Mentőövre várnak a hazai szállodák

Soha nem volt még ilyen rossz állapotban a magyarországi turizmus, mint napjainkban, holott a több mint 300 ezer embert foglalkoztató szektort valaha a bukott szocialista kormány is húzóágazatként emlegette. Mégis, mára mintegy tíz százalékkal kevesebb alkalmazottat jegyeznek a szállodák.

2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszteségek, hitelbe fulladt fizetésképtelen szolgáltatók, elmaradt beruházások, kényszerű leépítések – ez jellemzi manapság a turisztikai ágazatot Magyarországon, miközben a szállodákban, panziókban eltöltött vendégéjszakák száma jelenleg nyolc százalékkal kevesebb, mint két évvel ezelőtt. Ez arra utal, hogy a szocialista kormány intézkedései a gazdasági válság által egyik leginkább sújtott turizmusban nem oldották meg, sokkal inkább tetézték a vállalkozások problémáit.
Idehaza a szállodák összes bruttó bevétele tavaly csaknem 191 milliárd forint volt, ami több mint tízszázalékos veszteséget jelent 2008-hoz mérten. A statisztikák szerint különösen kritikus a helyzet Budapesten, ahol mintegy 11 százalékkal esett vissza a hotelek látogatottsága – vázolta a Magyar Szállodaszövetség elnöke. Erdei János a szállodások közgyűlésén elmondta: a gazdasági válság illetve a kereslet nagymértékű visszaesése nyomán jó néhány, korábban jövedelmezőnek tűnő hotelberuházást állítottak le vagy halasztottak el. Emellett a már működő hotelek üzemeltetői nehéz pénzügyi helyzetbe kerültek: becslések szerint a hazai szállodaipar hitelállománya napjainkban meghaladja a félezermilliárd forintot, ami a jelenlegi körülmények mellett alig finanszírozható.
A szállodák a csökkenő bevételeket és növekvő költségeiket csak további drasztikus költségtakarékossággal tudják ellensúlyozni. Ez azt jelenti, hogy a munkaerőn, az anyagokon és eszközökön spórolnak a cégek, ami a színvonal romlása mellett a versenyképességünket is rontja. Erdei János hangsúlyozta: a hazai szállodákban tavaly mintegy 10 százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma, és legalább ekkora mértékben esett vissza a külső szolgáltatók igénybevétele is. A veszteségeket nagymértékben tetézte az uniós átlag dupláját kitevő 18 százalékos szállodai áfa, az üdülési csekk megadóztatása, az idegenforgalmi adó állami támogatásának, illetve a nemzeti marketingre fordítható összegnek a megnyirbálása, amely például 2002 óta reálértékben a harmadára zsugorodott.
A szállodások épp ezért sokat várnak az új kormánytól, amely a május 22-én benyújtott programja szerint kiemelt figyelmet szán a turizmusnak, több mentőövet dobva a szolgáltatóknak. Így például a Fidesz nem hagyja ki a turizmust a vállalkozásfejlesztési politikájából, s támogatja a cégek uniós és hazai forrásból történő fejlesztését, ahogy a nemzeti termékek védelmét is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.