Csányi Dóra és Edinger Kata még 2003-ban alapította a Csimota Könyvkiadót egy harmadik társsal, aki azonban hamar kilépett a vállalkozásból. A történet Tóth Krisztina A londoni mackók című, az Év könyve díjjal kitüntetett versfüzeteivel indult, amelyekhez különböző illusztrátorok készítettek rajzokat. Újítás, merészség, gyerekpiaci vérfrissítés, a képi humor erősítése hívta életre ezt az akkor hiánypótlónak számító kiadót, amelynek vezetői rendkívül fontosnak tartják, hogy a legmarkánsabb munkákkal jelentkező hazai illusztrátorok készítsék el könyveik arculatát. Így dolgoznak együtt Kárpáti Tiborral, Szegedi Katalinnal, Dezső Andreával, Baranyai Andrással, Takács Marival.
Csányi Dóráéknak alapvetés, hogy más, felelősségteljesebb hangon szóljanak a gyerekekhez. A 2008-ban elindított toleranciasorozatban olyan könyveket adtak ki, amelyek a másságról, annak elfogadásáról, az elmúlásról – vagyis fontos tabutémákról mesélnek a gyerekeknek. Így látott napvilágot A Fehér Hercegnő és az Aranysárkány, amelyben nem elég sárga a főhős hercegnő bőrszíne, ami miatt kiközösítik, az Emberke színe, az emberiség sokszínűségéről szóló mesekönyv vagy a Lenka című kötet, amely egy dundi kislány hányattatásait meséli el. A kiadó koncepciósorozatában jelent meg itthon a fogyatékkal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény gyerekeknek szóló változata, a Jogod van című könyv, amelyet Franciaországban és Portugáliában az általános iskolákban is használnak.
– Mindezekről beszélni kell a gyerekekkel, tudatosítani kell bennük e jelenségek létezését. Támpontokat próbálunk nekik adni ahhoz, hogy könnyebben megértsék, mi történik a nagybetűs életben, így az elfogadás részükre természetessé válhat. Könyveinkkel azt szeretnénk segíteni, hogy a családok megbeszéljék e nehéz témákat, amelyekről nem szabad hallgatni – vélekedik Tsík Sándor, a kiadó sajtófelelőse. A Csimota összefogja a hazai, innovatív, szakmai műhelyként is működő gyerekkönyvkiadókat, hálózati rendszerben terjeszti a kiadványaikat. A Rainbow-hálózat különlegessége, hogy az olvasóknak főként kisgyermekes anyák ajánlják a könyveket. – Az anyák hitelesen tudnak beszámolni egy-egy könyvről, hiszen testközelből tapasztalhatják, azokra hogyan reagálnak a gyerekek. Személyes ajánlásaikkal abban tudnak segíteni, hogy a szülők a gyerekek korosztályának megfelelő könyvet választhassák ki – hangsúlyozza Tsík Sándor – A szöveg mellett nagy figyelmet szentelünk az illusztrációknak, e kiadványok esztétikai tárgyak is. A terjesztői hálózatba tartozó kiadók célja, hogy minőségi gyerekkönyveket készítsenek – szögezi le.
A csütörtökön kezdődőkönyvhétre és a Csimota kiadó több új kiadvánnyal is jelentkezik: Benedek Elek A csúnya királyfi és a szép királykisasszony című meséje Rippl Renáta illusztrációival a toleranciasorozat részeként lát napvilágot. Molnár Olga Pont, görbe, egyenes című interaktív könyve az alkotásra csábítja a gyerekeket. A sikeres papírszínház is újabb kötettel bővül: Kárpáti Tibor illusztrációi szöveg nélkül mesélik el Valentin szerelmi civódásait.

QR-kódos csalás terjed parkolóautomatáknál