Bennfentes nyertesek az NFÜ-nél?

Valóban voltak problémák azon a pályázaton, amelyen a választások előtt csaknem százharmincmillió forintot nyert az előző kormányhoz közel álló hat szervezet, így a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége is. A határidők és a dokumentáció tekintetében azonban szabálytalanság „megalapozottan nem állapítható meg” – közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség.

Munkatársunktól
2011. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk cikke nyomán vizsgálatot indított a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), hogy kiderítse, történt-e visszaélés annak a pályázati eljárásnak a során, amit nem sokkal a választások előtt százharmincmillió forint értékben hirdetett meg az ügynökség. Információi szerint ugyanis manipulálták a pályázáshoz szükséges egyik program dátumát, hogy az MSZP-s kormány baráti szervezetei biztos befutók lehessenek.
Az eredeti kiírás szerint a programra 2010. április 30., péntektől lehetett pályázni a keret kimerüléséig, csak a Magyar Postán feladott csomagban, a feladás dátuma, óra, perc igazolással együtt.
*
A Humánerőforrás operatív program honlapján tehát április 30-án kellett volna megjelennie a „pénzügyi, költségvetési kitöltőprogramnak”, ahol a pályázatban részt vevők képzéséhez kapcsolódó költségeket kellett felvinni. A lapunk birtokába jutott dokumentumok szerint ez a program azonban csak május 3-án hétfőn, 14 órakor nyílt meg, az NFÜ saját honlapján később mégis azt tüntette fel, hogy már április 28-án működött. A visszadátumozásra azért volt szükség, mert a kiírás szerint a pályázat véglegesítése – azaz május 3-a 14 óra – előtt pályázatot nem lehetett feladni, vagy ha ez mégis megtörtént, akkor azokat el kellett utasítani. A postai igazolásokból kiderül: hat szervezet, köztük az MSZOSZ, már április 30-án benyújtotta pályázatát, amit nem utasítottak el, hanem közel harmincmillió forintot adtak rá.
„A belső vizsgálat alapján megállapítható, hogy a konkrét pályázat esetében az EMIR és a HEFOP kitöltőprogram is elérhető volt már 2010. április 28-tól, illetve április 30-tól, azonban nem lehetett őket véglegesíteni. A programok véglegesítésével tehát valóban akadtak problémák” – közölte lapunkkal az NFÜ.
Tájékoztatásuk szerint „a befogadási kritériumok teljesítése érdekében szükséges kitöltőprogramok 2010. április 29-től elérhetők voltak. A költségvetési kitöltők 2010. május 3-tól voltak elérhetők, azonban az ezzel készíthető részletes költségvetés a jogosultsági szempontok alapján hiánypótolható melléklet. Így a 2010. április 30-án költségvetés nélkül benyújtott pályázatok befogadásra kerültek, majd a költségvetés hiánypótlásban benyújtásra, majd ellenőrzésre került.” Hat pályázó, köztük az MSZOSZ, 2010. április 30-án reggel be is nyújtotta a pályázatát. „A támogatott pályázatok kimerítették a rendelkezésre álló 1264 millió forint támogatási keretet, aminek eredményeképpen valóban kiszorultak azok a pályázók, akik megvárták, amíg a költségvetés kitöltőprogramja is rendelkezésre áll. Ez nem sérthette ugyanakkor a pályázók egyenlő esélyeit, ugyanis a pályázati útmutató már a 2010. március 29-i első felkerülése óta folyamatosan tájékoztatást nyújtott a pótolható hiányok köréről” – közölte az NFÜ. Mivel a kiírási útmutató szerint 5–15 lehetett a támogatott pályázatok várható száma, „a pályázók előtt ismert volt, hogy jelen pályázat során a gyorsaság rendkívüli jelentőséggel bír. Ennek megfelelően állt módjukban mérlegelni, hogy megvárják a hibátlan költségvetési kitöltőprogramot, és teljes pályázatot nyújtanak be, vagy a gyorsabb beérkezés érdekében a hiánypótolható dokumentumokat rendelkezésre álláskor pótolják, ezzel időt nyerve a pályázat sikere érdekében” – tájékoztatott az NFÜ. A szervezet szerint azonban a pályázati eljárással kapcsolatban „határidők és dokumentáció tekintetében szabálytalanság megalapozottan nem állapítható meg”.
A Medgyessy-, a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány alatt az MSZOSZ rendre sikerrel szerepelt a különböző munkaügyi pályázatokon, öszszesen mintegy 490 millió forintot nyerve. Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke lapunknak korábban annyit mondott: indultak, és a nyertesek között voltak, a pályázatban pedig „állandóan módosítottak valamit”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.