A csődök nyara lehet az idei

Annak ellenére, hogy már csődbe ment a múlt héten, a főváros több pontján továbbra is hirdeti olcsó nyaralásait a török érdekeltségű Karya utazási iroda. Szakértők szerint nem ez lesz az egyetlen csőd az idén, mivel a gyér kereslet mellett a gyenge forint is veszélyezteti az utaztatók működését.

2010. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazaérkezett a Törökországban rekedt mintegy ötszáz magyar utas java része a hét végén, miután a múlt héten – nem túl vendégbarát stílusban – kitessékelték őket a drága pénzen kifizetett tengerparti szálláshelyeikről.
– Két hetes luxusnyaralásra fizettük be négytagú családunkat a Karya utazási irodánál potom egymillió forintért. Még csak ötödik napja voltunk kint, amikor csütörtök délután a szálloda takarítónője közölte: negyedóránk van arra, hogy elhagyjuk a szobát – mondta lapunknak Szabó András, az egyik pórul járt utas. Mint megírtuk, azért kellett sietősen távozniuk az utasoknak, mert a nyaralást szervező magyarországi iroda török tulajdonosa nem fizette ki több száz ügyfele előre lefoglalt szálláshelyét.
A Karya Tour 318 millió forintos vagyoni biztosítékából a mintegy félezer nyaraló hazaszállításán kívül azt a körülbelül 1500 embert is kártalanítani kell, akik előre befizették útjukat, de már nem tudtak elutazni. Ugyanakkor nem csupán az utasokat, hanem a viszonteladó utazási irodákat is bajba sodorta a török társaság. A cég olcsó kiruccanásait idehaza több más utazási ügynök is árusította ügyfelei körében, akik a közvetítésért jutalékot kaptak. Csakhogy több tucat partnert nem fizettek ki a csőd miatt, s az elmaradt jutalékokat a vagyoni biztosíték sem fedezi, noha az jogosan járna a közvetítőknek. Emellett nem csupán a magyarországi cég, hanem a Szlovákiában és Ukrajnában működő Karya-irodák és beszállítóik is lehúzhatták a rolót.
Szakmai körökben nem okozott nagy meglepetést a túlzásba vitt akciózásról is elhíresült társaság fizetésképtelensége, mivel, úgy hírlik, erre már az is utalt, hogy két évvel ezelőtt a cég megvált a török Riviérán lévő négycsillagos szállodájától. A szakmabeliek szerint sürgősen szigorítani kell a jogszabályokat, mivel például azt is megtehetik a török tulajdonosok, hogy némi átalakulással a jövőben újra utazási irodát nyitnak a magyar piacon. Emellett a Közép-magyarországi Fogyasztóvédelmi Egyesület szerint emelni kellene az előző évi forgalom alapján kiszámított kötelező kaució mértékét, ami némi biztonságot nyújt a gyanútlan utasoknak.
– Sajnos az idei nyár sem az utazási irodák szezonja: elképesztően, majdnem a felére esett vissza a szervezett nyaralások iránti kereslet – vázolta lapunknak az egyik piacvezető, külföldi tulajdonban lévő utaztató vállalkozás itteni képviselője. Megtudtuk: azok a magyarok, akik egyáltalán el tudnak utazni külföldre, a legkülönfélébb módjait találják ki a spórolásnak. Jobbára nem kérnek az utazásközvetítőkből, inkább maguk igyekeznek az interneten szállást, programokat szervezni. Az irodák emiatt alig emelték a tavalyi árakat, és kétségbeesett leárazásokat hirdetnek. A szakember szerint esély van arra, hogy lesznek még csődök a nyáron, mert a korábban lefoglalt nemzetközi szálláshelyek most már többe kerülnek. Emiatt a gyenge tőkeerejű vállalkozások beleroppanhatnak a költségekbe – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.