Törökország, Bulgária, Horvátország, Egyiptom és Görögország. Ezek a legkeresettebb nyaralási célpontok a 2010-es szezonban, noha utóbbi népszerűsége a hetek óta tartó tüntetések miatt mostanra megcsappant. Tavaly mintegy 150 ezer magyar nyaralt Hellászban, s az utaztatók reményei szerint a főszezonra megszűnnek a tüntetések, így az idén sem lesz kevesebb a magyar vendég. Az irodák ajánlatai a görög kormány adóemelései ellenére az idén nem lettek drágábbak, vagyis 100 ezer forintból már eltölthető egy hét Görögországban.
Kevesebb utat szerveznek a nyáron a tehetősebbek körében népszerű Thaiföldre is, az elmúlt időszakban jellemző politikai feszültségek miatt. Legalábbis a paradicsomi körülmények közé vágyó turisták az interneten fellelhető ajánlatok szerint 2–300 ezer forintért a thai főváros, Bangkok érintése nélkül juthatnak el a népszerű szigetekre.
Ugyancsak kikerült az érdeklődés középpontjából Tunézia, legalábbis így tapasztalja a nyári hónapokra szóló előzetes foglalások alapján a Start utazási iroda. Geri Károly ügyvezető vázolta: az éveken keresztül népszerű észak-afrikai országot eddig az idén a magyar nyaralók csekély százaléka választotta, miközben a török Riviéra lett a legkeresettebb. Ott ugyanis egy európai középkategóriás szálláshely áráért, vagyis egy hétre nagyjából 150 ezer forintért teljes körű szolgáltatást nyújtó luxushotelek kínálataiból válogathatnak az érdeklődők.
Az autóval csak néhány órányi útra lévő horvát tengerpart – noha már nem tartozik a legolcsóbb nyaralóhelyek közé – az idén is szép számmal vonzza a magyar turistákat, ezenkívül népszerű úti cél még Olaszország olcsóbb tengerpartja is. A turisták többsége repülővel vágna neki a külföldi útnak, habár a szakértők arra számítanak, hogy az izlandi vulkánkitörés megzavarja majd a nyári vakációs terveket, és áremelést jelentő többletkiadást okoz a légitársaságoknak.
Idehaza a nyaralni vágyók körében még mindig az ár a legmeghatározóbb az úti cél kiválasztásánál, egy turista átlagosan 120 ezer forintot szán külföldi pihenésére.
A tapasztalatok szerint ugyanakkor a tavalyi válságos év olyanynyira igénybe vette a háztartások büdzséjét, hogy az idén csak egy nagyon szűk réteg engedheti meg magának a többnapos kiruccanást. Ezt támasztja alá a GfK piackutató vállalat és a Szonda Ipsos közös felmérése is, miszerint tízből nyolc magyar 2009-ben egyáltalán nem utazott sehová, míg az adósságokban fuldokló háztartások háromnegyede az idén sem tud nyaralásra áldozni. Nincsenek sokkal többen azok sem, akik belföldön tervezik a pihenést, a magyar lakosságnak csupán az egytizede tervez az országhatárokon belül elutazni – mutatott rá Bacher János, a GfK Hungária ügyfélkapcsolati igazgatója.
A várakozások szerint ugyanakkor az idén némiképp fellendül a Balaton forgalma, miután tavaly hét-nyolc százalékkal esett az évek óta leglátogatottabb hazai úti célként jegyzett magyar tenger forgalma. 2009-ben a Balatonhoz érkező vendégek 67–76 százalékát tették ki a hazai turisták, míg a legtöbb külföldi Németországból és Ausztriából érkezett, de sok volt a lengyel és az orosz vendég is.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le