Wielkopolska
Ősi piramisok Lengyelországban: A neolitikus sírhalmok rejtélye

Nastase Tőkést támadja. Ilie Nastase csak akkor hajlandó kifizetni a bukaresti diszkriminációellenes tanács által rá kiszabott pénzbírságot, ha Romániában börtönbe vetik Tőkés Lászlót. Az egykori teniszcsillagra azért szabtak ki 40 ezer forintnak megfelelő büntetést, mert a romák Székelyföldre telepítését, a tömbmagyar régió etnikai arányainak erőszakos megváltoztatását szorgalmazta. Nastase amiatt követeli az Európai Parlament erdélyi alelnökének bíróság elé állítását, mert Tőkés kijelentette: december 1-je, a románok nemzeti ünnepe gyásznap a magyarok számára. (R. Sz.)
Merész, a romániai rendszerváltás óta eltelt több mint két évtized belpolitikai történéseinek ismeretében viszont egyáltalán nem meglepő kijelentést tett tegnap Dan Voinea egykori katonai főügyész. A Nicolae Ceausescu és felesége, Elena fölött ítélkező rögtönítélő bíróság volt tagja tegnap a Radio France-nak elmondta, a román diktátorházaspárt azért végezték ki 1989 karácsonyán, hogy ne rendezhessék meg a romániai kommunizmus perét.
Voinea annak idején a katonai ügyészség ezredeseként vett részt Ceausescuék perében, ő állította össze a vádiratot. Szerinte ha a szabályoknak megfelelően zajlott volna a diktátorpár pere, ez lett volna az első olyan ügy Romániában, amelyben elítélik a kommunizmus bűneit. Úgy véli, a román pártfőtitkár és felesége fizikai megsemmisítésére éppen azért került sor, hogy később ne kerülhessen az igazságszolgáltatás elé a kommunizmus bűneivel kapcsolatos vádirat. A volt főügyész azzal vádolja az Ion Iliescu volt államfő, Petre Roman exkormányfő és – a forradalom idején elkövetett bűncselekmények miatt időközben börtönbüntetésre ítélt – Victor Stanculescu tábornok vezette csoportosulást: azért áldozták fel Ceausescuékat, hogy átmenthessék a szerinte ma is működő kommunista adminisztrációt, és ne kerüljön sor perekre. „Ezt viszont a társadalmi megbékélés érdekében még most sem késő lefolytatni” – jelentette ki Voinea, feltárva azt is, hogy az 1989. decemberi utcai harcokban – Iliescuék akkori hivatalos bejelentésével ellentétben – nem vettek részt semmiféle terroristák, a sortüzek döntő többségében sikerült kideríteni, hogy kik lőttek, illetve kik adták ki a tűzparancsot. Különben a Voinea által összeállított vádiratok közül több mint 35 esetben született ítélet, többek között a Temesváron a lakosság elleni katonai fellépést irányító Mihai Chitac és Stanculescu tábornok ügyében.
Tőkés László egykori temesvári lelkipásztor és harcostársai idén is a Béga-parti mártírvárosban emlékeztek a román forradalom szikrájának kipattanására. Elhangzott: a kilakoltatással fenyegetett Tőkés mellett kiálló magyar, román, sváb és zsidó temesváriak nem hittek abban, hogy a rendszert meg lehet dönteni, tehát nem a diktatúra megbuktatása, hanem egy igazmondó személyiség melletti kiállás volt a tét. „Választanunk kell, az 1989-ben elindult rendszerváltozást folytatjuk-e, vagy pedig a megalkuvó, opportunista, értékrelativizáló utat követjük” – hangsúlyozta Tőkés László, aki az elmúlt években többször szorgalmazta a kommunizmus perének lefolytatását. Miközben pedig a bukaresti ellenzékiek Emil Boc jobbközép kormányának megbuktatását tekintik prioritásuknak – első bizalmatlansági indítványukat hétfőn elutasította, a másodikat holnap tárgyalja a törvényhozás –, a román parlament ma tart ünnepélyes emlékülést a forradalom évfordulóján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.