Milliós utak vezetnek Kínába

Nem kevés adóforintot emésztettek fel a szocialista kormány idején a sanghaji expón felállított magyar pavilon előkészületei. Noha konkrét üzleti előnye vajmi kevés hazai vállalkozásnak származik abból, hogy hazánk is részt vesz a világkiállításon, csak a költekezést felügyelő miniszterelnöki megbízott utazásai több mint 35 millió forintba kerültek.

2010. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Féket kaphat a kínai export. Miután a hét végén Kína rugalmasabb árfolyam-politikát jelentett be nemzeti valutájával, a jüannal kapcsolatban, tegnap Peking az egész világra kiterjesztette a jüanban bonyolított külkereskedelem kísérleti programját. A kínai központi bank korábban csak az ASEAN-országokkal, Hongkonggal és Makaóval folytatott kereskedelemben engedélyezte a jüanban lebonyolított üzletkötéseket, míg mostantól nincs területi korlátozás. A lépéssel az a kormány célja, hogy csökkentse függőségét az amerikai dollártól, emellett kivédje a külföldi devizák árfolyamhullámzásának kedvezőtlen hatásait, miközben növelje valutájának nemzetközi szerepét. A kínai jegybank árfolyammal kapcsolatos bejelentése nyomán tegnap már látványos erősödésnek indult a jüan a dollárral szemben. Elemzők szerint az erősebb kínai valuta nehéz helyzetbe hozhatja az exportra és a belföldi piacra termelő távol-keleti vállalatokat, mivel megdrágul a kivitel, az olcsóbbá váló import következtében pedig javul a külföldi cégek, termékek versenyhelyzete a kínai piacon. Mindez azt is jelenti, hogy a kínai cégek kénytelenek lesznek hatékonyságukat növelni, miközben lassul az ázsiai termékek világpiaci hódítása.


Ahogy a május óta tartó sanghaji világkiállítás sokat vitatott magyar pavilonjának költségvetését is bőkezűen határozta meg a bukott szocialista kormány, hazánk megjelenésének előkészítése – az egyes személyek közreműködését tekintve – sem volt olcsó mulatság. Mint korábban már megírtuk, a kiterjedt szocialista kapcsolatokkal rendelkező, kínai és angol nyelven nem beszélő Huszty Andrást még Medgyessy Péter kormányfő bízta meg a széles hatáskört jelentő magyar–kínai kapcsolatok közvetlen felügyeletével. Noha a 2003 óta a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) alkalmazásában álló Huszty munkájának eredményeiről kevés írásos dokumentum áll rendelkezésre, a megbízott 2010 tavaszáig évente átlagosan négyszer-ötször utazott Kínába a kormány képviseletében, mindannyiszor az állami vezetőknek járó első osztályú ellátással.
Huszty már a kinevezése utáni évben – más kormányzati pozícióban lévő személyekhez képest jóval drágábban – mintegy másfél millió forintért repült el Kínába egy bemutatkozó látogatásra. Erre az útra elkísérte őt Mohr Richárd is, aki azóta Huszty személyes tolmácsaként, ugyancsak a MeH kontójára, évente többször repült Kínába. Az üzletember egyébként a sanghaji magyar pavilont állam pénzen több millió forintért ellenőrző offshore hátterű társaság, az Eastinfo Kft. egyik tulajdonosa. (Lapunk birtokába jutott információk szerint egyébként a Fidesz-kormány megalakulásával pozícióját vesztett Huszty András ebben a cégben kívánja tevékenységét folytatni a jövőben.) A másfél millió forintot érő januári kiruccanáson túl 2004-ben Huszty további ötmillió forintért még négy alkalommal utazott Kínába.
A következő évben Mohr Richárd társaságában a megbízott több mint nyolcmillió forintos utazási költséggel intézte hazánk ügyeit Kínában. A világkiállítás szervezése okán 2006 és 2009 között csaknem húszmillió forintjába került az államnak, hogy Huszty megjelent a különféle kínai eseményeken. A kormányváltást eredményező választások előtt pedig egy kétmillió forintos, csaknem egy hónapig tartó utazás tanúskodik a főbiztos kínai tevékenységéről. Mindeközben szinte semmit nem éreznek meg a hazai cégek abból az ígéretből, hogy a sanghaji expó óriási üzleti lehetőségeket hoz a magyar vállalkozásoknak. Noha erre hivatkozva költünk 3,2 milliárd forintot a távol-keleti világeseményre, értesüléseink szerint az előkészületek során több, Huszty András érdekkörébe nem tartozó magyar társaság közreműködésre irányuló kezdeményezését utasították el a MeH-nél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.