Hiába fordít az idén több mint egymilliárd forintot a fővárosi önkormányzat az úgynevezett zöldfelületi programjára, a most beindított látványberuházásokkal sem fedhetik el, hogy Budapesten az elmúlt húsz évben harmadával csökkent a zöld területek száma – emelte ki lapunk kérdésére Endrédy István (KDNP). A fővárosi képviselő rámutatott: a hivatalos adatok szerint a főváros tulajdonában 4,1 millió négyzetméternyi gyep van, ebből 2010-ben mindösszesen százezer négyzetmétert, az összterülethez képest 2,4 százaléknyi részt újítanak fel. Európában, az uniós nagyvárosokban ez az arány tíz-tizenöt százalék, ami azt jelenti, hogy legalább tízévenként megújul a fű a parkokban, a játszótereken és a beépített környezet okozta károk enyhítését szolgáló egyéb területeken.
Az ellenzék is megszavazta, hogy többek között 150 millió forintot költsenek a városligeti tó és környéke rekonstrukciójára, 20 milliót egy rózsakert kialakítására a Szent István parkban, továbbá 18 millió forintért hozzák létre a turistacsalogatónak is szánt budavári szőlőskertet, újítsák fel 270 millió forintért a ferencvárosi Nehru parkot és a város több játszóterét. A program tartalmazza még a margitszigeti domonkos apácakolostor nyugati udvarának és környezetének rendezését, illetve egy emelőkosaras teherautó és kaszálógép beszerzését a Főkert Zrt. részére.
– Senki sem vitatja, hogy az Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes előterjesztésében szereplő munkákra szükség van, ugyanakkor Budapesten ma nincs semmiféle zöldpolitika, hiányzik az átfogó szabályozás minden téren, a jelenlegi városvezetésnek nincs célja – hangsúlyozta Endrédy István, aki fővárosi képviselőként még 1997-ben javasolta, hogy a három évvel későbbi millenniumra hozzanak létre egy új fővárosi parkot. Előterjesztését egyhangúlag támogatta az akkor még jelentős fölényben lévő MSZP–SZDSZ-es többség, ám a park azóta sem épült meg, a Városliget jelentős területei ma is pusztulnak, és hiába beszéltek évekkel ezelőtt a kőbányai Népliget felújításáról, még csak tervek sincsenek arra, hogy a kevés egybefüggő budapesti zöld területek egyikét bekapcsolják a város életébe.
Az 1990 óta hatalmon lévő balliberális városvezetésnek lapunk az elmúlt években sokszor tette fel azokat a kérdéseket, amelyek a fővárosi zöld területek drasztikus csökkenéséről (egyes kimutatások szerint akár három városligetnyi fű, fa, bokor vált a beruházások martalékává) szóltak, a Főpolgármesteri Hivatal illetékesei a KSH adataira hivatkozva rendszeresen azt állították, hogy azok nem csökkentek, hanem nőttek Budapesten.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke szerint álságos ez az érvelés, hiszen ezek a kimutatások növekedésnek tüntették fel azt is, ha Budapest területén bármely volt mezőgazdasági területet vagy zártkerti ingatlant belterületbe vontak.
– Szinte mindig befektetők álltak emögött, zöld területnek minősítve a bevásárlóközpontok parkosított közlekedőit, tetőkertjeit is. Ez elfogadhatatlan, mint ahogy az is, hogy nincs hiteles, legalább évente frissített nyilvántartás. A nagy országos változások után ősszel Budapesten is felül kell majd vizsgálni sok mindent, nemcsak egy fővárosi zöldrendeletre van szükség, hanem a parlamentnek is átfogó törvényt kellene alkotnia, amely többek között szabályozná a fák védelmét a közterületeken és a magántulajdonú ingatlanokon is – jelentette ki Lukács András.
Baleset miatt lángokban az M1-es autópálya, több kilométeres a dugó