Kifejezetten előrehaladott fázisban van az Electro World ellen indított nyomozás, nagy valószínűséggel néhány hónapon belül lezárják – tudtuk meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) bűnügyi sajtóirodájától. A jelenleg négy gyanúsított ellen adócsalás és más bűncselekmények miatt indított büntetőeljárás ügyészi felügyelet mellett zajlik, és befejezését követően valószínűsíthetően vádemelési javaslatot tesznek a NAV pénzügyi nyomozói.
Az ügy pikantériája, hogy feltételezések szerint a Bender Log Befektetési Zrt. széles körben kínálta „szolgáltatását”, és nem csupán az Electro World (EW) , de mamutcégek is vásároltak a fiktív számlákból. Ezek végösszege elérheti a 15 milliárd forintot. Az információt a NAV bűnügyi sajtóosztálya nem kívánta kommentálni, ahogy az eljárás alá vont négy gyanúsított személyazonosságával kapcsolatos kérdésünkre sem kaptunk választ.
Az évek óta adósságokkal küszködő elektronikai áruházlánc legutóbb július elején került a figyelem középpontjába, amikor a Napi Gazdaság arról adott hírt, hogy több száz milliós adócsalási ügyben pénzügyi nyomozók lepték el a cég korábbi központját, az egykori elnök-vezérigazgató, Polgár Csaba siófoki házát és a jelenlegi vezérigazgató, Nagy Károly András budakeszi villáját. A nyomozók számítógépeket, mobiltelefonokat és hatalmas mennyiségű iratanyagot foglaltak le.
A Privatkopo.hu bűnügyi portál szerint a hatóság emberei egy évek óta számlagyárként működő társaság, a Bender Log Befektetési Zrt. fiktív számláit keresve jutottak el a céghez. A nyomozók arra gyanakszanak, hogy a teljesítés nélküli számlák befogadásával az EW az adófizetési kötelezettség alól szeretett volna kibújni. Más ügyben is „sáros” a cég: a Bender Logtól egymilliárd forint körüli értékben „vásárolt” szoftvert, amelyet azonnal továbbértékesített a szlovákiai 3 s. r. o. nevű cégnek. Ez utóbbi viszont eladta a programot a Bender Log egy másik érdekeltségének. A nyomozók figyelmét minden bizonnyal az keltette föl, hogy a három cég egymásnak kölcsönösen tulajdonosa volt, illetve hogy 2011 áprilisa óta egy szociális segélyre szoruló hangonyi férfi a zrt. tulajdonosa.
Egy másik, a Népszabadság által közzétett feltételezés szerint a hatalmas összegű programvásárlás célja elsősorban a hitelezőkkel történő megegyezés befolyásolása volt. Ha ugyanis a Bender Logtól vásárolt fiktív számla befogadásával az EW tényleges hitelezői kisebbségbe kerülnének, a csődegyezség során kénytelenek lennének alkalmazkodni a legnagyobb hitelezővel kötött fiktív megállapodáshoz, vagyis követelésüknek csak töredékéhez juthatnának hozzá.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő