Dolgoznunk kell, ha élni akarunk, és akarunk élni, tehát dolgozni fogunk – ezzel a Kós Károlytól származó idézettel határozta meg Toró T. Tibor az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) kezdeményezőinek hitvallását, amikor a bukaresti törvényszéken iktatták az új alakulat létrehozását támogató közel 30 ezer aláírást. A Tőkés László európai parlamenti alelnök vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke tegnap a szervezet régióelnökeivel kezdeményezte a jogi bejegyzést, amihez a román törvények értelmében legkevesebb 25 ezer aláírást kellett begyűjteni az ország legalább 18 megyéjéből és Bukarestből. Toró elmondta, az elmúlt három hónapban lezajlott aláírás-gyűjtési folyamat során nagyon sok román nemzetiségű polgár támogatta kézjegyével az új pártot, közöttük szép számban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség tagjai. „Az EMNP modern európai néppártként határozza meg önmagát, amelynek fő célja a közösségi autonómiaformák megteremtése” – jelentette ki a politikus, hangsúlyozva: az alakulat ugyanazokat az elveket vallja magáénak, mint amelyek érvényesülését Tőkés László is képviseli.
Toró T. Tibor hozzátette, nem tekintenek ellenségként a másik két erdélyi alakulatra, az RMDSZ-re és a Magyar Polgári Pártra (MPP), közös feladatuk például „visszaszerezni” azt a több mint félmillió magyart, aki az elmúlt két évtized során elfordult a politikától, emellett az EMNP – amely fontos szövetségesként tekint a Fideszre – abban érdekelt, hogy a magyarságnak erős és hatékony képviselete legyen a bukaresti parlamentben és az önkormányzatokban egyaránt.
Csakhogy az RMDSZ rossz szemmel nézi a politikai riválist. Kelemen Hunor elnök tegnap kérdésünkre történelmi tévedésnek, stratégiai hibának nevezte az új párt létrehozását, amely szerinte a romániai magyarság megosztottságához, gyengítéséhez vezet. Eközben a Szász Jenő vezette MPP Tőkésék helyett a Jobbikkal ápol jobb viszonyt, erre utal, hogy Szegedi Csanád EP-képviselő a napokban a párt szatmárnémeti székházában nyitja meg második erdélyi irodáját; a marosvásárhelyi irodanyitást ugyancsak az MPP támogatta.
Román kárpótlás. A román szenátus döntése szerint 6,6 millió forintnak megfelelő kárpótlásra jogosultak a kommunista rezsim üldözöttei valamennyi, börtönben töltött évért. A törvénytervezet értelmében – amelyet a képviselőháznak is meg kell szavaznia – anyagi kártérítés illeti a volt politikai foglyokat a megkülönböztetés miatt elszenvedett károkért, emellett az államnak társadalmi védettséget kell biztosítania számukra. (R. Sz.)
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk