatása szerint az egykori vegyi művek Illatos úti telephelyén jelenleg is kármentesítési műszaki beavatkozást végeznek. A hatóság állítja: a felügyelőség a kármentesítést folyamatosan ellenőrzi, 2010. március 4-én hatósági mintavétel is történt. A minták laboratóriumi vizsgálatának kiértékelése pedig folyamatban van. A felügyelőség szerint a területen több mint 1200 tonna hulladék található, és ebből mindössze 1,5 tonna nem veszélyes. Közölték: már többször folytattak eljárást a hulladékgazdálkodási jogszabályok megsértése miatt, eddig csaknem ötvenmillió forint bírságot szabtak ki. Idén március végi határidővel adtak ki kötelezést a hulladékok elszállítására, de a felügyelőség szerint ennek ellenőrzése még most is folyamatban van. A kármentesítés során feltárt szennyező anyagok lakott területet nem érintenek, a bűzről szóló lakossági bejelentéseket minden esetben kivizsgálták, és szükség esetén intézkedtek – állítja a felügyelőség.
Kónya Katalin, az illetékes környezetvédelmi hatóság igazgatóhelyettese lapunknak elmondta azt is, hogy a Finomvegyszer Gyártó Kft. ellen indult felszámolási eljárás még nem jelenti azt, hogy a korábbi engedélyezési kérelme megszűnt volna. – A másodfokú jogerős határozatig nem tudjuk újraindítani a felfüggesztett környezetvédelmi felülvizsgálatot. A hatályos törvények szerint erre 90 napig mindenképpen várnunk kell – tette hozzá az igazgatóhelyettes. Megjegyezte: azbesztszennyezésről szóló bejelentés tudomása szerint hozzájuk nem érkezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.