Bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés megalapozott gyanújával állította elő tegnap a parlamenti mandátumát, azzal mentelmi jogát frissen elvesztő Hagyó Miklóst, az MSZP volt főpolgármester-helyettesét és két társát, Lelovics Ottót és Horváth Évát a rendőrség a BKV-nál zajló nyomozásban. – A késő esti órákig tartó gyanúsítotti kihallgatást követően őrizetbe vették a százmillió forintot is meghaladó bűntettek elkövetésével gyanúsított politikust és két társát – közölte Tafferner Éva, a BRFK szóvivője.
A BKV-nál a hosszú hónapok óta tartó nyomozásban összességében akár több milliárd forintos károkozást is feltárhat a BRFK gazdaságvédelmi főosztálya a végkielégítések, a tanácsadói és kommunikációs szerződések vizsgálatánál.
Hagyó Miklós az eddigi gyanú szerint utasításokat adott a közlekedési cég egyes vezetőinek szükségtelen szerződések megkötésére, így 90 millió forintos kárt okozhatott.
*
Hagyó Miklós mint a főváros közlekedési ügyekért felelős egykori főpolgármester-helyettese közvetlenül vagy közvetítői útján (Horváth Éván, volt kommunikációs főtanácsadóján, ugyancsak a kommunikáció területén mozgó, korábban az MSZP-nek is dolgozó Lelovics Ottón és ügyvédjén, a Horváth, Dóczi és Lehmann Ügyvédi Iroda alapítóján, Horváth Ivánon keresztül – a szerk.) adta az utasításokat – derült ki a BRFK tájékoztatásából. Eszerint Hagyó nyomására született szerződés a HÉV utastájékoztató rendszeréről, amely szolgáltatás ugyan elindult, de az alapvető elvárásoknak sem felelt meg. – Az el nem végzett munka ellenére a politikus nyomására a közlekedési társaság igazolta a munkát, a kivitelező cég így jogtalanul jutott mintegy 40 millió forinthoz. Gyanúsítható továbbá azzal, hogy utasította a BKV Zrt. vezetőit: kössenek szerződést egy tanácsadó céggel a 4-es metró beruházásával kapcsolatos tanulmány elkészítésére 50 millió forint értékben. Az elkészült tanulmány felesleges és indokolatlan kiadást jelentett a BKV Zrt.-nek, mert azt a Főpolgármesteri Hivatal által biztosított költségkeretből, a gyanúsítottnak kellett volna rendeznie – olvasható a rendőrségi közleményben. A nyomozók szerint Lelovics Ottót egy kommunikációs ügynökség úgy foglalkoztatta, hogy előzőleg nyomást gyakorolt a BKV vezetőire. Így az ő bérköltségét – havi kétmillió forintot – a közlekedési cég fizette. Lelovics ezenkívül utasításokat adott a cég „vagyonkötelezettséggel rendelkezői részére, szintén szükségtelen szerződések megkötésére. A tegnapi kihallgatás alapján Horváth Éva szintén megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy kihasználva a Főpolgármesteri Hivatalban betöltött beosztását rábírta a BKV Zrt. vezetőit szükségtelen és indokolatlan szerződések kötésére. Így például egy kft.-vel szerződtek a BKV-kismamabérlet című promóciós film elkészítésére, majd soron kívül kifizették a tízmillió forintos számlát anélkül, hogy a film megszületett volna. Horváth Éva közreműködött továbbá egy Mikulás- napi rendezvény szerződésének létrejöttében 11 millió forint értékben. Az önkormányzati cég ezt teljesítésigazolás nélkül fizette ki.
Hagyó Miklóson kívül a tegnap előállítottakat a nyomozás korábbi szakaszában más bűncselekmények elkövetésével már meggyanúsították. Horváth Évát többek között 23 millió forintos károkozással, mert a főpolgármester-helyettes melletti munkájával párhuzamosan a BKV is alkalmazta, de munkát nem végzett. Ugyanígy járt Lelovics Ottó, majd Horváth Iván is, akit a 16 millió forintos fénymásoló-felmérés ügyében gyanúsítottak meg.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint a fővárosi közszolgáltató cégek több vezetőjének a vallomása után nem meglepő, hogy gyanúsítottként hallgatták ki Hagyó Miklóst. – A nyomozások a Fidesz tavalyi ügyészségi bejelentései nyomán indultak, az ügy pedig ma már nemcsak Hagyó, hanem a budapesti MSZP ügye – közölte.
A történtekre érdemben nem reagált Mesterházy Attila, az MSZP parlamenti frakcióvezetője, Horváth Csaba, a szocialisták főpolgármester-jelöltje az előállításról viszont mint „politikai időzítésről” beszélt.