A Népművészet Mestereit díjazták

A Hagyományok Háza kezdeményezésére idén a Mesterségek ünnepe tegnapi nyitónapján adta át a Népművészet Mestere díjakat Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter. Az állami elismerést, amelyet 1953-ban alapítottak, olyan népi kézműves alkotó- és népi előadóművészeknek adományozzák, akik munkásságukkal a népművészet megőrzésében, értékmentésében és átörökítésében kimagasló eredményeket értek el.

Makrai Sonja
2011. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A díj fontosságát jelzi az is, hogy a Népművészet Mestere díj kitüntetettjeinek tevékenysége és tudása 2008-ban felkerült a szellemi kulturális örökség nemzeti listájára, hiszen ezzel a díjjal olyan alkotókat jutalmaznak, akik a magyar néphagyomány alapjait képező mesterségbeli fogásokat őriznek és adnak tovább a következő generációk fiataljainak.
A díjazottak személyére kézműves szakmai szervezetek, illetve egyéni alkotók tehetnek javaslatot, ebből egy a kulturális miniszter által felkért szakmai grémium választja ki azokat, akiket pályájuk alakulása, alkotásaik alapján a leginkább érdemesnek tartanak a díjra. Idén negyvenegy hazai és határon túli népművészt javasoltak a Népművészet Mestere címre.
A budai Várban megtartott ünnepségen idén özvegy András Jánosné népdalénekes, mesemondó, Anyalai Sándor népzenész, prímás, Bodor Béla Péter és Bodor Erzsébet, a gyimesi csángó hagyományt őrző néptáncos páros, Gadányi Pál dudás-dudakészítő, Kovács József zenész, tanító, Maneszes Józsefné népdalénekes, Párniczky Józsefné hímző, népi iparművész, Szigethy Istvánné csipkekészítő, Schmidt Sándor fafaragó és Sütő Levente Lehel fafaragó vehette át az elismerést Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás minisztertől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.