Ismét a devizahitelesek szája íze szerint alakult tegnap a svájci frank árfolyama. Igaz, hogy a tavaszi, 210 forint körüli szint még nagyon messze van, de délelőtt rövid ideig 237 forint közelében is járt a frank, holott a múlt hét közepén még a 270 forintot súrolta az árfolyam. Lapzártánk idején a svájci frankért ismét 238 forint körüli árat adtak a nemzetközi kereskedésben. Az euró ugyanekkor 271 forinton forgott, pedig a nap nagy részében inkább a 272-es szint közelében időzött a közös fizetőeszköz.
– A frank gyengülése főleg annak köszönhető, hogy a svájci jegybank határozottan kijelentette, bármit hajlandó megtenni azért, hogy gyengítse a fizetőeszközét – közölte lapunkkal Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. – Mivel a frank szárnyalása az alpesi ország lakóit is nagyon fájdalmasan érinti, a befektetők biztosra veszik, hogy a jegybank valóban gátat szab az erősödésnek – tette hozzá a szakértő.
Annak ellenére, hogy a frank az előző hetekben soha nem látott szintre erősödött, a devizahitelesek nem rohanták meg a bankokat azért, hogy éljenek az árfolyamrögzítés lehetőségével, és 2014 végéig 180 forinton fixálják azt, pedig erre múlt hét péntek óta lehetőségük van. A lapunknak nyilatkozó pénzintézetek szerint várhatóan a devizahitelesek tíz százaléka él majd ezzel a lehetőséggel. A tapasztalataik szerint a felvilágosítást kérő ügyfelek közül körülbelül minden hatodik kérelmezi az árfolyamrögzítést. Eddig bankonként néhány százra tehető az érdeklődők száma. Úgy látszik, az adósok jelentős része egyelőre kivár. – Talán meg akarnak bizonyosodni arról, hogy 2015 januárjától, amikor el kell kezdeniük a fixálás folyamán felgyülemlett új tartozásuk kifizetését is, tényleg csak 15 százalékkal emelkedhet a törlesztőrészletük a rögzített árfolyamhoz képest – jegyezte meg az egyik bank munkatársa. – A kormány ezen ígéretéről szóló rendelet ugyanis még nem jelent meg.
Ugyanakkor a kormányzati kommunikációs államtitkárság tegnap az MTI-vel közölte, hogy a Fészekrakó-hitelben részesülők is igényelhetik a törlesztőrészletekkel kapcsolatos plafon megállapítását.
Az árfolyamplafon bevezetését az ellenzéki pártok kritizálják. A Jobbik szeretné, ha a devizahitelezés teljes rendszerét állami ellenőrzés alá vonnák, a szocialisták pedig kilenc pontban foglalták össze a devizahitelesek megsegítésére vonatkozó javaslataikat. Az MSZP többek között kezdeményezi, hogy szeptember 30-ig állítsák fel az állami eszközkezelőt, s az vegye meg a nem menthető adósok lakásait. A munkáltatók pedig önkéntes alapon átvállalhatnák alkalmazottaik törlesztéséből a 180 forintos frankárfolyam feletti részt. A kormányzati kommunikációs államtitkárság a javaslatokra reagálva közölte, a szocialisták elkéstek javaslataikkal, és személyes felelősségük van a kialakult helyzetért.
Kockázatmentes előtörlesztés. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) törvénymódosítást kezdeményez és fogyasztóvédelmi eljárást indít a devizaalapú hitelek előtörlesztése miatt. Egy ügyfél ugyanis jelezte, hogy hiába végtörlesztette a devizahitelét, nem zárta le a bank a szerződését, mert ez idő alatt a tartozása több százezer forinttal nőtt. A PSZÁF szeretné elérni, hogy ha az ügyfél az előtörlesztést és a kapcsolódó költségeket a határidőig befizeti, a bank az elszámolási árfolyamot az ügyfél számára ne változtathassa meg.
Zöld jelzés az ócsai lakásoknak. Ócsa polgármestere és alpolgármestere arra kéri a város lakosságát, támogassa a bajba jutott devizahiteleseknek szánt szociális családi házak felépítését a településen. Az építkezés a tervek szerint két ütemben folyik majd. Első körben 80 családi ház épül, összesen pedig 420 lakóház készül majd el. Az első ütemben megépülő házakat a tervek szerint tavasszal adják át – tudta meg a távirati iroda.

Halálos baleset történt a Fogarasi úton