Elmarad a nyár a vízpartokon is?

Becslések szerint a tavalyinál mintegy 30 százalékkal kevesebb vendég érkezett a Balatonhoz az utóbbi hetekben. A csapadékos, hűvös időjárás miatt panganak a szállodák, és a kiürült teraszok miatt keseregnek a vendéglátósok. A belföldi turizmus elmúlt években mért mélypontja után félő, hogy a vízpartok mentén újabb veszteséges szezon elé néznek a szolgáltatók.

2010. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hátrányban az éttermek.
A június 9-én benyújtott, egyszerűsített munkavállalást megkönnyítő törvénytervezetet nemrégiben az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottsága is tárgyalta. Az ülésen a szakmai szervezetek azt kifogásolták, hogy a tervezet szerint a vendéglátás nem szerepel a nevesített idénymunkák között. Ez azt jelenti, hogy más időbeli korlátok, illetve más járulékfizetési kötelezettségek vonatkoznának az alkalmilag végzett vendéglátói munkára, mint az idényjellegű tevékenységekre. Amennyiben a törvénytervezet nem változik, a vendéglátók évente legfeljebb 90 napig foglalkoztathatnak majd alkalmi munkást, miközben a mezőgazdaságra 120 nap vonatkozik. Ráadásul a vendéglátást is tartalmazó alkalmi munkákra az idénymunka közterheinek kétszerese, vagyis napi ezer forint hárul. A tervezet fideszes előterjesztői ugyanakkor úgy vélik, nincs szükség arra, hogy a vendéglátást is az idénymunkák közé sorolják, mivel a kormány álláspontja szerint az egyszerűsített foglalkoztatás szempontjából a mezőgazdaság számít kiemelt területnek. Az előterjesztő szerint az ezerforintos közteher így is gáláns ajánlat a jelenlegi, napi közel 1400 forinthoz képest.


Ezekben a hetekben legfeljebb azok a szállodák tudják átvészelni a kínzó vendéghiányt a Balatonnál, amelyek a szobakiadáson kívül más szolgáltatást, például sportolási és rekreációs lehetőséget is nyújtanak a rossz időjárás miatt csalódott vendégeknek. A tóparti hotelek júniusban mért vesztesége így is eléri a 25-30 százalékot, és ha nem köszönt be hamarosan az igazi nyár, szeptemberben újabb mínuszos szezont kell elkönyvelniük a cégeknek. Így vélekednek a nyári időszakra szakosodott turisztikai szolgáltatók ezekben a napokban, miközben aggódva figyelik az időjárás-jelentéseket. Habár a szezon csak nemrég kezdődött el, és a felmérések szerint az idén leginkább augusztusban terveznek a magyarok hosszabb nyaralást, a vállalkozók már most úgy számolnak: mivel eleve kevesen engedhetik meg maguknak, hogy tízezrekért pihenjenek, jó esetben is csupán nullszaldó lesz a nyári egyenleg.
– Rég elmúltak már azok az idők, amikor a Balatonon egy szezon alatt meg lehetett tollasodni – fogalmazott lapunknak egy siófoki vendéglős, aki a pünkösdi hétvégét leszámítva eddig még nem jegyzett telt házat ebben az esztendőben. Megtudtuk: míg jó időben szinte csak a kerthelyiséggel rendelkező, szellős-teraszos vendéglátóhelyeknek van forgalma, addig a mostani esőzések miatt gyakorlatilag kiürült a magyar tenger partja, még a külföldi csoportok közül is sokan lemondták az előzetes foglalásokat. Ez súlyos veszteséget jelent az időjárásnak alaposan kitett, csak a szezonban működő üzletek számára.
– Évek óta nyögjük a terheket, a rezsit, fizetjük a járulékot a dolgozók után, miközben naponta dobjuk ki a drága pénzen vett friss alapanyagokat, mert nincs, akiknek főzzünk, nem jönnek a vendégek. Azt már tavaly is megfigyeltük, hogy a magyarok inkább a szomszédos szupermarketben vásárolják meg az élelmiszert, mivel egy négytagú család húszezer alatt már nem ússza meg a szerényebb ebédet. Ráadásul idén az eddigi viharkárok miatti karbantartások is sokba kerültek, eddig több százezres mínuszban vagyunk – mondta a vállalkozó, aki szerint tavaly óta csaknem a felére csökkent a környékbeli üzletek száma. – Sokan húzták le a rolót az év végén, több olyan családi vállalkozást ismerek, akik kénytelenek voltak feladni évtizedek óta végzett hivatásukat. Sok az eladó üdülő is a környéken, mivel a magyaroknak nincs pénzük nyaralni, a külföldiek meg inkább a drága nemzetközi hotelekbe mennek, ahol teljes ellátást kapnak és nem vonzza őket a „kiskockás” hangulata – panaszolta a vendéglős.
Felmérések szerint, ha az időjárás is kedvező lesz, ezen a nyáron belföldi pihenésre átlagosan nyolcvanezer forintot költünk háztartásonként, noha a családok több mint fele egyáltalán nem áldoz nyaralásra. Eközben a görögországi utakra készülőknek csupán az ötödét riasztják el az ország pénzügyi válságáról szóló hírek, aki módosítana az útvonalán, az vagy Horvátországot, vagy a Balatont részesítené előnyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.