Számtalan utazási iroda és szálloda is elfogadja idehaza a feketén szerzett üdülési csekkeket, vagyis a pult alatt a turisztikai szolgáltatók is részesei az utazási kuponokkal való törvénytelen üzérkedésnek – értesült lapunk piaci forrásból. Mint megírtuk, napjainkban virágzik a névre szóló, adó- és járulékkedvezménnyel támogatott utalványok piaca. A megélhetési csalás egy újabb formájaként a pénzzavarban lévő családok több ezer forintos veszteséggel, a törvény megszegésével váltják készpénzre a munkáltatójuktól kapott üdülési csekkeket.
Noha a Fővárosi Bíróság nemrég kimondta, hogy immár törvénysértésnek minősül a névre szóló üdülési csekkek adásvétele, illetve az ezekről szóló reklámok közzététele, az interneten változatlanul se szeri, se száma a nyaralási kupont áron alul kínáló hirdetéseknek. Ezek többségét magánszemélyek teszik közzé, s jellemzően a csekk névértékének 70-75 százalékát kínálják vagy kérik el vételárként. Vagyis például egy ötvenezer forint értékű üdülési utalványt 35-37 ezer forint készpénzért lehet megszerezni. Mivel az üdülési csekk névre szól, és a tulajdonos lakcímét, illetve az aláírását is fel kell rajta tüntetni, ezért a feketepiacon történő értékesítéssel általában a személyes adatait is eladja a munkavállaló.
– A nagyobb szállodákban azonban elfogadják a csekket úgy is, ha az nem a vendég nevére szól. Annyit kérnek, hogy a csekket előzőleg ne írja alá a tulajdonosa, hanem az, aki feketén megvásárolta, a helyszínen, a beváltás során írja rá a tulajdonos címét, igazolványszámát. Csak az aláírások stimmeljenek, az a lényeg – mondta a Magyar Nemzetnek egy neve elhallgatását kérő turisztikai vállalkozó. Megtudtuk: nem csupán a szállodákban, hanem több utazási irodában is gond nélkül elfogadják az olcsóbban vásárolt, hivatalosnak tűnő üdülési utalványokat, elég, ha valaki azt mondja, hogy ajándékba kapta a bónt.
A beváltóhelyek mintegy hatszázaléknyi jutalékot fizetnek az üdülési csekkel realizált bevételeik után a kibocsátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványnak, amúgy az utalványos fizetés a szolgáltató kasszáját gazdagítja. Tehát a törvénytelen beváltás lényege nem más, mint az utóbbi időkben padlóra került forgalom növelése. Ráadásul a csekkel érkezők az üdülési utalvány beváltásán túl általában készpénzzel is igénybe vesznek különféle szolgáltatásokat. A statisztikák szerint a beváltóhelyek átlagosan 20 százalékos többletköltéssel számolhatnak az üdülési csekkek tulajdonosaitól.
– Manapság, amikor az embereknek csupán a töredéke engedheti meg magának, hogy utazási iroda szolgáltatásait vegye igénybe, vagy amikor a szállodák kihasználtsága hónapok óta negatív tartományban van, számos vállalkozás él a törvénytelenség ezen módszereivel – vallotta informátorunk. A kafetériaelemek közül az üdülési csekk éri el a legszélesebb társadalmi rétegeket, vagyis az utalvány feketepiaca óriási üzletet jelent. A csekket évente hivatalosan csaknem negyvenezer gazdálkodó szervezet vásárolja meg mintegy kétmillió munkavállalónak és közeli hozzátartozóiknak. Tavaly csaknem ötvenmilliárd forint értékben került forgalomba üdülési csekk Magyarországon.
Magyar Péter a nők elleni erőszak napját alapította meg