Óbudán tizenhat éve egyhuzamban ugyanazok az MSZP-s politikusok képviselték az itt élő embereket az Országgyűlésben, miközben az országot a szocialisták a tönk szélére sodorták. A Fidesz két héttel ezelőtti sikere biztatást ad-e a mindent eldöntő április 25-i második fordulóra?
– Az embereket hosszú időn keresztül semmibe vették, nem róluk, nem a nemzeti ügyekről szólt a politika. Bármennyire is szocialista fellegvárnak számított eddig Óbuda, az itt élőket sem lehet a végtelenségig kizsigerelni. Amikor jönnek a havi számlák, és mindenki a bőrén érzi, hogy a távfűtés ára az egekbe emelkedett, a gázszámlát sokan már nem tudják fizetni, az áramot kikapcsolják, a kenyér lassan 400 forintba kerül, és a nyugdíj szinte semmire nem elég, akkor már nem lehet tovább bódítani. Az emberek Óbudán is változásra várnak, és ehhez minél nagyobb felhatalmazásra, nemzeti egységre van szükség.
– A változás, ha csak helyi szinten is, de itt már négy éve elkezdődött, hiszen a másik III. kerületi választókerület fideszes jelöltje, Bús Balázs lett a polgármester, és jobboldali többségű a képviselő-testület. Mindez előnyt jelent?
– Tarlós István, a Fidesz főpolgármester-jelöltje volt az, aki négy cikluson át megalapozta itt a változást, és letette a normális mederben történő politizálás alapjait. Mi ugyanezt visszük tovább. A kerületi politika nem a botrányoktól hangos, hanem attól az érdekérvényesítéstől, amit közösen végzünk. Önkormányzati képviselőtársaim, függetlenül attól, melyik oldalon állnak, tudják, hogy a döntések nyolcvan százaléka közérdekekről, közügyekről szól. Legyen szó az utakról, a közbiztonságról, az iskolai, az óvodai vagy az egészségügyi ellátásról, Óbudán eddig sem hagytuk, hogy pártpolitikai alapon szülessenek döntések. Ilyen nyolc- évnyi katasztrofális kormányzás mellett nem zártunk be egyetlen óvodát, iskolát sem. Ez nem az önkormányzatokat ellehetetlenítő kormányzati vezetőknek, kizárólag a kerület erőfeszítéseinek köszönhető.
– Óbudán elkészült a faluháznak nevezett, hatalmas, több mint nyolcszáz lakásos panelház mintaértékűnek tekintett felújítása. Folytatódhat a program?
– A lakók mellett az önkormányzat is adott pénzt az uniós beruházáshoz, csakhogy az állam hiába ígért központi hozzájárulást, eddig egy fillért sem fizetett. Ökopluszról, panel pluszról beszélnek, reklámokra szórják a közpénzeket, de csak hitegetik az önkormányzatokat és a társasházak lakóit. Jól tudom, mert magam is panellakásban élek.
– Akárhova megyünk az országban, de különösen a nagy lakótelepeken a közbiztonság hiánya az elsők között szerepel az emberek panaszainak sorában…
– Összetett problémával állunk szemben. Az igazságszolgáltatás, a közbizalom és a közbiztonság elválaszthatatlan dolgok. Tény, sokkal több rendőr kell az utcára, de ezzel együtt vissza kell állítani a közbizalmat, és meg kell szüntetni a kettős mércét. Az emberek 2006. október 23-a óta nem bíznak a rendőrségben, ahol elsők között kell rendet tenni. Ennek ellenére a III. kerületi önkormányzatnak nagyon jó a kapcsolata a kerületi rendőrséggel. Térfigyelő kamerákat helyeztünk ki nagyon sok helyen, és a legfertőzöttebb területeken vissza is szorult a mértéktelen bűnözés.
– A politikában viszont egyre gátlástalanabbá vált a törvénysértés, a közpénzek kitalicskázása, gondoljunk csak a BKV-ra vagy a legújabb korrupciógyanús ügyekre. Ön szerint kiterjedhet-e minden botrányra az elszámoltatás?
– Az elszámoltatás rendkívül fontos, eddig azonban csupán egyetlenegy politikust ítéltek el bűncselekményekért: az MSZP-s Zuschlag Jánost. Csak úgy teremthetünk egészséges társadalmat, és csak úgy állíthatjuk helyre a közbizalmat, ha mindazok, akik loptak, csaltak és hazudtak, elnyerik méltó büntetésüket. Minden területen rendre van szükség: vissza kell állítani a munka becsületét is, és munkahelyeket kell teremteni, de nem úgy, mint eddig. A multinacionális cégek itt vannak néhány évig, de amint megszűnik az állami adókedvezményük, a zömük kivonul az országból. A magyar kis- és középvállalkozások viszont hosszú távon megtarthatják a munkahelyeket, és a magyar piacnak, vagyis nekünk termelnek. Őket kell támogatnunk.
– Egyelőre viszont a budapestiek, az óbudaiak szinte közlekedni sem tudnak, részben az itt keletkező forgalmi káosz, a dugók miatt. Ki ezért a felelős?
– Egyértelmű az MSZP–SZDSZ-es kormányok és a főváros felelőssége. A Megyeri híd átadásával még jobban tönkretették az amúgy is beduguló óbudai közlekedést, a forgalom ugyanis visszakanyarodik Óbudára, mert az M0-s körgyűrű összekötését a mai napig nem fejezték be. A főváros egy tollvonással ránk szabadította a teherforgalmat, tranzitútvonalként jelölték ki a Szentendrei út egy részét, amit az emberek elfogadhatatlannak tartanak. Azt szeretnénk, ha végre a kátyús fővárosi utakat is felújítanák, továbbá a kerületben drasztikusan ritkított tömegközlekedési járatok szolgáltatásait helyreállítanák, és
P + R parkolókat építenének.
– Parlamenti képviselőként mit tartana a legfontosabbnak?
– Ismerem Óbudát, az óbudaiakat, mindennapi gondjaikat. Itt élek, és nem fogok innen elköltözni. Bárki elérhet majd, ahogy eddig is mindig megtalálhattak engem a problémáikkal. Soha nem érdekelt, kinek mi a párthovatartozása, ha tudtam, segítettem. Érzem, az a bizalom, amivel hozzám fordulnak az emberek, látható lesz a hét végi eredményben, a mielőbbi és gyors változásban.
Meghalt egy ember a négyes-hatos villamos vonalán